Bieganie na bieżni, czy w terenie? Sprawdzamy co jest lepsze.

Bieganie na bieżni, czy w terenie? Sprawdzamy co jest lepsze.

W ostatnim czasie bieganie stało się bardzo modne. Wielu z nas nie może się zdecydować, co jest lepsze, bieganie na bieżni czy w terenie. Tutaj spróbujemy znaleźć rozwiązanie tego dylematu, który dręczy wielu początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy.

Bieganie w terenie, jak i na bieżni ma wiele zalet. Dzięki temu tak wiele osób chętnie biega. Stwierdzenie, które rozwiązanie jest lepsze z pewnością nie będzie proste. W tym zadaniu może pomóc nam porównanie zalet i wad płynących z uprawiania dwóch form tego typu sportu. Na początek przypatrzmy się zaletom, które daje bieżnia.

Zalety bieżni

Dzięki bieżni możemy biegać w domu, nie zważając na warunki pogodowe na zewnątrz. To rozwiązanie pozwala pozostać w dobrej formie biegowej przez całą zimę. Możemy biegać bez względu na śnieg, oblodzone chodniki, czy wielki mróz. Podczas treningu na bieżni, ćwiczymy w bezpiecznej temperaturze pokojowej. Bieżnia może być dostępna nie tylko w siłowni, mając niewielkie mieszkanie, również możemy sobie pozwolić na tego typu sprzęt, zakupując np. bieżnie składaną.

Dodatkowo bieganie na bieżni jest lepsze dla stawów, niż bieganie w terenie. Podczas treningu możemy być cały czas monitorowani, sprawdzamy, czy nasze tętno utrzymuje się na bezpiecznym poziomie. Kiedy jest zbyt szybkie, dokładnie wiemy, w jakim momencie powinniśmy przerwać trening. Dodatkowo dzięki niej biegniemy w równym tempie. Wysokiej jakości sprzęt ma wbudowany pulsometr, który mierzy szybkość bicia serca i dostosowuje tempo treningów do aktualnej formy fizycznej. Warto wspomnieć, że Hop-sport.pl ma w swojej ofercie bardzo duży wybór bieżni.

Zalety biegania w terenie

Tutaj mamy również wiele innych, ciekawych zalet. Biegając w terenie, wzmacniamy mięśnie oraz ścięgna, dodatkowo poprawiamy poczucie równowagi, przyzwyczajamy ciało do poruszania się po nierównym terenie. To wszystko sprawia, że wzmacniamy swoje stopy i swoją stabilność. Podczas biegu w terenie pobudzamy wiele różnych partii mięśni. Takiego efektu nie będziemy mieli podczas biegania na bieżni, ponieważ biegając na zewnątrz, nie mamy płaskiego i idealnie wyrównanego terenu, na biegowych ścieżkach natrafimy na różne górki, dołki, wystające kamienie, czy korzenie. Chcąc ominąć te przeszkody, nasze ciało inaczej się zachowuje, niż podczas biegu na bieżni. Dzięki pokonywaniu napotykanych przeszkód stajemy się bardziej uważni i elastyczni. W trakcie takiego wysiłku zwiększamy swoją wytrzymałość, podziwiamy okolicę i zwiedzamy teren. Biegnąc w grupie, możemy poznać również wielu ciekawych ludzi oraz zyskać nowych znajomych.

Wady

Największą wadą biegania na bieżni jest monotonność. Cały czas biegniemy w miejscu, przez co bieżnia może szybko nam się znudzić. Jednak my mamy na to rozwiązanie, wystarczy, że podczas treningu włączycie sobie ulubioną muzykę, która zmotywuje was do działania, albo włączycie sobie swój ulubiony film (oczywiście, jeśli macie telewizor, tam gdzie jest bieżnia). Na bieżni oraz podczas biegania w terenie ryzyko wystąpienia kontuzji jest takie samo.

Warto pamiętać o tym, że biegając w terenie podczas mroźnych, czy deszczowych i wietrznych dni szybko możemy się przeziębić, dlatego w takie pogody lepiej skorzystać z bieżni. Bieganie w terenie, jak i bieganie na bieżni ma wiele zalet oraz wad. Dla zachowania równowagi oraz dobrej formy przez cały rok polecamy połączenie tych dwóch rozwiązań. Podczas ładnej pogody, gdy na zewnątrz sprzyjają nam warunki atmosferyczne biegajmy w terenie. Natomiast kiedy przyjdzie mroźna i deszczowa pogoda, wtedy trenujmy na bieżni. Zawsze jest to jakieś urozmaicenie, a także ciekawe uzupełnienie treningu.