Antybiotykoterapia niemowląt

Antybiotykoterapia niemowląt

Czy antybiotyki naprawdę stanowią nieodzowny element walki z infekcjami występującymi u niemowląt? A jeśli tak, to w jaki sposób je stosować?

Infekcje występujące u niemowląt to problem, który spędza sen z powiek całkiem sporej ilości świeżo upieczonych rodziców. Nie ma w tym jednak nic dziwnego zważywszy na fakt, iż każdy z nas pragnie, aby nowy członek rodziny już od pierwszych chwil życia mógł cieszyć się wzorowym zdrowiem. Jak wobec tego rozpoznać infekcję występującą u malucha i czy antybiotyki w istocie są jedynym rozwiązaniem powstałego problemu?

Rola antybiotyków

Antybiotyki to wtórne związki chemiczne będące produktem metabolizmu mikroorganizmów. Ich zadaniem jest zarówno zahamowanie wzrostu, jak i podziału innych mikroorganizmów, takich jak między innymi bakterie. Właśnie z tego powodu w przypadku infekcji niemowląt wywołanej przez wirusy, koniecznie jest wprowadzenie antybiotykoterapii. W innym bowiem przypadku może dojść do namnożenie bakterii, a tym samym rozwoju choroby.

Objawy infekcji u niemowląt

Całkiem spora ilość infekcji diagnozowanych u maluszków przebiega z podobnymi objawami. Wśród takowych wymienić należy między innymi problemy występujące w trakcie karmienia dziecka. Nierzadko maluch ma również trudności z oddychaniem i wydaje się apatyczny, nerwowy, często płacze bez wyraźnego powodu. Poza tym skóra noworodka może być – choć wcale nie musi – pokryta wysypką. Zdarza się, że dziecko ma także podwyższoną lub obniżoną temperaturę ciała.

Jak bezpiecznie stosować antybiotyki?

Jak zostało to już wspomniane, niekiedy antybiotyki stanowią po prostu konieczność. Niemniej jednak niezwykle ważne jest, aby były one stosowane w sposób bezpieczny. Co to oznacza w praktyce? W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że antybiotyki może przepisać wyłącznie lekarz specjalista i tylko takich leków należy używać, naturalnie ściśle stosując się do wytycznych wspomnianego lekarza. Konieczne jest więc bezwzględne przestrzeganie godzin podawania leku oraz sposobu gdyż – przykładowo – część medykamentów należy podawać przed, a część po posiłku. Naturalnie nigdy nie przerywajmy terapii bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.

Różnego rodzaju infekcje mogą przytrafić się nawet najzdrowszym dzieciom. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż ogromną rolę w budowaniu odporności malucha wywiera mleko matki, o którego właściwościach możesz przeczytać tutaj: http://www.babskiswiat.com.pl/mleko-matki-i-jego-wlasciwosci.html. Jeśli – mimo karmienia piersią – dziecko zachoruje, wówczas należy pamiętać, aby oprócz antybiotyków podawać preparaty o działaniu ochronnym, których celem jest ustalenie prawidłowego składu flory bakteryjnej układu pokarmowego niemowląt. Przykładowym produktem tego rodzaju jest chociażby FFbaby (ffbaby.pl).