Analiza moczu – sprawdź, o czym świadczy obecność białka, glukozy lub ciał ketonowych w próbce

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Analiza moczu – sprawdź, o czym świadczy obecność białka, glukozy lub ciał ketonowych w próbce

Regularna analiza moczu może pomóc w rozpoznaniu chorób nerek i ewentualnych chorób dróg moczowych. Jak wygląda badanie i jakie nieprawidłowości pozwala wykryć?

Co oznacza obecność białka, glukozy lub ciał ketonowych w dostarczonej próbce? Przeczytaj i zobacz, co musisz wiedzieć. 

Czym jest analiza moczu?

Analiza moczu stanowi jedno z bardziej popularnych badań laboratoryjnych, zlecanych w ramach podstawowej profilaktyki zdrowotnej. Ogólnodostępne, stosunkowo tanie i proste, ze względu na wysoką przydatność w diagnostyce wielu chorób badanie powinno być powtarzanie regularnie. Dostarcza bowiem rzetelnych informacji na temat obecności w moczu wielu substancji, będących końcowym wynikiem przemiany materii. Ich nieprawidłowy poziom (obniżony lub podwyższony) niemal zawsze sugeruje wystąpienie infekcji.

Podstawowy skład moczu

Podstawowy skład moczu (u osoby zdrowej) w 96% stanowi woda, pozostałe 4% zaś – azotowe produkty przemiany materii (głównie mocznik – 2,5%) i sole mineralne wraz z innymi substancjami (1,5%). Analiza moczu nie powinna wykazać obecności glukozy (wyjątek stanowią kobiety w ciąży), białka i ciał ketonowych.

Obecność białka, glukozy lub ketonów w moczu

Zastanawiasz się, o czym może świadczyć obecność białka, glukozy lub ketonów w próbce? Przyczyny nieprawidłowych wyników analizy moczu mogą być różne, jednak niemal zawsze stanowią symptom choroby, często poważnej. 

  1. Białko w moczu. Obecność białka w dostarczonej próbce najczęściej wynika z choroby nerek lub infekcji organizmu, niemniej przyczyny bywają także inne. Nieprawidłowe stężenie białka w dostarczonej próbce może wynikać z choroby nowotworowej, cukrzycy, nadciśnienia, białaczki i tocznia układowego, a w przypadku kobiet w ciąży lub do 6 tygodni po porodzie – ze stanu przedrzucawkowego. 
  2. Glukoza w moczu. Analiza moczu może wskazywać na obecność glukozy w dostarczonej próbce tylko w szczególnych sytuacjach, tj. w moczu kobiet, które spodziewają się dziecka. W pozostałych przypadkach przyczyn nieprawidłowych wartości należy upatrywać w źle kontrolowanej cukrzycy, chorobach nerek, nadnerczy i wątroby, a także – przy uszkodzeniu mózgu i w efekcie niektórych zatruć.
  3. Ciała ketonowe. Obecność ciał ketonowych (tzw. ketonów) w moczu może świadczyć o zaburzeniach odżywiania (bulimia lub anoreksja), nieprawidłowej diecie (zbyt ubogiej w węglowodany) i zatruciu alkoholowym. Przyczyną obecności ketonów może być także źle kontrolowana cukrzyca. 
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.