Dawniej opalenizna cechowała wyłącznie osoby z niższego stanu, chłopów pracujących w gospodarstwie. Osoby z wyższych sfer unikały słońca i cieszyły się bladą cerą. Był to poniekąd znak dla innych, że należą do szlacheckiego rodu. Opalenizna była symbolem biednych ludzi. Czy tak jest również w dzisiaj?
W dzisiejszych czasach nastąpiła diametralna zmiana. Opalenizna jest wręcz pożądana. Niewątpliwie wpływa na atrakcyjny wygląd ciała. Osoba opalona jest postrzegana jako ładniejsza, zdrowsza. Bladość uznawana jest za symbol choroby, słabego zdrowia. Dlatego też kiedy tylko przychodzi lato większość ludzi chętnie się opala, a potem eksponuje swoją muśniętą słońcem skórę.
Z opalaniem, jak ze wszystkim nie należy przesadzać. Umiar jest bardzo wskazany, gdyż zbyt długie i nierozważne opalanie się może prowadzić do oparzeń słonecznych. Warto jest zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki do opalania, które będą zarówno pielęgnowały skórę, przyśpieszały opalanie, ale również chroniły ją przed oparzeniami.
Niektórzy na przekór modzie unikają opalania z obawy przed przedwczesnym starzeniem się skóry. Jeśli jednak będzie się korzystało ze słońca rozsądnie to otrzyma się wiele korzyści. To przecież wyłącznie ze słońca czerpiemy witaminę D. A dokładniej mówiąc to promienie słoneczne sprawiają, że w naszej skórze dochodzi do syntetyzowania witaminy D3. Witamina D jest niezbędna w naszym organizmie aby prawidłowo przyswoić fosfor i wapń- budulce naszych kości. Ponadto witamina D ma pozytywny wpływ na układ krążenia, a ponadto może przyczynić się do redukcji prawdopodobieństwa wystąpienia nowotworów. Kąpiele słoneczne mogą być bardzo relaksującą czynnością. Jeśli jednak nie jest się zwolennikiem leżenia w pełnym słońcu zawsze można zamienić tą czynność na opalanie w solarium, co niewątpliwie pozwoli uzyskać szybsze efekty. Jest to skuteczny sposób aby bez większego wysiłku i straty czasu osiągnąć brązowy odcień swojej skóry. Zarówno podczas korzystania z solarium jak i kąpieli słonecznych należy przestrzegać pewnych zasad ostrożności, a także używać odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do opalania. Kosmetyki takie można kupić na stronie sklep.soleo.pl.
Trwałość opalenizny zależy nie tylko od tego ile czasu spędzi się na słońcu. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie skóry. Wcześnie warto wykonać porządny peeling ciała, który usunie łuszczący się martwy naskórek. Skórę należy dokładnie nawilżyć lekkim balsamem. Do samego zabiegu opalania warto zastosować odpowiedni balsam. Osoby będące posiadaczami jasnej karnacji powinny dodatkowo zastosować kremy z wysokim filtrem UV, które ochronią skórę przed oparzeniami. Jasna skóra jest niezwykle wrażliwa na słonce i łatwiej u niej o podrażnienia i zaczerwienienia. Aplikację kremów ochronnych należy ponawiać co jakiś czas, gdyż zmywają się ona wraz z potem oraz każdorazowo po wyjściu z kąpieli. Aplikacja powinna być staranna. Nie można zapominać o ochronie głowy przed udarem słonecznym. Opalając się trzeba koniecznie to robić zasłaniając głowę na przykład kapeluszem.
Niektórzy decydują się na przyśpieszacze opalania. Są one stosowane zwłaszcza przed wizytą w solarium. Skracają czas oraz częstotliwość sesji. Ponadto mogą być z bronzerem dzięki czemu od razu efekt opalenizny będzie widoczny na skórze. Dodatek błyszczących drobinek sprawi, że skóra będzie miała piękny glow. Stosowanie profesjonalnych kosmetyków do opalania sprawi, że skóra będzie dobrze nawilżona, a dodatek składników naturalnych takich jak na przykład olej z konopi utrwali dodatkowo opaleniznę.
Po opalaniu przydają się kosmetyki, które zawierają w swoim składzie substancje łagodzące czyli aloes, panthenol, wodę termalną. Ponadto witaminy A,C,E czyli naturalne przeciwutleniacze neutralizujące wolne rodniki odpowiadające za proces starzenia się skóry.
Opalanie może być przyjemną formą relaksu. Ładna i zdrowa opalenizna odpowiednio pielęgnowana utrzyma się na skórze nawet przez kilka miesięcy.