Blizny oparzeniowe: „pamiątka” na całe życie?

Blizny oparzeniowe: „pamiątka” na całe życie?

W niektórych kulturach posiadanie blizn wiąże się ze wzrostem pozycji społecznej; w kręgu cywilizacji europejskiej blizny są jednak wyłącznie elementem szpecącym ciało, którego wiele osób próbuje się pozbyć.

Do najcięższych przypadków, których usunięcie nie jest łatwe, zajmuje mnóstwo czasu, a nierzadko wymaga również sporych nakładów finansowych (na operacyjne zabiegi kosmetyczne) należą blizny po oparzeniach. Szacuje się, że w samej Polsce rocznie jest około czterystu tysięcy poparzonych, głównie dzieci.

To już nie wyrok

O ile jednak jeszcze trzy dekady temu blizny oparzeniowe były przymusową pamiątką, której nie dało się pozbyć żadnymi sposobami, o tyle teraz ich usuwanie jest o wiele prostsze. W przypadku płytkich oparzeń skutecznym rozwiązaniem będzie specjalna maść na blizny lub krem, które bez problemu można kupić w aptece bez recepty.

Takie specyfiki tworzone są na bazie substancji roślinnych oraz takich związków jak allantoina i heparyna sodowa, jednak ich głównym składnikiem jest… cebula.

To właśnie etanolowy wyciąg z tego warzywa ma najsilniejsze właściwości i zmiękcza oraz rozluźnia napiętą tkankę blizny. Dzięki temu znika uporczywe i nieprzyjemne uczucie „ciągnięcia blizny”, a sama skóra staje się bardziej elastyczna.

Szkaradne znamiona przestają więc być już przymusem – można je łatwo i skutecznie usunąć, chociaż kuracja maściami trwa od kilku miesięcy nawet do roku, w zależności od blizny, jej rozmiaru, stopnia zbliznowacenia oraz samego organizmu.

Stosowanie maści

Wszelkiego rodzaju apteczne specyfiki – maści, kremy, olejki i kompresy – należy stosować na blizny regularnie, nawet dwa lub trzy razy dziennie.

Można to zrobić zaraz po zagojeniu się rany, ponieważ maść na blizny zawiera tylko naturalne składniki, które nie podrażniają skóry i nie będą przeszkadzały w dalszym jej regenerowaniu. Ważne jest, aby wcześnie zacząć kurację, ponieważ daje ona wtedy szybsze i pełniejsze efekty.

Aplikowanie maści zawsze należy poprzedzić przemyciem zabliźnionego miejsca oraz jego osuszeniem, trzeba też pamiętać, aby skóra dookoła nie była uszkodzona. Korzystając ze specjalistycznych maści można w ten sposób pozbyć się blizn po oparzeniach w ciągu kilku miesięcy, doprowadzając skórę to niemalże nieskazitelnego wyglądu.