Dbanie o skórę to jedno, warto także zadbać o włosy. Nie wychodząc z domu i nie wydając na drogie zabiegi i maski. Wystarczy mieć pod ręką olej rycynowy, piwo, aloes, mleko, drożdże czy choćby banana. Oto kilkanaście sprawdzonych, domowych przepisów na skuteczne maseczki do włosów.
Table of Contents
ToggleMaseczka ziołowa
Do sporządzenia maseczki potrzebujemy 1/3 oleju roślinnego, łyżeczkę rumianku, liść pokrzywy, liść brzozy, żółtko, łyżkę miodu, łyżkę soku z cytryny, 2-3 krople oleju rozmarynowego. Olej roślinny lekko podgrzewamy, następnie moczymy w nim łyżeczkę rumianku, liści pokrzywy i brzozy przez około 30 minut. Odcedzamy i dodajemy żółtko, po łyżeczce miodu i soku z cytryny, 2-3 krople oleju rozmarynowego. Mieszankę wcieramy w wilgotne włosy. Owijamy głowę folią, a potem ręcznikiem. Ciepło wzmacnia działanie odżywczego kompresu. Maseczka ma za zadanie nabłyszczyć oraz wzmocnić włosy.
Maseczka z oleju rycynowego i cytryny
Łyżkę ciepłego oleju rycynowego mieszamy z sokiem z cytryny. Taką mieszankę wmasowujemy w skórę głowy, a włosy czeszemy grzebieniem, by dobrze rozprowadzić na nich mieszankę. Następnie zakładamy na głowę czepek foliowy i owijamy głowę ręcznikiem zamoczonym w gorącej wodzie. Gdy ręcznik ostygnie, moczymy go ponownie. Po 20-30 minutach dokładnie myjemy włosy. Po użyciu maseczki włosy są nawilżone, łatwo się rozczesują i lśnią.
Maseczka piwna
1/4 szklanki piwa mieszamy z jajkiem. Powstałą papkę rozprowadzamy po umytych uprzednio włosach. Maskę dokładnie spłukujemy po 15 minutach. Maseczka jest w szczególności polecana do włosów słabych i łamliwych.
Maseczka z aloesem
Liście aloesu myjemy i miksujemy z ½ szklanki ciepłej przegotowanej wody. Dodajemy łyżkę miodu i mieszamy. Uzyskaną masę wcieramy w skórę głowy i w wilgotne włosy. Owijamy głowę czepkiem i ręcznikiem. Po 20-30 minutach myjemy włosy. Maseczka ma silne działanie odżywiające.
Maseczka oliwkowa
5 łyżek oleju z oliwek oraz 2 jajka mieszamy dokładnie w mikserze. Maseczkę nakładamy na włosy, zakładamy czepek foliowy lub owijamy głowę folią. Po 15 minutach dokładnie zmywamy włosy wodą z szamponem. Maseczka przeznaczona jest do włosów suchych, cienkich i zniszczonych.
Maseczka miodowo-oliwkowa
2 łyżki stołowe miodu i 3 łyżki stołowe oliwy z oliwek mieszamy dokładnie w mikserze. Nakładamy maseczkę na włosy, owijamy głowę folią a następnie ręcznikiem. Maseczkę zmywamy po 15 minutach szamponem i dobrze spłukujemy włosy. Maseczka ma silne działanie odżywcze.
Maseczka z olejkiem rycynowym i naftą
Mieszamy 3 łyżki nafty kosmetycznej z łyżką oleju rycynowego i 3 łyżkami dowolnej odżywki do włosów. Powstałą papkę wcieramy w wilgotne włosy i pozostawiamy na co najmniej pół godziny . Zalecany czas to dwie godziny. Potem myjemy włosy szamponem, a do ostatniego płukania warto użyć wody z sokiem z cytryny. Maseczka jest doskonała do włosów bardzo zniszczonych.
Maseczka z olejku kokosowego
Odrobinę lekko podgrzanego olejku wcieramy w skórę głowy i nakładamy na całe włosy. Zawijamy folią i ręcznikiem, pozostawiamy na 1-2 godziny a nawet na całą noc. Potem dwukrotnie myjemy włosy szamponem. Maseczka przyspiesza wzrost nowych włosów.
Maseczka z siemienia lnianego
Gotujemy na małym ogniu łyżkę ziaren siemienia lnianego z dodatkiem wody. Przecedzamy wywar przez sito, a jeśli konsystencja będzie zbyt lepka i ciągnąca, dolewamy trochę wody. Nakładamy maseczkę na nieumyte włosy. Po kilku minutach spłukujemy i myjemy włosy delikatnym szamponem. Dzięki tej maseczce włosy będą miękkie w dotyku i łatwe w ułożeniu, przestaną odstawać, stroszyć się i puszyć. Maseczka ma właściwości wzmacniające.
Maseczka mleczna
Wcieramy we włosy 125 ml pełnego mleka za pomocą frotowej ściereczki. Po 15 minutach dokładnie spłukujemy wodą. Maseczka działa odżywczo. Ponadto wykazuje działanie przeciwłupieżowe, łagodzące i kojące
Maseczka z kozieradki
Sproszkowaną kozieradkę mieszamy z wodą, tak by powstała pasta. Nakładamy ją na włosy i skórę głowy na około 1 godzinę, po czym myjemy włosy szamponem. Kozieradka działa oczyszczająco i regenerująco na włosy.
Maseczka miodowo-cytrynowa
Mieszamy odrobinę oliwy z oliwek z miodem i cynamonem. Maskę wmasowujemy w skórę głowy i włosy. Pozostawiamy na 15 minut, po czym zmywamy łagodnym szamponem. Zabieg powtarzamy 3-4 razy w tygodniu. Maska odżywia włosy i pobudza ukrwienie skóry głowy.
Maseczka z chrzanu
Ucieramy tyle korzenia chrzanu, by uzyskać 2-3 łyżki masy. Nakładamy ją na nawilżone włosy i lekko wcieramy w skórę. Maska polepsza ukrwienie i odżywienie cebulek włosowych. Przeciwdziała wypadaniu włosów. Nie wolno jej jednak stosować do włosów z łupieżem.
Maseczka z drożdży
Pół opakowania drożdży piekarskich podgrzewamy na małym ogniu z odrobiną mleka. Gdy powstanie papka, wmasowujemy ją w skórę głowy. Owijamy głowę folią i zostawiamy na 15 minut. Potem włosy dokładnie spłukujemy i myjemy szamponem. Maska ta wzmacnia osłabione cebulki włosowe.
Maseczka bananowa
Składniki niezbędne do wykonania maseczki to: 1 banan średniej wielkości, 2 łyżki stołowe jogurtu naturalnego, 2 łyżeczki oleju z pszenicy, 1/4 łyżeczki lecytyny, 1/8 łyżeczki miodu pszczelego, 2 łyżeczki skondensowanego mleka, 2–4 krople olejku ylang ylang. Lecytynę możemy zastąpić olejem sojowym a olejek ylang ylang olejem z awokado. Składniki mieszamy w mikserze do uzyskania jednolitej papki.
Maseczkę nakładamy równomiernie na umyte uprzednio włosy, delikatnie wcieramy przez krótką chwilę, nakładamy folię lub czepek foliowy i okręcamy głowę ręcznikiem aby utrzymać ciepło. Pozostawiamy ją na włosach przez minimum 15 minut. Najlepsze efekty uzyskuje się przy utrzymaniu maseczki przez godzinę lub dłużej. Maseczkę zmywamy ciepłą wodą z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego szamponu.
3 thoughts on “15 przepisów na maseczki do włosów, które możesz przygotować w domu”
Polecam miodowo cytrynową na włosy po farbowaniu. Dobrze oczyszcza z resztek farby i wzmacnia włosy