Botoks, a dokładniej toksyna botulinowa, od dawna jest wykorzystywana w medycynie estetycznej. Dzięki zabiegom z użyciem botoksu można wygładzić zmarszczki na górnej części twarzy, a także zlikwidować problem nadpotliwości. Co warto wiedzieć o botoksie?
Table of Contents
ToggleCzym jest botoks?
Toksyna botulinowa składa się z oczyszczonego białka, wytwarzanego przez bakterię Clostridum botulinum. Początkowo toksyna botulinowa kraków wykorzystywana była w neurologii oraz okulistyce, obecnie największą popularnością cieszy się w dziedzinie medycyny estetycznej. Zazwyczaj botoks używany jest do ostrzykiwań górnej części twarzy, zwłaszcza do zwalczania zmarszczek mimicznych – lwiej zmarszczki czy kurzych łapek. Toksyna botulinowa stosowana jest rownież w celu uniesienia brwi czy kącików ust, do leczenia nadpotliwości pach, stóp czy dłoni, a także w stomatologii – do leczenia bruksizmu oraz redukcji uśmiechu dziąsłowego.
Jak przebiega zabieg ostrzykiwania botoksem?
Niektóre zabiegi medycyny estetycznej mogą dawać wyraźne ślady, które uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie przez dzień czy dwa. Zabieg toksyną botulinową należy do zabiegów mało inwazyjnych i bezbolesnych. Botoks wprowadzany jest domięśniowo przy użyciu cienkiej igły. W miejscu wkłucia powstać może niewielkie zaczerwienienie. Botoks jest zabiegiem bezbolesnym, choć osoby wrażliwe mogą schłodzić miejsce wkłucia w celu uniknięcia związanego z wkłuciem. Cały zabieg trwa nie dłużej niż trzy kwadranse, więc nie jest to także zabieg czasochłonny. Efektywność botoksuu widoczna jest u 90% osób, które poddają się zabiegowi.
Zabieg ostrzyknięcia botoksem przynosi najlepsze efekty, jeżeli jest wykonywany na etapie tworzenia się zmarszczek, a więc u osób stosunkowo młodych. Nie ma jednak przeciwwskazań, by osoby dojrzalsze korzystały z tego rozwiązania, które na długo pozwala się cieszyć gładką cerą. Zabiegu użyciem toksyny botulinowej nie wolno powtarzać częściej niż 3 miesiące, by nie powstaly przeciwciała przeciwko stubstancji zawartej w preparacie.