Diagnozowanie i leczenie nowotworów, to bardzo delikatna sprawa. Liczy się zarówno profesjonalne podejście, jak i nasz komfort jako pacjentów. Długie oczekiwanie na badania czy wizyty kontrolne w publicznych placówkach służby zdrowia, na pewno temu nie sprzyjają. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto korzystać z chirurgii onkologicznej prywatnie.
Chirurg onkolog – czym się zajmuje?
Chirurg onkolog zajmuje się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem różnego rodzaju nowotworów – zarówno złośliwych, jak i niezłośliwych. Profesor Piotr Skotnicki, chirurg onkolog w krakowskim Centrum DER-MED, przeprowadza takie zabiegi, jak:
- wycinanie zmian skórnych w znieczuleniu miejscowym,
- wycinanie zmian guzów w piersiach,
- wycinanie węzłów chłonnych,
- plastyka blizn.
Ponadto chirurg onkolog prywatnie prowadzi konsultacje lekarskie oraz leczenie onkologiczne.
Badania profilaktyczne
Kiedy zaniepokoi nas jakaś zmiana na skórze lub pod nią, powinniśmy od razu udać się z tym do specjalisty – dermatologa lub chirurga onkologa. Pierwszym krokiem do zdiagnozowania podejrzanej zmiany jest konsultacja lekarska, podczas której lekarz ocenia jej kształt i wielkość. W tym celu konieczne jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. Może to być wideodermatoskopia – w przypadku zmian skórnych lub badanie USG w przypadku guzków i innych zmian podskórnych.
USG to podstawowe badanie profilaktyczne wykonywane w celu monitorowania narządów wewnętrznych pod kątem nowotworów. Najczęściej wykonuje się badania USG: jamy brzusznej, gruczołu krokowego, piersi, tarczycy, tkanek miękkich, węzłów chłonnych, a także USG transwaginalne (tzw. USG ginekologiczne).
Zabiegi z zakresu chirurgii onkologicznej
Do najczęstszych zabiegów z zakresu chirurgii onkologicznej wykonywanych prywatnie, należą:
- Usuwanie zmian skórnych za pomocą skalpela
Jest to najlepsza profilaktyka nowotworu skóry (czerniaka). Dzięki usunięciu podejrzanego pieprzyka lub znamienia wraz z pewnym marginesem zdrowej tkanki, możliwe jest przeprowadzenie skutecznego badania histopatologicznego. Jeśli zmiana skórna okaże się nowotworem, dzięki wczesnej reakcji i zachowaniu marginesu, istnieje duża szansa na to, że została usunięta w całości i nie zagraża innym tkankom czy narządom.
- Tumorektomia, czyli usuwanie guzków w piersiach
Wiele z guzków wykrywanych w piersiach, ma charakter łagodny, jednak czasami rekomenduje się ich wycięcie, ponieważ po pewnym czasie mogą powiększać się i zmieniać wygląd piersi. Najczęstsze guzy w piersiach to włókniakogruczolak lub łagodna postać guza liściastego. Usuwanie guzków w piersiach wykonywane jest również w przypadkach, gdy wynik biopsji nie jest jednoznaczny. Tumorektomia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Guz, podobnie jak w przypadku zmian skórnych, wycinany jest z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki, aby mieć pewność, co do usunięcia go w całości. Pobrany materiał poddawany jest histopatologii.
- Wycinanie węzłów chłonnych
Zabieg ten ma najczęściej znaczenie czysto diagnostyczne. Gdy podejrzewana jest choroba nowotworowa, wycina się węzeł chłonny, aby na podstawie badania histopatologicznego stwierdzić, czy rak się nie rozprzestrzenia. Wycinanie węzłów chłonnych praktykowane jest również w przypadku nowotworu złośliwego, np. piersi – oprócz usuwania guzków w piersiach zaleca się wówczas również wycięcie okolicznych węzłów chłonnych.
Dowiedz się więcej na temat chirurgii onkologicznej w krakowskiego Centrum DER-MED.