Data ostatniej miesiączki i średnia długość cyklu menstruacyjnego – to wystarczy, by obliczyć swoje dni płodne. Niezależnie od tego, czy planujemy zajście w ciążę, czy chcemy jej uniknąć, warto wiedzieć, kiedy występują i jak się oblicza swoje dni płodne.
Table of Contents
ToggleCo to jest cykl menstruacyjny?
Dni płodne to część każdego cyklu menstruacyjnego. Możemy o nim mówić w przypadku kobiet, które osiągnęły dojrzałość płciową, czyli są już po pokwitaniu, ale jeszcze przed przekwitaniem – to czas pomiędzy 15. a 45-50. rokiem życia. Wraz z pierwszą miesiączką (pojawiającą się zazwyczaj w wieku dwunastu – piętnastu lat) rozpoczyna się płodność, która swoje maksimum osiąga między 20. a 30. rokiem życia kobiety. Następnie stopniowo spada, aż zbliża się do zera około 50. roku życia – w okresie menopauzy.
Na cykl składa się kilka faz: krwawienie, okres niepłodności względnej, owulacja oraz okres niepłodności bezwzględnej. Każda z tych faz ma swoje oznaki, jak np. obniżona lub podwyższona temperatura ciała, wygląd śluzu czy dolegliwości bólowe.
Kluczowa owulacja
Kluczowa dla dni płodnych jest owulacja, czyli uwolnienie z jajowodów komórki jajowej. Wcześniej (w trakcie krwawienia) organizm usunął już przerośniętą śluzówkę macicy oraz niezapłodnioną w poprzednim cyklu komórkę. Wobec tego wyselekcjonowany został jeden pęcherzyk Graffa, w którego wnętrzu znalazła się kolejna komórka jajowa. Pęcherzyk rósł w jajniku, przygotowując się do pęknięcia i uwolnienia znajdującej się w nim komórki. Równocześnie przygotowywała się też szyjka macicy, która stopniowo się rozwierała, a jej gruczoły coraz intensywniej produkowały śluz.
Moment kulminacyjny – czyli owulację – rozpoznać można po podniesionej temperaturze ciała, kłuciu w podbrzuszu, tkliwości piersi, plamieniach oraz wzroście libido. Jednak największa płodność pojawia się już na 2-3 dni przed uwolnieniem komórki jajowej. Wtedy też istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Mimo że komórka jajowa żyje tylko ok. 24 godziny, to plemnik po ejakulacji jest w stanie przetrwać w kobiecym organizmie od 48 do 72 godzin.
Jak obliczyć dni płodne?
To więc czas szczególnie ważny zarówno dla osób starających się o dziecko, jak i tych, którzy takich zamiarów nie posiadają. Warto zatem wiedzieć, jak dni płodne wyliczyć.
Otóż: od czasu trwania najkrótszego cyklu należy odjąć 18 – uzyskamy w ten sposób pierwszy dzień dni płodnych. Natomiast ostatni ich dzień obliczamy, odejmując od czasu trwania najdłuższego cyklu 11. Przykład: przy 28-dniowym cyklu, pierwszym dniem płodnym jest jego 10. dzień (dni od 1. do 9. uznajemy za bezpłodne). Najdłuższy cykl trwał 35 dni, więc ostatnim dniem płodnym będzie jego dzień 24.
Dokonanie tych obliczeń umożliwi również kalkulator dni płodnych (kobiecosc.info/kalkulator/kalkulator-dni-plodnych/). Warto jednak pamiętać, że wyliczenie dni płodnych nie może stanowić metody zabezpieczającej przed ciążą – długość każdego cyklu menstruacyjnego może się różnić, chociażby ze względu na silny stres lub przechodzone infekcje.
1 thought on “Dni płodne – jak je obliczyć?”