RTG jest badaniem nieinwazyjnym i polega na prześwietleniu określonych odcinków kręgosłupa promieniami rentgenowskimi. Jakie są do niego wskazania i przeciwwskazania?
Table of Contents
ToggleBadanie RTG kręgosłupa. Wskazania i przeciwwskazania
RTG kręgosłupa to badanie, które pozwala na dokładną ocenę zniekształceń, zmian oraz innych nieprawidłowości poszczególnych odcinków kręgosłupa. Jego przeprowadzenie wymaga skierowania od lekarza prowadzącego.
Odcinek szyjny kręgosłupa – wskazania do RTG
Badanie RTG odcinka szyjnego kręgosłupa przeprowadza się zwykle po urazach szyi oraz jej okolic. Służy również do rozpoznawania przyczyn dolegliwości bólowych barków oraz głowy. RTG kręgosłupa przeprowadzane jest jako badanie diagnostyczne w przypadku zawrotów głowy. Wskazaniem do jego wykonania mogą być wypadki komunikacyjne, które zwiększają ryzyko zmian w części szyjnej kręgosłupa.
Badanie to realizuje się również w celu diagnostyki zmian zwyrodnieniowych, będących następstwem nieprawidłowego stylu życia. RTG odcinka szyjnego ułatwia ponadto diagnostykę tzw. żebra szyjnego, dość rzadkiej wady rozwojowej.
Odcinek piersiowy kręgosłupa – wskazania do RTG
Aparaty RTG mogą służyć także do badania odcinka piersiowego kręgosłupa. Obrazowanie przeprowadza się przy podejrzeniach zniekształcających zmian zwyrodnieniowych i pourazowych. Wskazaniem do badania radiologicznego tej części kręgosłupa są stany zapalne i jałowa martwica kości, a także różne wady postawy – np. kifoza piersiowa czy skolioza.
RTG odcinka piersiowego kręgosłupa przeprowadza się ponadto po wystąpieniu dolegliwości bólowych. Najczęściej dotyczy to starszych osób, cierpiących na osteoporozę na fibromialgię. Diagnozowany ból może być też powodowany układowym procesem zapalnym.
Część lędźwiowo-krzyżowa kręgosłupa – wskazania do RTG
W przypadku odcinka lędźwiowo-krzyżowego, badanie RTG pozwala na zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości bólowych tego obszaru. Umożliwia przy okazji rozpoznanie ich najczęstszych źródeł, w tym zmian zwyrodnieniowych, zmian pourazowych czy nowotworów pierwotnych i przerzutów z innych narządów. Badanie tej części kręgosłupa pozwala też na wykrycie kręgozmyku i różnych chorób reumatycznych o zbliżonych objawach.
Nowoczesne aparaty RTG ułatwiają lekarzom wykrywanie anomalii rozwojowych w części lędźwiowo-krzyżowej oraz zmian zwyrodnieniowych – np. niewłaściwej ilości lub budowy kręgów czy niedostatecznego spojenia łuku kręgu.
Przeciwwskazania do RTG kręgosłupa
Promienie rentgenowskie nie są obojętne dla zdrowia pacjenta, dlatego badanie RTG kręgosłupa nie powinno być przeprowadzane zbyt często. Pojedyncze prześwietlenie wiąże się jednak z emisją niewielkiej i bezpiecznej dawki. Badania RTG poszczególnych odcinków kręgosłupa powinny natomiast unikać kobiety w ciąży.
Przeciwwskazaniem bezwzględnym jest zwłaszcza pierwszy trymestr. Promieniowanie rentgenowskie wykazuje bowiem teratogenny wpływ na rozwijający się płód. Aby wykluczyć powikłania także w przypadku ewentualnej ciąży u kobiet w wieku rozrodczym, badanie RTG kręgosłupa należy wykonywać w pierwszych 12 dniach cyklu.