Gdy AZS dotknęło Twoje dziecko…

Gdy AZS dotknęło Twoje dziecko…

Swędząca, silnie zaczerwieniona skóra, nawracające zapalenie spojówek, kaszel i katar sienny – oto najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry. Co zrobić, gdy AZS dotknie małe dziecko?

Maluch nie musi cierpieć – AZS można skutecznie leczyć

Atopowe zapalenie skóry jest rodzajem alergii o przyczynach, które są nie do końca poznane. W wielu przypadkach wysypka lub zapalenie spojówek pojawiają się i znikają bez wyraźnego powodu, przez co ani rodzice, ani lekarz nie potrafią wskazać, jaki produkt spożywczy, kosmetyk lub inny czynnik odpowiada za AZS. Z tego powodu leczenie atopowego zapalenia skóry trwa nierzadko przez wiele miesięcy bądź nawet kilka lat i przyjmuje głównie charakter leczenia objawowego. Prawidłowa pielęgnacja sprawia, że przez cały okres trwania AZS dziecko odczuwa znacznie mniejszy świąd skóry, co znacząco podnosi komfort codziennego funkcjonowania.

Jeżeli u malucha zdiagnozuje się atopowe zapalenie skóry, powinno się zadbać o prawidłową pielęgnację ciała dziecka. Jest ona niezbędna, by złagodzić objawy alergii oraz wzmocnić działanie maści sterydowych lub doustnych leków przeciwhistaminowych. Najlepszym wyborem do kąpieli oraz późniejszego nawilżania skóry maluszka są emolienty, czyli kosmetyki o specjalnie przygotowanym składzie, pozbawionym uczulających substancji. Emolienty zawierają natomiast składniki, które pomagają odbudować płaszcz lipidowy skóry – dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo nawrotów wysypki.

Jak wybrać emolienty dla dziecka?

Emolienty można stosować od pierwszego dnia życia dziecka bez względu na to, czy dziecko cierpi na alergię, czy też nie. Jeśli dziecko cierpi na AZS, powinno się zwracać szczególną uwagę na skład emolientów. Wszystkie kosmetyki z tej grupy posiadają są pozbawione szkodliwych substancji, jednak nawet naturalne składniki mogą uczulać najbardziej wrażliwe dzieci. Sklep www.hipoalergiczny24.pl wspiera rodziców w wyborze najbezpieczniejszych emolientów dla tych dzieci, którym szkodzi większość substancji znajdujących się w kosmetykach dla alergików. Na stronie sklepu można znaleźć skalę hipoalergiczności preparatów do kąpieli oraz codziennej pielęgnacji ciała maluchów, dzięki czemu rodzic ma świadomość, które kosmetyki posiadają najbezpieczniejszy i najłagodniejszy skład. Skala stosowana przez hipoalergiczny24.pl pomaga również prawidłowo dobierać preparaty, które można stosować w okresie nasilania się objawów atopowego zapalenia skóry lub jedynie w sytuacji, gdy wysypka znika.