Blizny potrądzikowe – nie jesteśmy na nie skazani!

Blizny potrądzikowe – nie jesteśmy na nie skazani!

Z czym nam się kojarzy młodość? Ze zdrowiem, siłami witalnymi, sprawnością fizyczną, pięknem oraz jędrną, elastyczną, promienną cerą. Czy wszystkim? Na pewno nie. Są i tacy dla których młodość jest synonimem trądziku młodzieńczego i wszelkich jego przykrych konsekwencji, takich jak zniszczonej, pooranej bliznami skóry twarzy, wstydu, małego poczucia własnej wartości i kompleksów.

Do niedawna byliśmy bezradni wobec problemów, jaki niesie ze sobą trądzik. Dziś jest już wiele możliwości właściwego i skutecznego leczenia samego schorzenia, jak i usuwania blizn, powstałych w jego wyniku.
Podstawą terapii jest właściwa pielęgnacja i leczenie skóry twarzy z trądzikiem. O czym zatem powinny pamiętać osoby borykające się z tym problemem, zanim skorzystają z oferty gabinetów kosmetycznych i medycyny estetycznej?

Blizny potrądzikowe – nie jesteśmy na nie skazani!

Blizny potrądzikowe – nie jesteśmy na nie skazani!

Trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad, m.in.:

  • trądzik należy leczyć pod kontrolą lekarza, nie wystarczą tylko kosmetyki pielęgnacyjne
  • nigdy pod żadnym pozorem nie należy wyciskać zmian trądzikowych
  • do codziennej pielęgnacji skóry trzeba używać specjalnych kosmetyków z linii dla skóry trądzikowej
  • należy unikać słońca i nie opalać się, latem zawsze korzystać z kremów z dużym filtrem np. 50+

Co robić, kiedy blizny potrądzikowe już się pojawią? Istnieje co najmniej kilka sposobów na uporanie się z nimi. Najpopularniejsze z nich to peeling, terapia igłowa i laserowa. Każdy z tych sposobów ma plusy i minusy.

PEELING

Jest metodą stosunkowo niedrogą – najniższy jest koszt jednego zabiegu, należy jednak pamiętać, że dla pożądanego efektu, trzeba wybrać całą serię kilkunastu zabiegów.
Ponadto peeling jest metodą skuteczną jedynie w przypadku płytkich blizn – mogą go zatem stosować osoby młode, które mają za sobą pierwszą fazę farmakologicznego leczenia zmian trądzikowych.
Peeling nie jest też najlepszym rozwiązaniem dla osób, którym w codziennym funkcjonowaniu, przeszkadzałyby przebarwienia widoczne bezpośrednio po zabiegu.
Peelingu nie wykonuje się także w miesiącach letnich, ze względu na zbyt duże narażenie na słońce, które nie służy ani skórze z trądzikiem, ani zabiegowi złuszczania naskórka

TERAPIA IGŁOWA

Terapia ta, zwana również needlingiem, polega na nakłuwaniu zmienionych miejsc przy pomocy cieniutkich igieł. Terapii tej towarzyszą jednak przykre, choć krótkotrwałe konsekwencje takie jak obrzęki, zaczerwienienie twarzy oraz drobne siniaki.  Zaleca się wykonanie serii zabiegów – około 6 do 8, w czterotygodniowych odstępach.

TERAPIA LASEROWA

Terapia laserowa polega na bezpośrednim oddziaływaniu światłem lasera na blizny potrądzikowa, na skutek czego blizny ulegają zmniejszeniu. Zabiegów wykonuje się dużo mniej niż w przypadku peelingu czy needlingu – najczęściej wystarcza seria 4 zabiegów, co 4 tygodnie. Nie ma ograniczeń co do pory roku, gdy chodzi o stosowanie lasera. Koszt tej terapii, obiektywnie rzecz biorąc, jest najwyższy spośród wymienionych.
Efekty terapii laserowej są bardzo dobre, nawet w leczeniu blizn powstałych wiele lat temu.

◊◊◊

Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Oceniając skuteczność wszystkich wspomnianych terapii, należy mieć na uwadze, że ostateczny efekt jest sprawą bardzo indywidualną i zależy od wieku pacjenta, głębokości blizn jak i wcześniejszego sposobu leczenia trądziku. Przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru najwłaściwszej terapii, należy z pewnością zasięgnąć porady kompetentnej osoby, która oceni głębokość i jakość blizn i pozwoli wybrać najskuteczniejszą z metod.