Rozwój cywilizacji to nie tylko udogodnienia, ale także zagrożenia. Prawda jest taka, że obecnie większość czasu spędzamy przed komputerami, tabletami, telewizorami. Jak to się odbija na kondycji naszych oczu, chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Oko szybko się męczy, a zmęczone oczy niemalże natychmiast stają się suche, zaczynają szczypać i boleć. Łzawią i ogólnie odmawiają posłuszeństwa. Zmęczone oko szybciej też ulega wszelkim podrażnieniom. Szybciej staje się zaczerwienione i przekrwione, a skóra wokół niego wygląda na opuchniętą i obrzmiałą.
Table of Contents
ToggleZmęczone oczy – główne przyczyny problemu
Zmęczone oczy to coraz częściej występujący problem. Coraz więcej pacjentów zgłaszających się do okulisty, uskarża się na intensywny ból i pieczenie oczu, a także nadmierne ich zaczerwienienie, wysuszenie lub łzawienie. Choroby oczu, a zwłaszcza zespół zmęczonego oka to prawdziwa zmora dzisiejszych czasów. Zwykle jest to efekt zbyt wielu godzin spędzonych przed monitorem komputera i telewizora. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera sprawia, że rzadziej mrugamy, a co za tym idzie – mniej nawilżamy oko. Dodatkowo coraz większa chemizacja otoczenia i zanieczyszczenia środowiska pogarszają kondycję naszego wzroku. Bardzo często zmęczone oczy są efektem nieodpowiednio dobranej diety, czytania przy niewłaściwym oświetleniu, zbyt małej ilości snu, a także przebywania w intensywnie ogrzewanych, zadymionych lub klimatyzowanych pomieszczeniach. Wśród czynników, które nie służą naszym oczom wymienia się także sztuczne światło, kurz, wiatr oraz chłód. Ogólnie rzecz biorąc, zarówno styl życia, jak również złe warunki pracy i obniżona odporność organizmu sprawiają, że mechanizmy ochronne oka przestają funkcjonować prawidłowo. Tym samym nasze oczy męczą się i zaczynają strajkować.
Prosty sposób na zmęczone oczy – przerwy w pracy
Aby uniknąć zmęczonych oczu i kłopotów ze wzrokiem, należy pamiętać o jednym, a mianowicie o częstych przerwach w pracy. Zaleca się przerwy 15 minutowe po każdych 2 godzinach pracy, a przy wielogodzinnym cyklu pracy – przerwy 10 minutowe po każdej godzinie. Warto wtedy odrobinę poćwiczyć oczy. Dobre efekty daje naprzemienne patrzenie w dal i na przedmioty znajdujące się w pobliżu. Dobrą gimnastyką dla oczu jest także „wywracanie” oczami. Ruszanie gałkami raz w prawo, raz w lewo pomoże zrelaksować oczy i przyniesie im ulgę. Nasze oczy, tak samo jak nasze ciało, raz na jakiś czas potrzebują masażu. Przerwa w pracy to świetny pomysł na krótki masaż oczu. Jak go wykonać? Opuszki palców należy położyć na zewnętrznych kącikach oczu i masować je okrężnymi ruchami przez 5 minut. Uwaga! Jeśli większość czasu w pracy spędzamy przed komputerem, musimy zadbać o odpowiednie ustawienie monitora. Idealną odległością pomiędzy monitorem, a twarzą jest 50cm. Wpatrywanie się w ekran z mniejszej odległości zmusza oczy do nienaturalnego wysiłku. Pracując w biurze, trzeba również zwrócić uwagę na jakość monitorów, stosowanie filtrów polaryzacyjnych oraz ustawienie komputerów tak, aby redukować odbicia od źródeł światła. Dobrze, gdy okno nie jest ani przed, ani za ekranem monitora. W pomieszczeniach okna powinny być zaopatrzone w zasłony lub pionowe żaluzje. Dobrze jest także często wietrzyć pomieszczenie, w którym się pracuje i otaczać jak największą ilością roślin.
W trosce o zdrowe oczy – nawilżanie, dieta i okłady
Zmęczone oczy będą nam bardzo wdzięczne za wszelkie okłady. Piekącym i zaczerwienionym oczom ulgę przyniosą okłady z niezbyt mocnej esencji herbacianej. Najlepsze efekty przynoszą herbaty: rumiankowa, miętowa, czarna i imbirowa. Dobrym rozwiązaniem będzie również ciepły kompres (ale nie gorący) z naparu świetlika lekarskiego, kwiatu rumianku lub werbeny. Zmęczonym oczom ulgę przyniosą płukanki z soli fizjologicznej oraz okłady z ciepłego mleka lub schłodzonych wcześniej plasterków ogórka. Jeśli zmęczeniu towarzyszą obrzęki pod oczami, niezbędne będą okłady z zimnego surowego ziemniaka. Przyczyną zmęczonych oczu może być niewłaściwa dieta. Dlatego też należy postarać się, aby każdego dnia dostarczać organizmowi niezbędnych witamin i składników mineralnych. Aby pomóc oczom, warto wprowadzić do swojego menu produkty obfitujące w kwasy omega 3, a także karoten, witaminę C i A. Nie można także zapominać o wodzie. Wiele osób całkowicie zapomina o cudownych jej właściwościach. A to przecież ona odpowiada za właściwe nawilżenie naszego organizmu. Pozostając w temacie nawilżenia, to prawdziwą ulgę suchym, zmęczonym i podrażnionym oczom przyniosą nawilżające kropelki do oczu. Najlepsze są kropelki do oczu bez konserwantów, które minimalizują ryzyko alergii i nadwrażliwego oka. Warto sięgać po preparaty w pojedynczych ampułkach jednorazowego użytku, gdyż tylko one dają gwarancję sterylności i braku sztucznych dodatków, które mogłyby uczulać.
Bepanthen Eye – w trosce o zdrowe oczy
Najlepsze są kropelki do oczu bez konserwantów. Minimalizują one ryzyko alergii i nadwrażliwego oka. Wśród produktów najczęściej polecanych przez lekarzy, wymienia się BEPANTHEN EYE (więcej tutaj: http://www.bepanthen.pl/pl/nasze-produkty/bepanthen-eye/). Dzięki tym kropelkom, nasze oczy w zaledwie parę sekund odczuwają wyraźną ulgę. Krople BEPANTHEN EYE to kropelki typowo nawilżające. Poza tym, że likwidują dyskomfort, minimalizują dokuczliwy ból i poprawiają nawilżenie powierzchni powiek oraz oczu. Dodatkowo regenerują oko, co jest bardzo istotne w zwalczaniu nieprzyjemnych objawów suchego i zmęczonego oka. Działanie tychże kropelek do oczu oparte jest głównie na pochodnej cennego kwasu hialuronowego – cząsteczki, która występuje w fizjologicznym płynie łzowym. Działa ona niczym gąbka – chłonie i wiąże wodę, zatrzymując wilgoć na powierzchni oka. Kropelki do oczu BEPANTHEN EYE posiadają wysoki profil bezpieczeństwa, a więc nie zaburzają ostrości widzenia, są dobrze tolerowane przez oko i z powodzeniem mogą być stosowane w połączeniu z soczewkami kontaktowymi. Dużą ich zaletą jest wygoda stosowania. Małe, jednorazowe ampułki można mieć zawsze przy sobie i stosować, kiedy tylko zajdzie potrzeba: w pracy, szkole, samochodzie, a nawet w samolocie.