W około 1/3 przypadków powodem bezpłodności u kobiet są zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia jajeczkowania. Również brak owulacji, wzrastanie pustego pęcherzyka czy nieprawidłowości w procesie uwalnianiu komórki jajowej mogą być przyczynami braku możliwości zajścia w ciążę. Także kobiety, których cykl miesiączkowy nie jest regularny co jest związane z nadwagą i niedowagą mogą mieć problemy z płodnością, jednakże zwykle jest to przejściowe. Po przywróceniu prawidłowej wagi ciała zazwyczaj cykl miesiączkowy również wraca do normy.
Bezpłodność może być także spowodowane schorzeniem o nazwie endometrioza. Polega ono na występowaniu błony śluzowej wyścielającej wnętrze macicy w różnych innych miejscach organizmu – może to być jama brzuszna, jajowód, jajniki czy pęcherz moczowy. Tkanka ta ulega wpływowi hormonów podczas cyklu miesiączkowego, podobnie jak zwykłe endometrium, co oznacza, że również złuszcza się w trakcie menstruacji powodując tym samym zwiększenie dolegliwości bólowych podczas miesiączki oraz współżycia.
Kolejnym powodem bezpłodności może być także POF, czyli przedwczesne wygasanie czynności jajników. Ten problem zdrowotny nazywany jest także przedwczesną menopauzą – u kobiet nim dotkniętych jajniki przestają pracować za wcześnie, bo już przed czterdziestym rokiem życia. W tym przypadku jedynym sposobem na zajście w ciążę jest metoda in vitro, czyli zapłodnienie pozaustrojowe. Komórka jajowa musi zostać pozyskana od innej kobiety.
Leczenie bezpłodności u kobiet zaczyna się od wywiadu oraz badania ginekologicznego. Po uzyskaniu informacji takich jak wiek, data pierwszej miesiączki, długość cykli, a także objawy, które towarzyszą owulacji oraz menstruacji lekarz dokonuje badania USG jajników oraz badania stężenia progesterony na 7 dni przed spodziewaną menstruacją.
Kolejnym krokiem jest ustalenie przyczyny zaburzeń miesiączkowania u kobiet, których cykle nie są regularne. Ocenia się obraz jajników oraz wykonuje dodatkowe badanie stężenia progesteronu. Wykonuje się także badania hormonalne. Natomiast u kobiet, u których menstruacja nie występuje sprawdza się stężenie prolaktyny, FSH i LH. U pań, które miesiączkują regularnie, jednakże przebyły operacje jajników, są w zaawansowanej endometriozie lub w późnym wieku rozrodczym bada się stężenie FSH w trzecim dniu cyklu. Ma to na celu poprawną i dokładną ocenę rezerwy jajnikowej.
Po przeprowadzeniu odpowiednich, niezbędnych badań i w zależności od stwierdzonej przez lekarza ginekologa przyczyny bezpłodności przepisuje się między innymi kurację hormonalną. Lekarz może także przepisać leki zwalczające infekcję. Innym rozwiązaniem jest inseminacja, czyli przeniesienie nasienia mężczyzny do macicy kobiety poprzez jego wstrzyknięcie w czasie naturalnego lub stymulowanego jajeczkowania. Czasami jedynym sposobem na walkę z niepłodnością jest zabieg operacyjny.
W rzeczywistości bezpłodność jest problemem dotykającym wiele kobiet. Bardzo istotną jest jak najszybsza diagnoza przyczyn problemów oraz dobranie odpowiedniego sposobu leczenia, które zlikwiduje zaburzenia.
Artykuł powstał przy współpracy z DoktorGinekolog.pl |