Alfabet zdrowia – czyli jak jeść, ćwiczyć i wypoczywać

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Relaks i odprężenie to coś, czego każdy z nas szuka po dniu pełnym zajęć, po tygodniu pracy, po okresie napięć i stresów. Potrzeba odpoczynku jest naturalna, pozwala naszemu organizmowi zregenerować się, nabrać nowych sił i co być może najważniejsze czerpać radość z życia i podejmowanych zadań.

Fresh ingrediants for salsa, rice. beans and tortillasJeśli jednak ktoś myśli, że wypoczynek to godzina spędzona na kanapie przed telewizorem, jest w błędzie. Aby skutecznie odpoczęły nasze ciało i umysł, musi być spełnionych co najmniej kilka warunków. Alfabet zdrowia wskazuje na najważniejsze kwestie, składające się na umiejętność odpoczynku, właściwego żywienia oraz podejmowania aktywności fizycznej

A…jak aktywność ruchowa – jest ona najlepszym sposobem na utrzymanie w dobrej kondycji naszego ciała, ale również na pozbycie się zbędnego napięcia z organizmu. Warto zadbać o to aby jedną z wielu form aktywności w naszym życiu był sport. Spośród wielu dyscyplin warto wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada i poświęcić jej choć kilka godzin w ciągu całego tygodnia.

B…jak bierny wypoczynek – jest to jedna z form wypoczynku, która sama w sobie nie jest niczym złym. Kilka minut leżenia, zwłaszcza na twardej powierzchni z głową ułożoną równo z ciałem, rozluźnia napięcie w mięśniach i działa odprężająco. Ważne, by bierny wypoczynek nie zdominował aktywności ruchowej lub, co gorsze, nie wyeliminował jej całkowicie z naszego rozkładu dnia.

C…jak czas wolny – ważne, by tak zorganizować swój dzień, aby znaleźć w nim czas na odpoczynek. Równie istotne jest to, aby więcej wolnego czasu wygospodarować podczas weekendu oraz, by choć raz w ciągu roku udać się na krótkie wakacje – zmienić klimat i otoczenie.

D…jak dobre nastawienie – nie ulega wątpliwości, że większość naszych porażek i sukcesów zaczyna się „w głowie”. Pozytywne nastawienie do życia, do pracy, do nowych wyzwań, sprawia, że czujemy się bardziej rozluźnieni, wypoczęci, zdrowsi. Warto zatem, niezależnie od okoliczności, uzbroić się w dużą dawkę optymizmu.

E…jak energia – podejmując różne aktywności w ciągu dnia, powodujemy jej systematyczny ubytek w naszym organizmie. Nasze ciało to jednak „cudowna maszyna”, która , jeśli tylko zapewnić jej odpowiednie warunki, bardzo szybko się regeneruje i uzupełnia niedobory energii z nawiązką.

F…jak forma – rozumiana jako dobra kondycja fizyczna. Zdobywamy ją zwłaszcza dzięki zdrowej, zbilansowanej diecie oraz aktywności ruchowej. Trzeba wiedzieć, że te dwa komponenty przyspieszają przemianę materii, zwiększają przyswajanie pokarmów, przyspieszają rozwój mięśni i zwiększają ilość energii w organizmie.

G…jak gimnastyka – mówiliśmy już o ogromnym znaczeniu, jakie ma dla skutecznego wypoczynku, sport. Wiadomo jednak, że nie zawsze możemy pozwolić sobie na wyjście na siłownię, fitness, czy rower. Z pomocą przychodzi nam gimnastyka, którą możemy uprawiać codziennie w domowym zaciszu. Kilkanaście minut ćwiczeń, może okazać się nieocenione dla naszej kondycji i zdrowia, a jeśli połączyć je ze spacerem – sukces jet pewny.

H…jak higieniczny tryb życia – rozumiany jako suma zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, unikania używek, odpowiedniej ilości snu, regularnego trybu dnia oraz ogólnej dbałości o zdrowie i dobre samopoczucie. Z pewnością pomaga w szybszej regeneracji po ciężkim dniu.

I…jak indywidualne podejście – Zrozumiałe jest to, że wszelkie zalecenia muszą być rozpatrywane indywidualnie. Wiadomo, że dieta osoby zdrowej będzie inna niż osoby chorej, aktywność fizyczna osoby młodej inna niż osoby w podeszłym wieku. Wobec powyższego radzimy zachować zdrowy rozsądek w ocenie własnych predyspozycji, możliwości i stanu całego organizmu.

J…jak jedzenie – to temat rzeka. Wspomnijmy więc tylko, że chodzi przede wszystkim o zbilansowaną, zdrową, bogatą w składniki odżywcze dietę. Jednym zdaniem ważne, byśmy się odżywiali, a nie tylko jedli.

K…jak kontakty z ludźmi – są niezwykle istotne z punktu widzenia naszej kondycji psychicznej. Ważne, byśmy dbali i pielęgnowali zwłaszcza kontakty, z tymi osobami, w towarzystwie których czujemy się dobrze. Można także pokusić się o jakąś wspólną z przyjaciółmi aktywność fizyczną na przykład którąś z gier zespołowych, łącząc przyjemne z pożytecznym.

L…jak lubienie siebie – niewątpliwie stosunek do samego siebie i to ja się postrzegamy, ma wpływa na ogólny stan naszego organizmu. Dla kogoś, kogo lubimy chcemy tego co najlepsze. Zatem bądźmy dla siebie dobrzy – odżywiajmy się zdrowo, dbajmy o nasze ciało, zapewniajmy sobie odpoczynek i relaks.

M…jak młodość – nie od dziś wiadomo, że młodość to nie ilość lat, lecz „stan umysłu”, a że „zdrowy duch mieszka w zdrowym ciele”, warto zawczasu zadbać o siebie, by cieszyć się młodością nawet mając 80 i więcej lat.

N… jak natura – kontakt z nią jest bardzo istotny. Na łonie natury nasz organizm zupełnie inaczej funkcjonuje. Lepsze efekty osiągamy podczas aktywności na świeżym powietrzu, lepiej też odpoczywamy na łonie przyrody. Odprężamy się, koimy skołatane nerwy, dotleniami komórki naszego ciała, zażywamy słońca. Warto korzystać ze wszystkich tych dobrodziejstw, niezależnie od pory roku.

O…odpowiedzialność – brzmi poważnie. Musimy jednak pamiętać, że nasze życie i zdrowie w dużej mierze zależy od nas samych. Nikt za nas nie będzie uprawiał sportu, myślał o tym, co jemy. Warto czasem poczuć „ciężar” tej odpowiedzialności, zwłaszcza zalegając na kanapie z piwem w jednej ręce i paczką chipsów w drugiej.

P…jak psychofizyczna równowaga – nasz organizm to jedność. Gdy nasze ciało nie jest w dobrej formie ma to wpływ również na nasze emocje, odczucia. Podobnie gdy żyjemy w stresie i przeżywamy negatywne emocje, całe nasze ciało jest spięte, boli głowa, kręgosłup – cierpimy. Trzeba nam więc dbać o swój umysł i ciało, a także na tyle, na ile to możliwe, panować nad tym, by niedomaganie jednego, nie wywoływało negatywnych skutków w drugim. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna nie tylko odpręża ciało ale i „uwalnia ducha”.

R…jak rekreacja – określa się ją jako ogół zjawisk składających się na odprężenie i relaks człowieka. Tylko od nas zależy, jaką część naszej rekreacji będzie stanowić konstruktywny i podnoszący nastrój wysiłek fizyczny, a ile bezczynność, która jest równie męcząca, jak najbardziej wyczerpująca praca.

S…jak sen – nie sposób nie mówić o nim, poruszając temat wypoczynku. Jest absolutnie niezbędny i konieczny dla dobrego funkcjonowania organizmu. Powinniśmy zatroszczyć się o miejsce w którym śpimy – najlepiej, by było to dość twarde podłoże, być może anatomiczna poduszka oraz przewietrzone pomieszczenie. Na dwie godziny przed snem nie powinniśmy już jeść, aby organizm wypoczywał, a nie pracował nad trawieniem ciężkostrawnych dań. Optymalna ilość snu to dla zdrowego, dorosłego człowieka to 8 godzin na dobę.

T…jak turystyka – łączy w sobie wszystko co najlepsze: podróże a więc zmianę otoczenia, oderwanie od codziennych obowiązków i pracy, aktywność fizyczną oraz element rozwoju osobowości, zainteresowań, własnych pasji. Wybierając turystyczne cele, należy zadbać, by nie były to tylko ekskluzywne hotele, ale by znajdowały się w ciekawej, czystej ekologicznie okolicy oraz, by dostarczały maksymalnej ilości możliwości aktywnego spędzania czasu. Takie wypraw na pewno będą należały do udanych.

U…jak używki – którym mówimy zdecydowane „nie”. W tym miejscu należy odwołać się do zdrowego rozsądku, który podpowiada nam, że odrobina alkoholu wypita okazjonalnie raczej nas nie zabije. Chodzi raczej o to, by nie narażać własnego organizmu na systematyczne, stałe oddziaływanie niekorzystnych substancji, których używki mają aż w nadmiarze.

W…jak woda – czasem najprostsze rozwiązania bywają najskuteczniejsze. Do takich z pewnością należy picie dużych ilości wody. Woda nie tylko zaspokaja pragnienie, wypłukuje z naszego organizmu szkodliwe toksyny, rozrzedza krew, dzięki czemu większa ilość tlenu dociera do naszych komórek. Jest napojem najzdrowszym, rozwiązującym wiele niedomagań i problemów zdrowotnych

Z…jak zdrowie – trzeba jasno stwierdzić, że bez odpowiedniego odpoczynku, nie będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Organizm, który niewłaściwie się regeneruje, w naturalny sposób traci energię potrzebną do życia i zachowania dobrej formy zdrowotnej. Oczywiście są choroby i schorzenia na które nie mamy żadnego wpływy. Tym bardziej jednak warto zadbać o to, co jest w naszej mocy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kosmetyki janda kto produkuje

temat wybrany: kosmetyki janda kto produkuje Kosmetyki – co warto wiedzieć? Kosmetyki to nieodłączny element pielęgnacji ciała. Pozwalają nam na utrzymanie odpowiedniego stanu skóry, włosów

Czytaj więcej »

ćwiczenia z gumą

Znaleziony temat: ćwiczenia z gumą Ćwiczenia z gumą – jak efektywnie zadbać o swoje ciało? W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykładamy do naszego wyglądu

Czytaj więcej »

kiedy planowanie głowicy

Znaleziony temat: kiedy planowanie głowicy Jak zaplanować trening dla pośladków z Ewą Chodakowską? Jeśli chcesz schudnąć i poprawić kondycję swoich pośladków, warto skorzystać z planu

Czytaj więcej »

ćwiczenia wzmacniające

Znaleziony temat: ćwiczenia wzmacniające Jak wzmacniać swoje ciało? Poradnik dla aktywnych Jeśli chcesz zadbać o swoje ciało i poprawić swoją kondycję, warto zacząć od regularnych

Czytaj więcej »

dołki na pośladkach

Znaleziony temat: dołki na pośladkach Jak pozbyć się dołków na pośladkach – poradnik treningowy Marzysz o gładkich i jędrnych pośladkach? Niezależnie od tego, czy jesteś

Czytaj więcej »

ile treningów w tygodniu

Znaleziony temat: ile treningów w tygodniu Poradnik: Ile treningów w tygodniu, aby schudnąć i mieć świetną formę? Czy marzysz o osiągnięciu świetnej formy i schudnięciu?

Czytaj więcej »

ewa chodakowska rezultaty

Znaleziony temat: ewa chodakowska rezultaty Jak osiągnąć rezultaty treningowe z Ewą Chodakowską? Ewa Chodakowska to jedna z najbardziej popularnych trenerów fitness w Polsce. Jej metoda

Czytaj więcej »

plan lego

Znaleziony temat: plan lego „Jak skomponować efektywny plan treningowy z wykorzystaniem klocków LEGO” Planowanie treningu może być trudnym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają

Czytaj więcej »

plan your life

Znaleziony temat: plan your life Jak zaplanować swoje życie i być aktywnym? Poradnik dla wszystkich, którzy chcą schudnąć i poprawić swoją kondycję! Czy marzysz o

Czytaj więcej »

pośladki skakanka

Znaleziony temat: pośladki skakanka Jak zadbać o piękne pośladki? Poradnik treningowy Marzysz o jędrnych i pięknych pośladkach? Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Nic

Czytaj więcej »

wyzwanie 90 dni cena

Znaleziony temat: wyzwanie 90 dni cena Poradnik: Jak schudnąć w 90 dni z Ewą Chodakowską Czy marzysz o zmianie swojej sylwetki i chcesz schudnąć? Jeśli

Czytaj więcej »

turbo wyzwanie chodakowskiej

Znaleziony temat: turbo wyzwanie chodakowskiej Jak skutecznie schudnąć i ujędrnić ciało? Oto poradnik dla wszystkich tych, którzy chcą podjąć turbo wyzwanie Ewy Chodakowskiej. Znana trenerka

Czytaj więcej »

keto dieta tabletki

Znaleziony temat: keto dieta tabletki Keto dieta i tabletki – jak skutecznie schudnąć? Każdy z nas chciałby mieć idealną sylwetkę i czuć się dobrze we

Czytaj więcej »

ćwiczenia na pelikany chodakowska

Znaleziony temat: ćwiczenia na pelikany chodakowska Ćwiczenia na piękne pośladki według Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska to jedna z najbardziej popularnych trenerów fitness w Polsce. Jej

Czytaj więcej »