Pielęgnacja skóry składa się z wielu etapów. Jeśli pragniemy mieć zdrową, zadbaną, dobrze wyglądającą cerę, nie możemy pominąć żadnego. Najbardziej podstawowy i zarazem najważniejszy z nich to oczyszczanie. Mówiąc o oczyszczaniu mamy na myśli zwykłą codzienną higienę, to jest usuwanie makijażu oraz mycie twarzy. Dla właściwego funkcjonowania skóry równie ważne jest to, by co jakiś czas oczyścić ją głębiej, bardziej gruntownie. Tu z pomocą przychodzą nam różnorakie, mniej lub bardziej skomplikowane, maseczki. Wiele z nich możemy, przy odrobinie dobrych chęci wykonać samodzielnie w domu. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto odpowiedzieć sobie, po co w ogóle stosować takie zabiegi?
Warto wiedzieć, że właściwie oczyszczona skóra „oddycha”, co jest niezbędne do jej właściwego funkcjonowania. Pełny cykl odnowy skóry trwa ok 28 dni. W cyklu komórki z głębokich warstw skóry przemieszczają się ku powierzchni skóry. Tam ulegają złuszczeniu. Gdy nasza skóra wygląda na poszarzałą i jest szorstka, to znak, że martwe komórki zalegają na jej powierzchni, nasza skóra nie oddycha, pora więc na oczyszczanie. Oczyszczanie cery warto poprzedzić peelengiem, który w sposób mechaniczny usunie martwe komórki.
Silne działanie oczyszczające mają zwłaszcza maseczki z kwasami owocowymi, bo te usuwają martwą warstwę naskórka, zmniejszają skłonność do powstawania zaskórników oraz wygładzają skórę. Spośród maseczek to właśnie im przypisuje się działanie stricte oczyszczające. Wspomagające w oczyszczaniu mogą być wszelkie maseczki z glinkami, które absorbują i usuwają nadmiar sebum, matując skórę oraz te, działające antybakteryjnie, takie jak np. maseczki z olejkiem z drzewa herbacianego lub zieloną herbatą. Warto dodać, że częstszego oczyszczania wymaga cera tłusta i mieszana, z uwagi na zwiększoną produkcję sebum i skłonność do powstawania zaskórników. W tym wypadku zaleca się stosowanie maseczki nawet dwa, do trzech razy w tygodniu.
Skórze suchej taki zabieg z powodzeniem wystarczy raz na dwa tygodnie. Sięgając po gotowe maseczki warto zatem zapoznać się z ich składem i wybrać maseczkę odpowiednią do swojego typu cery. Wiele z masek o działaniu oczyszczającym możemy wykonać samodzielnie w domu. Ich największą zaletą jest to, że składają się tylko z naturalnych produktów oraz to, że koszt ich sporządzenia jest nieporównywalnie mniejszy od gotowych kosmetyków. Oto nasze propozycje na domowe maseczki oczyszczające.
Podstawową grupą maseczek oczyszczających są te na bazie owoców, wykorzystujące kwasy w nich zawarte.
Table of Contents
ToggleMaseczka cytrynowa
Przyrządzamy ją z czterech łyżek śmietany oraz kilku kropel soku z cytryny. Składniki należy dokładnie wymieszać i wetrzeć w skórę twarzy. Pozostawić około 20 minut, po czym zmyć chłodną wodą. Maseczka ma właściwości oczyszczające oraz nawilżające i rozjaśniające, co sprawia, że skóra poddana jej działaniu jest oczyszczona, wygląda zdrowo i świetliście.
Maseczka jabłkowa
Do sporządzenia maseczki potrzebujemy
- dużego kwaśnego jabłka,
- łyżeczkę oliwy z oliwek oraz
- łyżeczkę twarożku.
Jabłko ścieramy na tarce i dokładnie mieszamy z pozostałymi składnikami. Nakładamy na twarz na 15 minut po czym zmywamy letnią wodą. Maseczka oczyszcza cerę oraz nawilża i wygładza ją. Wzmacnia skórę naczynkową.
Maseczka bananowa
Miksujemy połowę banana i mieszamy ją z żółtkiem i łyżeczką płynnego miodu. Mieszankę nakładamy na twarz na 20 minut po czym zmywamy chłodną wodą. Maseczka ta doskonale oczyszcza cerę a ponadto odkaża ją i wygładza.
Maseczka poziomkowa
Do jej wykonania potrzebujemy garść świeżych malin oraz kilka kropel cytryny. Owoce rozgniatamy i mieszamy z sokiem. Nakładamy na twarz. Po 15 minutach zmywamy. Maseczka doskonale oczyszcza, odżywia, wygładza i rozświetla cerę.
Maseczka z awokado
Miąższ z awokado dokładnie rozgniatamy i mieszamy z łyżką śmietany. Nakładamy na skórę na 20 minut, po czym zmywamy chłodną wodą. Maseczka oczyszcza, wygładza i zmiękcza skórę. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne. Łagodzi podrażnienia i odżywia cerę.
Kolejna grupa preparatów to maseczki ziołowe.
Maseczka z mieszanki ziół
Do wykonania tej maseczki potrzebujemy
- 3 łyżeczki kwiatu rumianku,
- 1 łyżkę liścia prawoślazu,
- 1 łyżkę nasion lnu,
- 1 łyżkę ziela nostrzyku,
- 1 łyżkę ziela macierzanki,
- 2 łyżki liścia rozmarynu,
- 2 łyżki kwiatu lipy,
- 2 łyżki nasienia lnu.
Zioła należy dokładnie wymieszać i zalać gorącą wodą tak, by powstała papka. Następnie otrzymany preparat nakładamy na twarz. Przykrywamy płatkami ligniny, gazą oraz plastikową ceratką, by zapobiec zbyt szybkiej utracie ciepła. Po 30 minutach usuwamy maskę a twarz przemywamy ciepłym naparem z rumianku. Maseczka ma właściwości oczyszczające i odkażające skórę. Łagodzi podrażnienia i sprawia, że skóra staje się miękka i miła w dotyku.
Maseczka rumiankowa
Sporządzamy ją w następujący sposób: około 100 gram suszonego rumianku zalewamy wrzątkiem i ucieramy na papkę. Czekamy aż nieco ostygnie. Nakładamy na gazę i kładziemy na twarz. Po 20 minutach usuwamy papkę i zmywamy twarz ciepłą wodą lub naparem z rumianku. Maseczka oczyszcza naszą cerę, łagodzi podrażnienia. Ma właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne.
Inne maseczki wykorzystują zarówno glinki dostępne w sklepach kosmetycznych, jak i składniki, które każdy z nas ma w kuchennej szafce.
Maseczka z glinki
Dwie czubate łyżki glinki leczniczej zalewamy ciepłą oliwą. Dodajemy odrobinę ciepłej wody. Nakładamy na twarz na 20 minut i dokładnie zmywamy. Glinka ma właściwości oczyszczające – eliminuje złogi tłuszczu oraz toksyny. Doskonale odżywia skórę, wspomaga jej naturalne procesy regeneracyjne.
Maseczka z glinki z olejami
Do wykonania maseczki wykorzystujemy składniki w następujących proporcjach:
- olejek geraniowy – 2 krople,
- olejek lawendowy – 2 krople,
- olejek cytrynowy lub sok z cytryny- 1 kropla,
- 6 łyżeczek ciepłej wody,
- glinka w proszku – 3-4 łyżki.
Wszystkie olejki mieszamy w misce. Miskę wstawiamy do naczynia z ciepłą wodą i delikatnie podgrzewamy jej zawartość. Stopniowo dodajemy po łyżce glinki, dokładnie wszystko mieszając. Nakładamy na skórę twarzy i szyi na około 30 minut. Zmywamy chłodną wodą. Po zastosowaniu preparatu skóra jest doskonale oczyszczona z brudu, nadmiaru sebum oraz toksyn. Jest odżywiona i nawilżona. Staje się elastyczna i gładka.
Maseczka z białka
Białko należy ubić i nałożyć równomiernie na twarz. Poczekać aż zaschnie. Zmyć ciepłą wodą. Poza efektem oczyszczenia maseczka ma szereg dodatkowych zalet. Białko działa ściągająco, wygładzająco i łagodząco na cerę.
Maseczka z orzechów
Cztery orzechy włoskie mielimy i zalewamy 100 ml. ciepłego mleka. Kiedy napęcznieją i zmiękną wcieramy w skórę twarzy, Wykonujemy peeleng. Zmywamy ciepłą wodą. Orzechy na naszą skórę działają bakteriobójczo, przeciwzapalnie i wygładzająco. Zawierają ponadto szereg substancji odżywczych.
Maseczka ze słonecznika
Do jej wykonania potrzebujemy 1 garść łuskanych ziaren słonecznika, 1 łyżeczkę oleju migdałowego i 1 łyżeczkę miodu. Ziarna słonecznika mielimy a. miód podgrzewamy aż stanie się płynny. Ucieramy miód z olejem. Mieszamy wszystkie składniki, lekko podgrzewamy i jeszcze ciepłą maseczkę nakładamy na twarz. Po 20 minutach zmywamy ciepłą wodą. Słonecznik zawiera witaminy z grupy B i D, białko, żelazo, potas i kwasy tłuszczowe. Poza oczyszczaniem wykazuje silne właściwości odżywcze i wzmacniające skórę.
Maseczka z miodu
Do sporządzenia maseczki potrzebujemy łyżkę miodu, pół łyżeczki soku z cytryny i 2 łyżeczki mielonych migdałów. Składniki należy wymieszać i wmasować w skórę. Po chwili zmyć twarz letnią wodą. Maseczka oczyszcza i odżywia skórę. Ponadto niweluje przebarwienia i poprawia koloryt skóry czyniąc ją rozjaśnioną i świetlistą.
Maseczka z mąki owsianej
Wykorzystujemy w niej łyżeczkę mąki owsianej, łyżeczkę miodu i żółtko. Wszystkie składniki starannie mieszamy. Nakładamy na twarz a po 20 minutach zmywamy ciepłą wodą. Skóra staje się oczyszczona, odżywiona i wygładzona. Odzyskuje zdrowy wygląd i gładkość.
Maseczka z kaszki kukurydzianej
Do jej sporządzenia potrzebne nam będzie pół szklanki kaszy kukurydzianej oraz jogurt naturalny. Składniki musimy dokładnie wymieszać w takich proporcjach, by uzyskać konsystencję papki. Nakładamy uzyskany preparat na twarz. Po 20 minutach spłukujemy twarz ciepłą wodą. Maseczka powoduje oczyszczenie skóry a także jej wygładzenie i odżywienie. Sprawia, że cera staje się delikatna i nawilżona.
Jak widać oczyszczanie cery to nie tylko skomplikowane zabiegi w gabinetach kosmetycznych. Oczyszczanie skóry, zwłaszcza skóry twarzy jest koniecznością. Opisane maseczki dowodzą twego, że może być jednocześnie przyjemnością, która nie wymaga od nas ani nadzwyczajnego wysiłku ani nadzwyczajnych środków finansowych.