Piękny uśmiech jest jednym z najważniejszych elementów atrakcyjnego wyglądu, jest wizytówką człowieka. Przebarwione i żółte zęby nie prezentują się korzystnie.
Czemu zęby robią się żółte?
Barwa zębów wynika przede wszystkim z genetyki. To właśnie geny decydują o kolorze zębiny, o tym, jak bardzo zmineralizowane są tkanki tworzące zęby, jaki jest ich skład chemiczny i jak grube jest szkliwo. Na ostateczny kolor zębów ma także wpływ odpowiednia pielęgnacja. Dieta składająca się z barwiących produktów, takich jak herbata, kawa, czerwone wino, buraki lub jagody odbije się na wyglądzie zębów. Również palenie papierosów wpływa negatywnie na estetykę uśmiechu. Z wiekiem ściera się także szkliwo, które osłania zębinę o ciemniejszym kolorze. Im cieńsza warstwa szkliwa, tym bardziej widać ciemną zębinę.
Oprócz diety w dbaniu o piękny uśmiech najważniejsza jest higiena jamy ustnej. Zęby powinno się myć po każdym posiłku. Należy również używać nici dentystycznej i specjalnych płynów do płukania. Osad nazębny powstający na powierzchni zębów tworzy się przez niedomyte resztki pokarmowe oraz fragmenty błony śluzowej. Czasami zęby odzyskują kolor już po ściągnięciu kamienia nazębnego. Taki zabieg wykonuje się np. w gabinecie Lux Dent . Kamień można ściągnąć mechanicznie lub za pomocą ultradźwięków albo piaskarki.
Samodzielne wybielanie
Na rynku kosmetycznym istnieje wiele produktów, które można wykorzystać do wybielania zębów. Najpopularniejszymi z nich są pasty wybielające, które stosowane systematycznie mogą rozjaśnić zęby o ok. 1-2 tony. Nie jest to efekt spektakularny, ale na pewno zauważalny. Można też próbować wybielać zęby za pomocą pasków nasączonych wybielającym żelem, pędzelków wybielających lub wybielaczy w sztyfcie. Niestety, zwykle te sposoby nie pozwalają na równomierne wybielenie zębów, ponieważ samodzielnie trudno dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych.
Niegdyś popularne, domowe sposoby polegały na wcieraniu w zęby składników znajdujących się w każdym domu. Zęby próbowano więc wybielić z pomocą roztworu soli, soku z cytryny lub sody oczyszczonej. Żaden z tych sposobów raczej nie daje zauważalnych efektów (a już na pewno nie są one długotrwałe). Dodatkowo takie metody działają szkodliwie na zęby – sól podrażnia dziąsła, a soda ściera szkliwo.
Najskuteczniej na fotelu dentystycznym
Trwale i bezpiecznie można wybielić zęby tylko u dentysty. O tego typu usługach przeczytamy m.in., na stronie dentysta-gadomska.pl. Techniki stosowane przez stomatologów są różne. Można np. w laboratorium protetycznym wykonać idealnie dopasowane nakładki, które wypełnia się żelem wybielającym o odpowiednim stężeniu. Innym sposobem jest naświetlanie zębów specjalną lampą. Jej światło dentysta kieruje na zęby, które wcześniej zabezpiecza i maluje wybielaczem. Taki zabieg może w bardzo krótkim czasie wybielić zęby nawet o 5 tonów.
Warto pamiętać, że jeśli zęby są nie tylko przebarwione, ale także krzywe i nierówne, można nałożyć na nie licówki. Dzięki temu będą proste i uzyskają ładną, zdrową barwę.