Alfabet zdrowia – czyli jak jeść, ćwiczyć i wypoczywać

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Relaks i odprężenie to coś, czego każdy z nas szuka po dniu pełnym zajęć, po tygodniu pracy, po okresie napięć i stresów. Potrzeba odpoczynku jest naturalna, pozwala naszemu organizmowi zregenerować się, nabrać nowych sił i co być może najważniejsze czerpać radość z życia i podejmowanych zadań.

Fresh ingrediants for salsa, rice. beans and tortillasJeśli jednak ktoś myśli, że wypoczynek to godzina spędzona na kanapie przed telewizorem, jest w błędzie. Aby skutecznie odpoczęły nasze ciało i umysł, musi być spełnionych co najmniej kilka warunków. Alfabet zdrowia wskazuje na najważniejsze kwestie, składające się na umiejętność odpoczynku, właściwego żywienia oraz podejmowania aktywności fizycznej

A…jak aktywność ruchowa – jest ona najlepszym sposobem na utrzymanie w dobrej kondycji naszego ciała, ale również na pozbycie się zbędnego napięcia z organizmu. Warto zadbać o to aby jedną z wielu form aktywności w naszym życiu był sport. Spośród wielu dyscyplin warto wybrać tę, która najbardziej nam odpowiada i poświęcić jej choć kilka godzin w ciągu całego tygodnia.

B…jak bierny wypoczynek – jest to jedna z form wypoczynku, która sama w sobie nie jest niczym złym. Kilka minut leżenia, zwłaszcza na twardej powierzchni z głową ułożoną równo z ciałem, rozluźnia napięcie w mięśniach i działa odprężająco. Ważne, by bierny wypoczynek nie zdominował aktywności ruchowej lub, co gorsze, nie wyeliminował jej całkowicie z naszego rozkładu dnia.

C…jak czas wolny – ważne, by tak zorganizować swój dzień, aby znaleźć w nim czas na odpoczynek. Równie istotne jest to, aby więcej wolnego czasu wygospodarować podczas weekendu oraz, by choć raz w ciągu roku udać się na krótkie wakacje – zmienić klimat i otoczenie.

D…jak dobre nastawienie – nie ulega wątpliwości, że większość naszych porażek i sukcesów zaczyna się „w głowie”. Pozytywne nastawienie do życia, do pracy, do nowych wyzwań, sprawia, że czujemy się bardziej rozluźnieni, wypoczęci, zdrowsi. Warto zatem, niezależnie od okoliczności, uzbroić się w dużą dawkę optymizmu.

E…jak energia – podejmując różne aktywności w ciągu dnia, powodujemy jej systematyczny ubytek w naszym organizmie. Nasze ciało to jednak „cudowna maszyna”, która , jeśli tylko zapewnić jej odpowiednie warunki, bardzo szybko się regeneruje i uzupełnia niedobory energii z nawiązką.

F…jak forma – rozumiana jako dobra kondycja fizyczna. Zdobywamy ją zwłaszcza dzięki zdrowej, zbilansowanej diecie oraz aktywności ruchowej. Trzeba wiedzieć, że te dwa komponenty przyspieszają przemianę materii, zwiększają przyswajanie pokarmów, przyspieszają rozwój mięśni i zwiększają ilość energii w organizmie.

G…jak gimnastyka – mówiliśmy już o ogromnym znaczeniu, jakie ma dla skutecznego wypoczynku, sport. Wiadomo jednak, że nie zawsze możemy pozwolić sobie na wyjście na siłownię, fitness, czy rower. Z pomocą przychodzi nam gimnastyka, którą możemy uprawiać codziennie w domowym zaciszu. Kilkanaście minut ćwiczeń, może okazać się nieocenione dla naszej kondycji i zdrowia, a jeśli połączyć je ze spacerem – sukces jet pewny.

H…jak higieniczny tryb życia – rozumiany jako suma zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, unikania używek, odpowiedniej ilości snu, regularnego trybu dnia oraz ogólnej dbałości o zdrowie i dobre samopoczucie. Z pewnością pomaga w szybszej regeneracji po ciężkim dniu.

I…jak indywidualne podejście – Zrozumiałe jest to, że wszelkie zalecenia muszą być rozpatrywane indywidualnie. Wiadomo, że dieta osoby zdrowej będzie inna niż osoby chorej, aktywność fizyczna osoby młodej inna niż osoby w podeszłym wieku. Wobec powyższego radzimy zachować zdrowy rozsądek w ocenie własnych predyspozycji, możliwości i stanu całego organizmu.

J…jak jedzenie – to temat rzeka. Wspomnijmy więc tylko, że chodzi przede wszystkim o zbilansowaną, zdrową, bogatą w składniki odżywcze dietę. Jednym zdaniem ważne, byśmy się odżywiali, a nie tylko jedli.

K…jak kontakty z ludźmi – są niezwykle istotne z punktu widzenia naszej kondycji psychicznej. Ważne, byśmy dbali i pielęgnowali zwłaszcza kontakty, z tymi osobami, w towarzystwie których czujemy się dobrze. Można także pokusić się o jakąś wspólną z przyjaciółmi aktywność fizyczną na przykład którąś z gier zespołowych, łącząc przyjemne z pożytecznym.

L…jak lubienie siebie – niewątpliwie stosunek do samego siebie i to ja się postrzegamy, ma wpływa na ogólny stan naszego organizmu. Dla kogoś, kogo lubimy chcemy tego co najlepsze. Zatem bądźmy dla siebie dobrzy – odżywiajmy się zdrowo, dbajmy o nasze ciało, zapewniajmy sobie odpoczynek i relaks.

M…jak młodość – nie od dziś wiadomo, że młodość to nie ilość lat, lecz „stan umysłu”, a że „zdrowy duch mieszka w zdrowym ciele”, warto zawczasu zadbać o siebie, by cieszyć się młodością nawet mając 80 i więcej lat.

N… jak natura – kontakt z nią jest bardzo istotny. Na łonie natury nasz organizm zupełnie inaczej funkcjonuje. Lepsze efekty osiągamy podczas aktywności na świeżym powietrzu, lepiej też odpoczywamy na łonie przyrody. Odprężamy się, koimy skołatane nerwy, dotleniami komórki naszego ciała, zażywamy słońca. Warto korzystać ze wszystkich tych dobrodziejstw, niezależnie od pory roku.

O…odpowiedzialność – brzmi poważnie. Musimy jednak pamiętać, że nasze życie i zdrowie w dużej mierze zależy od nas samych. Nikt za nas nie będzie uprawiał sportu, myślał o tym, co jemy. Warto czasem poczuć „ciężar” tej odpowiedzialności, zwłaszcza zalegając na kanapie z piwem w jednej ręce i paczką chipsów w drugiej.

P…jak psychofizyczna równowaga – nasz organizm to jedność. Gdy nasze ciało nie jest w dobrej formie ma to wpływ również na nasze emocje, odczucia. Podobnie gdy żyjemy w stresie i przeżywamy negatywne emocje, całe nasze ciało jest spięte, boli głowa, kręgosłup – cierpimy. Trzeba nam więc dbać o swój umysł i ciało, a także na tyle, na ile to możliwe, panować nad tym, by niedomaganie jednego, nie wywoływało negatywnych skutków w drugim. Warto pamiętać, że aktywność fizyczna nie tylko odpręża ciało ale i „uwalnia ducha”.

R…jak rekreacja – określa się ją jako ogół zjawisk składających się na odprężenie i relaks człowieka. Tylko od nas zależy, jaką część naszej rekreacji będzie stanowić konstruktywny i podnoszący nastrój wysiłek fizyczny, a ile bezczynność, która jest równie męcząca, jak najbardziej wyczerpująca praca.

S…jak sen – nie sposób nie mówić o nim, poruszając temat wypoczynku. Jest absolutnie niezbędny i konieczny dla dobrego funkcjonowania organizmu. Powinniśmy zatroszczyć się o miejsce w którym śpimy – najlepiej, by było to dość twarde podłoże, być może anatomiczna poduszka oraz przewietrzone pomieszczenie. Na dwie godziny przed snem nie powinniśmy już jeść, aby organizm wypoczywał, a nie pracował nad trawieniem ciężkostrawnych dań. Optymalna ilość snu to dla zdrowego, dorosłego człowieka to 8 godzin na dobę.

T…jak turystyka – łączy w sobie wszystko co najlepsze: podróże a więc zmianę otoczenia, oderwanie od codziennych obowiązków i pracy, aktywność fizyczną oraz element rozwoju osobowości, zainteresowań, własnych pasji. Wybierając turystyczne cele, należy zadbać, by nie były to tylko ekskluzywne hotele, ale by znajdowały się w ciekawej, czystej ekologicznie okolicy oraz, by dostarczały maksymalnej ilości możliwości aktywnego spędzania czasu. Takie wypraw na pewno będą należały do udanych.

U…jak używki – którym mówimy zdecydowane „nie”. W tym miejscu należy odwołać się do zdrowego rozsądku, który podpowiada nam, że odrobina alkoholu wypita okazjonalnie raczej nas nie zabije. Chodzi raczej o to, by nie narażać własnego organizmu na systematyczne, stałe oddziaływanie niekorzystnych substancji, których używki mają aż w nadmiarze.

W…jak woda – czasem najprostsze rozwiązania bywają najskuteczniejsze. Do takich z pewnością należy picie dużych ilości wody. Woda nie tylko zaspokaja pragnienie, wypłukuje z naszego organizmu szkodliwe toksyny, rozrzedza krew, dzięki czemu większa ilość tlenu dociera do naszych komórek. Jest napojem najzdrowszym, rozwiązującym wiele niedomagań i problemów zdrowotnych

Z…jak zdrowie – trzeba jasno stwierdzić, że bez odpowiedniego odpoczynku, nie będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Organizm, który niewłaściwie się regeneruje, w naturalny sposób traci energię potrzebną do życia i zachowania dobrej formy zdrowotnej. Oczywiście są choroby i schorzenia na które nie mamy żadnego wpływy. Tym bardziej jednak warto zadbać o to, co jest w naszej mocy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

plan 9 from outer space

Znaleziony temat: plan 9 from outer space Jak schudnąć i mieć piękne pośladki? Poradnik dla aktywnych! Plan 9 from outer space, czyli jak być aktywnym

Czytaj więcej »

jędrne posladki

Znaleziony temat: jędrne posladki Jędrne pośladki – poradnik treningowy dla aktywnych Jędrne pośladki to marzenie wielu osób, zwłaszcza kobiet. Chcemy czuć się pewnie w swoim

Czytaj więcej »

medycyna pracy rusznikarska

Znaleziony temat: medycyna pracy rusznikarska Medycyna pracy w służbie urody Medycyna estetyczna jako dziedzina medycyny pracy Medycyna estetyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się poprawą

Czytaj więcej »

plandeka krone

Znaleziony temat: plandeka krone Jak schudnąć i zadbać o swoją sylwetkę? Oto poradnik dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić zmiany w swoim życiu i zacząć dbać

Czytaj więcej »

trening tabata

Znaleziony temat: trening tabata Poradnik treningowy dla osób chcących schudnąć i poprawić kondycję Cześć! Jeśli szukasz skutecznego sposobu na schudnięcie i poprawę kondycji, to dobrze

Czytaj więcej »

lombardczestochowa.pl

Strona: lombardczestochowa.pl kategoria tematyczna: Lombard Lombard Częstochowa – skup i sprzedaż złota, srebra i diamentów Szukasz miejsca, gdzie możesz sprzedać swoje złoto, srebro lub diamenty?

Czytaj więcej »

kiedy ewa chodakowska rozgrzewka

Znaleziony temat: kiedy ewa chodakowska rozgrzewka Jak efektywnie rozgrzać się przed treningiem według Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska, popularna trenerka fitness, jest znana ze swojego podejścia

Czytaj więcej »

ćwiczenia wojskowe

Znaleziony temat: ćwiczenia wojskowe Poradnik: Jak schudnąć i wzmocnić mięśnie dzięki ćwiczeniom wojskowym Jeśli marzysz o zgrabnej sylwetce, wzmocnionych mięśniach i lepszej kondycji, ćwiczenia wojskowe

Czytaj więcej »

dieta jogurt

Znaleziony temat: dieta jogurt Poradnik: Jak schudnąć dzięki diecie jogurtowej i aktywności fizycznej Jeśli chcesz schudnąć i poprawić swoją kondycję, dieta jogurtowa oraz regularna aktywność

Czytaj więcej »

pucio i ćwiczenia z mówienia

Znaleziony temat: pucio i ćwiczenia z mówienia Poradnik: Pucio i ćwiczenia z mówienia – bądź aktywny! Czy zdarza Ci się, że chciałbyś poprawić swoje umiejętności

Czytaj więcej »

kosmetyki bagaz podreczny

Znaleziony temat: kosmetyki bagaz podreczny Kosmetyki w bagażu podręcznym – jak wybrać odpowiednie produkty? Estetyczna pielęgnacja w podróży Podróżowanie może być stresujące dla skóry, dlatego

Czytaj więcej »

keto dieta vegan

Znaleziony temat: keto dieta vegan Keto dieta vegan – jak schudnąć i być aktywnym z Ewą Chodakowską Jeśli jesteś osobą, która chce schudnąć, ale jednocześnie

Czytaj więcej »

usta kwas hialuronowy cena

Znaleziony temat: usta kwas hialuronowy cena Wprowadzenie Kwas hialuronowy to substancja, która od lat cieszy się ogromną popularnością w medycynie estetycznej. Jest bezpiecznym i skutecznym

Czytaj więcej »

medycyna pracy białogard

Znaleziony temat: medycyna pracy białogard Medycyna pracy Białogard – jakie usługi oferuje? Medycyna estetyczna Medycyna pracy Białogard to miejsce, gdzie można skorzystać z szerokiej gamy

Czytaj więcej »

lista de keto dieta

Znaleziony temat: lista de keto dieta Jak skutecznie schudnąć na diecie keto i być aktywnym? Jeśli marzysz o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów i jednocześnie utrzymaniu

Czytaj więcej »

którzy trening siłowy

Znaleziony temat: którzy trening siłowy „Jak efektywnie schudnąć dzięki treningowi siłowemu – poradnik dla początkujących” Czy marzysz o smukłej sylwetce i jędrnych mięśniach? Jeśli tak,

Czytaj więcej »

operacja plastyczna biustu kraków

Znaleziony temat: operacja plastyczna biustu kraków Operacja plastyczna biustu w Krakowie Co to jest operacja plastyczna biustu? Operacja plastyczna biustu, zwana potocznie powiększeniem piersi, to

Czytaj więcej »
Kategorie

majice za trening

Znaleziony temat: majice za trening Jak schudnąć i zadbać o swoje ciało? Poradnik dla aktywnych osób W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na

Czytaj więcej »

super pośladki

Znaleziony temat: super pośladki Jak zbudować super pośladki – poradnik treningowy Ewy Chodakowskiej Marzysz o pięknych, wyrzeźbionych pośladkach? Chcesz schudnąć i poprawić swoją sylwetkę? Dobrze

Czytaj więcej »

allianz medycyna pracy

Znaleziony temat: allianz medycyna pracy Medycyna pracy a medycyna estetyczna Co to jest medycyna pracy? Medycyna pracy to dziedzina medycyny zajmująca się zdrowiem pracowników w

Czytaj więcej »

polskie kosmetyki

Znaleziony temat: polskie kosmetyki Polskie kosmetyki – piękno na wyciągnięcie ręki Historia polskiej kosmetyki Polska ma bogatą tradycję w produkcji kosmetyków, które sięga setek lat

Czytaj więcej »

nici pdo pośladki cena

Znaleziony temat: nici pdo pośladki cena Jak zbudować idealne pośladki? Poradnik treningowy Ewy Chodakowskiej Marzysz o pięknie wymodelowanych pośladkach, ale nie wiesz, od czego zacząć?

Czytaj więcej »

legginsy powiększające pośladki

Znaleziony temat: legginsy powiększające pośladki Jak efektywnie powiększyć pośladki? Poradnik dla aktywnych kobiet W dzisiejszych czasach wiele kobiet marzy o pięknie wymodelowanych pośladkach. Chcemy wyglądać

Czytaj więcej »

trade360rejestracja.pl

Strona: trade360rejestracja.pl kategoria tematyczna: Zarabianie Trade360Rejestracja.pl – Twoje drzwi do świata inwestycji. Na naszej stronie internetowej znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć swoją przygodę z

Czytaj więcej »