Blizny – w zależności od swego rozmiaru, wyglądu i umiejscowienia na ciele mogą być niewielkim, nic nie znaczącym drobiazgiem lub problemem wielkiej, wręcz najwyższej wagi. Doskonale rozumieją to osoby, będące właścicielami dużych, widocznych blizn na twarzy dłoniach, czy dekolcie. Blizny to nie tylko problem estetyczny, ale również psychologiczny.
Czasem jedynym sposobem, by uporać się z dyskomfortem, związanym z blizną, jest jej usunięcie. Z medycznego punktu widzenia blizna to nic innego, jak powstająca w procesie gojenia rany, tkanka łączna. To właśnie ona zastępuje uszkodzony fragment tkanki. Jej powstawanie jest zatem czymś normalnym, wręcz pożądanym. Jak wiemy zastępowanie tkanki uszkodzonej nową, zdrową, nie zawsze jednak przebiega właściwie. W związku z tym bliznę określić można jako prawidłową, przerosłą, czy zanikową.
bliznę określić można jako prawidłową, przerosłą, czy zanikową.
Wyróżnia się także bliznowce, które rozmiarem wykraczają poza obszar rany, są zazwyczaj duże, grube, uniesione. Najwłaściwsza jest blizna prawidłowa, pojawiająca się jako naturalna konsekwencja uszkodzenia zdrowej tkanki. Zaznacza się ona jako ślad po urazie, bądź przebytym zabiegu. Blizna przerosła powstaje w miejscu uszkodzonej tkanki, kiedy gojenie rany jest czymś zaburzone. Blizna zanikowa to mała okrągła blizna, powstająca wówczas, gdy produkcja włókien tkanki łącznej w procesie gojenia jest niewystarczająca.
Istnieją różne sposoby na uporanie się z problemem nieestetycznej blizny. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma dwóch jednakowych blizn. Nie wszystkie one dają się usunąć przy pomocy nieinwazyjnych metod. Gdy chodzi o rozległe i przerośnięte blizny, to sposób ich usunięcia oraz realne szanse zniwelowania blizny, zawsze należy skonsultować z lekarzem.
Table of Contents
ToggleSposoby usuwania blizn można podzielić najprościej na:
- metody farmakologiczne
- zabiegi laserowe
- zabiegi kosmetyczne
- chirurgię plastyczną
Metoda farmakologiczna
Bazuje na kremach i preparatach, zawierających substancje czynne, często sterydowe, oddziałujące bezpośrednio na bliznę. Stosuje się je najczęściej, gdy blizny są małe i płaskie, gdyż jedynie w takim przypadku możemy mówić o faktycznej skuteczności tej metody.
Zabiegi laserowe
Podstawę ich skuteczności stanowi laserowe podgrzewanie blizny. W zależności od specyficznych właściwości lasera, blizna jest albo przecinana albo odparowywana. Dużym plusem tej metody jest fakt, że oddziaływaniu lasera poddane są jedynie miejsca, w których tkanka jest zmieniona, zaś głębsze warstwy skóry pozostają nienaruszone. Zabiegu takiego nie wykonuje się jednorazowo. Całkowite usunięcie blizny wymaga co najmniej kilkukrotnego powtórzenia go.
Zabiegi kosmetyczne
Zabiegi kosmetyczne, które są skuteczne w usuwaniu blizn, to np. peeling chemiczny, dermabrazja, mikrodermabrazja, jonoforeza, mezoterapia bezigłowa, czy ostrzyknięcie kwasem hialuronowym.
Peeling chemiczny polega na usunięciu wierzchniej warstwy naskórka. Również dermabrazja i mikrodermabrazja bazują na czynności złuszczania naskórka. Jonoforeza z kolei polega na wprowadzaniu do głębszych warstw skóry leku przy pomocy impulsów elektrycznych, co pomaga rozmiękczać blizny. Impulsy fali elektromagnetycznej wprowadzane do skóry, wykorzystuje się w zabiegu mezoterapii bezigłowej. Ostrzyknięcia kwasem pozwalają modelować i pobudzać procesy regeneracyjne skóry. Niewątpliwą zaletą tego typu zabiegów jest fakt, że pobudzają one skórę do naturalnej odnowy i regeneracji.
Chirurgia plastyczna
To z pewnością metoda najbardziej inwazyjna, spośród wszystkich wymienionych. Wciąż jednak jest ona nie do zastąpienia, gdy mamy do czynienia z rozległymi, trudnymi bliznami. W korekcji blizn najczęściej stosuje się zabieg wszczepieni pod skórę ekspandera tkankowego, plastykę miejscową lub przeszczep skóry. Ekspander ma za zadanie stopniowo rozprężać zdrowe tkanki, uzupełniając ubytki. Plastyka miejscowa jest przydatna w przypadku niewielkich, ale mocno zmienionych blizn.
Przeszczep skóry z kolei, jest jedyną możliwością zniwelowania bardzo rozległych blizn, np. oparzeniowych. Obecnie stosuje się przeszczepy ze skóry własnej, bądź od dawcy.
Coraz większą popularność zyskują przeszczepy z tzw. naskórka hodowanego zwanego sztuczną skóra.
Usunięcie blizny to sprawa bardzo indywidualna. Poleca się je przede wszystkim osobom, którym własne blizny przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, sprawiając ból, napięcie skóry, czy dyskomfort psychiczny. Medycyna i kosmetologia daje ku temu wiele sposobności.
1 thought on “Blizny – jak je usunąć?”
miałam operacje i super zadziałala maśc z cebuli. Blizn prawie nie widać