Chirurgia plastyczna prześwietlenie najważniejszych zabiegów

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Wiele ludzi myli pojęcia chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. prawda, często się przenikają. Jednak są między nimi zasadnicze różnice. Postaramy się opowiedzieć o najważniejszych zabiegach w chirurgii plastycznej.

Chirurgia plastyczna – co to jest?

Chirurgia plastyczna, inaczej znana też pod nazwą estetycznej lub kosmetycznej, to dział medycyny, skupiający swoje działania na eliminacji widocznych defektów ciała. Choć nazwy te stosowane są wymiennie, zaznaczyć trzeba, że dotyczą one oddzielnych specjalizacji. Chirurgia plastyczna bowiem koncentruje się na inwazyjnej technice nadania proporcjonalnego i estetycznego wyglądu twarzy, a także rekonstrukcji ubytków ciała, przez zastosowanie implantów i naturalnych członków dawcy . Medycyna  kosmetyczna natomiast zorientowana jest na profilaktykę występowania objawów starzenia skóry, przez wprowadzenie wypełniaczy. Odwiedziliśmy profesjonalną Klinikę Chirurgii Plastycznej w Warszawie, aby u źródła poznać najciekawsze aspekty najpopularniejszych zabiegów.

Zabiegi stosowane na twarzy:

Wśród zabiegów, możemy wyróżnić te stosowane w okolicach twarzy, które wymagają od lekarza szczególnej dbałości  o detale, a także te, które mają na celu poprawę linii naszej sylwetki. Zwiększenie estetyki twarzy opiera się na takich zabiegach jak:

  • Lifting twarzy- ma na celu odmłodzenie naszego wizerunku i ogólną poprawę symetrii oraz jędrności skóry, a nawet delikatną korekcję rysów. Ingerencja lekarza polega na redukcji tkanki na całym obszarze szyi oraz twarzy. Mamy tu do czynienia zarówno z tak zwanym podciągnięciem skóry , jak i wprowadzaniem zmian w zakresie mięśni . Całość zabiegu zajmuje około 3 godzin, a rekonwalescencja bliska jest dwóch tygodni. Nacięcia stosowane w okolicach skroni i uszu są niemal niewidoczne, zaś dobrze założone szwy, powinny zostać usunięte, po upływie 7 lub 14 dni. Rozważając tego typu zabieg, musimy mieć świadomość, że wykonywany jest on w znieczuleniu ogólnym, co niesie z sobą pewne ryzyko oraz konieczność pozostania w klinice przez dobę.
  • Plastyka powiek- to jedyna możliwość nadania naszemu spojrzeniu bardziej estetycznego wydźwięku. Szczególnie polecana przy opadających, zmęczonych powiekach górnych, które zamykają nasze oko.  Zabieg może dotyczyć zarówno powiek górnych, jak i dolnych, gdzie najbardziej widoczny jest upływ czasu.  Ingerencja przeprowadzona jest w znieczuleniu miejscowym lub krótkim znieczuleniu ogólnym.  Cięcie wykonywane jest, w przypadku powieki górnej w fałdzie powieki, co powoduje, że jest ona niemal zupełnie niewidoczna.  Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry, a jeśli to konieczne również delikatne odtłuszczenie tych okolic.  Podobny proces zachodzi w przypadku dolnych powiek, gdzie cięcie wykonywane jest po linią rzęs, co także ma na celu zamaskowanie ewentualnych blizn. Taka ingerencja lekarza trwa około godziny, a już po 7-14 dniach, mamy możliwość podzwaniania efektu końcowego.
  • Korekcja uszu- stosowana w sytuacji nadmiernie odstających lub zdeformowanych płatków usznych. Pozwala na uzyskanie ogromnej zmiany, przy minimalnej ingerencji chirurgicznej. Zabieg polega na zastosowaniu cięcia z tyłu małżowiny i manipulacji chrząstką uszną. Jej modelowanie, zmniejszanie i nadawanie pożądanego kształtu, powinno zająć lekarzowi około godziny, przy standardowej ingerencji.  Korekcja uszu wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, a więc zaraz po zabiegu, możemy opuścić klinikę. Dodatkowo całkowite wygojenie, powinno zająć do 8 dni.
  • Korekcja nosa- najczęściej wykonywany zabieg, mający na celu ogólną poprawę naszego wizerunku. Centralne położenie nosa powoduje, że jego kształt i wielkość nadaje charakter całej twarzy. Wyróżnić można w tym przypadku ingerencję chirurgiczną oraz modelowanie za pomocą kwasu hialuronowego. Dodatkowo w zakresie korekcji nosa, możemy zdecydować się na modelowanie tylko chrząstki, kształtowanie części kostnej lub zabieg prostowania przegrody nosowej. Cięcie przy tego typu zabiegach, wykonywane jest zazwyczaj wewnątrz jamy nosowej, ewentualne zewnętrzne nacięcia, zlokalizowane są na słupku nosa, nie pozostawiając po sobie blizn. Korekcja nosa , wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, a więc zmuszeni jesteśmy pozostać w klinice dobę. Zabieg trwa do dwóch godzin i konieczne jest założenie gipsu, który zdejmowany jest po upływie 10 dni.

medycyna-estetyczna-twarz

Chirurgia plastyczna okolic twarzy wiąże się z wieloma niedogodnościami, takimi jak konieczność zrezygnowania z cięższych prac fizycznych przez okres około miesiąca. Nie możemy wówczas pozwolić sobie na schylanie się i podnoszenie ciężkich rzeczy. Opuchlizna i sińce mogą zmusić nas do zawieszenia działań zawodowych , na okres dwóch do czterech tygodni. Warto też wziąć pod uwagę przeciwskazania do wykonywania tego typu zabiegów, a są nimi przede wszystkim ciąża, infekcje skóry, nieleczona cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, a także zaburzenia krzepliwości krwi.

Wśród zabiegów stosowanych w innych partiach ciała, wymienić można:

  • Powiększanie piersi- bo chcemy czuć się kobieco. To ingerencja chirurgiczna, która w krótkim czasie umożliwia największą metamorfozę. Mamy tu możliwość doboru wymarzonego rozmiaru oraz kształtu biustu, co oczywiście nastąpić musi w konsultacji z prowadzącym nas specjalistą. Cięcie wykonywane jest pod piersią, przez co zupełnie nie jest ono widoczne. Zdarza się również nacięcie wokół brodawki, co również pozostaje dla nas bez konsekwencji w postaci blizn. Stosowanie innych rozwiązań jest rzadkie i niesie ze sobą większe ryzyko komplikacji.  Implant wprowadzany jest tą drogą do wcześniej wypreparowanych kieszeni pod mięśniem piersiowym, co daje najbardziej naturalne efekty. Do wyboru mamy implanty sylikonowe oraz solne, a dostosowanie ich do naszej sylwetki, następuje w trakcie konsultacji. Zabieg trwa około dwóch godzin i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, zaś pełna rekonwalescencja następuje po dwóch tygodniach.
  • Redukcja i podniesienie piersi- zabieg poprawiający estetykę biustu. Mamy tu do czynienia z ingerencją w proces starzenia oraz efektów karmienia piersią. W tych sytuacjach nasz biust staje się nieco za bardzo opadający i traci swoją naturalną jędrność. Może się również zdarzyć, że korekcji w tym zakresie potrzebują panie o większych rozmiarach, a nawet panowie, którzy cierpią z powodu przerostu gruczołu piersiowego. W takich sytuacjach ingerencja chirurgiczna może przynieść natychmiastowe efekty. Zabieg wykonany jest w znieczuleniu ogólnym, a jego czas trwania nie powinien przekroczyć 3 godzin. Nacięcie wykonuje się wokół brodawki oraz  wzdłuż piersi. Usuwana jest zbędna tkanka, modelowany gruczoł i formowana jest nowa brodawka. Całość zabiegu ma na celu nadanie jędrności i pożądanego kształtu, przez co konieczne jest noszenie specjalnego biustonosza, przez okres przynajmniej 3 miesięcy. Warto podkreślić, że pierwsze 7 dni, nie powinniśmy decydować się na jego zdejmowanie, gdyż może to zniweczyć pracę specjalisty chirurgii.
  • Liposukcja- dla osób mających problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Zabieg ma na celu poprawienie linii sylwetki, co następuje bezpośrednio na oczach lekarza, przeprowadzającego zabieg. Efekty są więc widoczne błyskawicznie. Cięcia , to kilka małych punktów, które nastrzykiwane są specjalnymi preparatami znieczulającymi i rozbijającymi tkankę tłuszczową, a następnie jej usunięcie  poprzez odessanie, przy użyciu podciśnienia. Jednorazowo możemy pozbyć się w ten sposób około 3 litrów tłuszczu.  Zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem ogólnym , a gojenie powinno zamknąć się w 14 dniach. Konieczne jest w tym czasie stosowanie specjalnego pasa, modelującego sylwetkę.
  • Plastyka brzucha- pomocna po dużej utracie wagi. Zabieg stosowany po ciąży i diecie, a także w przypadku naturalnego opadnięcia rozciągnięcia powłok brzusznych.. Nadmiar zwisającej wówczas skóry usuwany jest za pomocą jednego cięcia, przechodzącego wzdłuż linii wzgórka łonowego, przechodząc tym samym od jednego biodra do drugiego. W ten sposób usuwany jest nadmiar skóry, wraz z tkanką tłuszczową oraz konieczne jest uformowanie nowego pępka. Zabieg trwa do 5 godzin i wykonywany jest pod znieczuleniem ogólnym. Tu jednak trzeba przygotować się na 3 dniowy pobyt w klinice i dwutygodniową rekonwalescencję. Efekty natomiast widoczne są bezpośrednio po zabiegu, choć konieczne jest  również stosowanie pasa modelującego,  przez następne 3 miesiące.

Przeciwwskazania do zastosowania zabiegów z chirurgii plastycznej w obrębie całej sylwetki są identyczne, jak w przypadku zabiegów w okolicach twarzy. Tu także mamy ryzyko wystąpienia skutków operacji , w postaci bólu i opuchlizny, a także sińców.

Chirurgia plastyczna jest dla wielu pacjentów ostatnią możliwością poprawy wizerunku, jednak chcąc mieć pewność uzyskania pożądanych efektów, musimy zdecydować się na prawdziwego specjalistę w swojej dziedzinie, mogącego pochwalić się wieloletnim doświadczeniem. Pamiętajmy też, że proces gojenia może okazać się bolesny, jednak wszelkie wycieki z ran, czy nieestetyczny wygląd i zapach, są dla nas sygnałem alarmującym o nieprawidłowości w gojeniu. Wówczas niezwłocznie musimy udać się do lekarza, celem konsultacji.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

1 thought on “Chirurgia plastyczna prześwietlenie najważniejszych zabiegów

  1. Bardzo dobry artykuł, chirurgia plastyczna może pomóc jak i zaszkodzić :) nie każdy może poddawać się takim zabiegom. Warto także postawić na dobrych i znanych lekarzy profesjonalistów z kilki letnim doświadczeniem. Dużo informacji można dowiedzieć się także na http://www.chirurgiaestetyczna.pl/ , dobre przygotowanie do zabiegu może być bardzo długie i wymagające. Niestety najpierw trzeba cierpieć by wyglądać ładnie ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak schudnąć domowymi sposobami

Znaleziony temat: jak schudnąć domowymi sposobami Jak schudnąć domowymi sposobami – poradnik Chociaż wiele osób marzy o idealnej sylwetce, nie zawsze jest łatwo znaleźć czas

Czytaj więcej »

bazoteka.pl

Strona: bazoteka.pl kategoria tematyczna: Ogólnotematyczny Bazoteka.pl – Twój portal do wiedzy na każdy temat! Znajdziesz tutaj bogatą bazę artykułów, poradników i informacji na tematy z

Czytaj więcej »

dieta jogurtowa

Znaleziony temat: dieta jogurtowa Dieta jogurtowa – jak schudnąć i być aktywnym Czy marzysz o smukłej sylwetce i jednocześnie chcesz być aktywny? Dieta jogurtowa może

Czytaj więcej »

chodakowska brzuch cwiczenia

Znaleziony temat: chodakowska brzuch cwiczenia Jak schudnąć i mieć płaski brzuch? Oto poradnik dla wszystkich tych, którzy pragną poprawić swoją sylwetkę i zacząć dbać o

Czytaj więcej »

plany treningowe

Znaleziony temat: plany treningowe Jak stworzyć efektywny plan treningowy i dietę, aby schudnąć i wyrzeźbić pośladki? Czy marzysz o smukłej sylwetce i jędrnych pośladkach? Jeśli

Czytaj więcej »

plan treningowy na siłownie

Znaleziony temat: plan treningowy na siłownie Plan treningowy na siłownię – jak zacząć i osiągnąć wymarzoną sylwetkę? Marzysz o pięknie wyrzeźbionym ciele, ale nie wiesz

Czytaj więcej »

ćwiczenia gimnastyczne na drążku

Znaleziony temat: ćwiczenia gimnastyczne na drążku Ćwiczenia gimnastyczne na drążku – jak efektywnie trenować i ujędrnić ciało? Marzysz o smukłej sylwetce, jędrnych pośladkach i wyrzeźbionych

Czytaj więcej »

plan print land

Znaleziony temat: plan print land Jak schudnąć i poprawić kondycję fizyczną? Oto poradnik dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić zdrowe nawyki i zacząć aktywnie dbać o

Czytaj więcej »

krem ewa chodakowska

Znaleziony temat: krem ewa chodakowska Jak schudnąć i zadbać o swoje ciało z Ewą Chodakowską? Marzysz o smukłej sylwetce i jędrnych pośladkach? A może chcesz

Czytaj więcej »

02 seating plan view

Znaleziony temat: 02 seating plan view Jak schudnąć i ujędrnić pośladki? Poradnik treningowy Ewy Chodakowskiej Marzysz o idealnie wymodelowanych pośladkach? Chciałabyś schudnąć i jednocześnie ujędrnić

Czytaj więcej »

youtube ćwiczenia na brzuch

Znaleziony temat: youtube ćwiczenia na brzuch Ćwiczenia na brzuch – jak schudnąć i wzmocnić mięśnie? Marzysz o płaskim brzuchu i wzmocnionych mięśniach? Nie musisz wychodzić

Czytaj więcej »

chodakowska rzeźba

Znaleziony temat: chodakowska rzeźba Jak być aktywnym i zdrowym dzięki diecie i treningowi Ewy Chodakowskiej Ewa Chodakowska to znana trenerka fitness, która zdobyła popularność dzięki

Czytaj więcej »

kiedy plan bioz

Znaleziony temat: kiedy plan bioz Jak schudnąć i poprawić kondycję fizyczną? Oto poradnik dla wszystkich, którzy chcą wprowadzić do swojego życia zdrowy styl życia i

Czytaj więcej »