Zmarszczki – są równie nieuniknione, co naturalne. Wszak wszystkich nas dotyka upływ czasu. Niezależnie od tego, jak bardzo temat ten nas obchodzi, jedno jest pewne, dotyczy on nas wszystkich. Ci, dla których jest to kwestia wyjątkowo trudna do przyjęcia, już od lat młodzieńczych stosują odpowiednie kremy, by jak najdłużej utrzymać swą skórę w nienagannym stanie.
Czas jest jednak nieubłagany i pomimo pieczołowitej pielęgnacji, wcześniej czy później, na twarzy zaczynają się pojawiać bruzdki i załamania. W dzisiejszych czasach nie jest to już jednak problem nie do rozwiązania. Jeśli zawodzą nieinwazyjne metody walki ze zmarszczkami, pozostaje jeszcze tradycyjna medycyna estetyczna, która dla zdecydowanych wrogów upływu czasu, ma bardzo szeroką ofertę.
Table of Contents
ToggleCzoło
Zmarszczkami, które jako jedne z pierwszych uwidoczniają się na twarzy, są zmarszczki na czole, a zwłaszacza poprzeczna bruzda na czole. Są one nie tylko oznaką upływu czasu, ale także nadają zafrasowany, zmartwiony wyraz twarzy. Ten rodzaj zmarszczek najczęściej usuwa się poprzez iniekcję toksyny botulinowej. Gdy jednak linia brwi jest dość niska, a skóra czoła zwiotczała, częściej przeprowadza się zabieg chirurgiczny. Polega on na poprzecznym nacięciu skóry czoła, naciągnięciu go, usunięciu nadmiaru skóry i zszyciu tkanek tuż ponad linią włosów, dzięki czemu blizna pooperacyjna jest właściwie niewidoczna.
POWIEKI
W przypadku niewielkich zmian, również stosuje się ostrzyknięcie toksyną botulinową. Jeśli jednak problem jest bardziej zaawansowany, wykonuje się zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu nadmiaru skóry z okolicy wokół oczu. Jeśli chodzi o powiekę górną to nacina się ją w miejscu naturalnego załamania, zaś dolną tuż pod linią rzęs. Efektem operacji jest uniesienie linii powiek i likwidacja tzw. worków pod oczami, dzięki czemu oko staje się większe, szerzej otwarte, a twarz wygląda na młodszą i mniej zmęczoną.
POLICZKI
Korekcją policzków określa się zmiany w całej środkowej i dolnej części twarzy. Zabieg polega na wykonaniu cięć przed oraz za małżowiną uszną i naciągnięciu zwiotczałej skóry z okolic nosa, policzków oraz brody i podbródka, usunięciu jej nadmiaru oraz wykonaniu mało widocznego szycia.
CAŁA TWARZ
W obrębie całej twarzy również wykonuje się zabiegi chirurgiczne. Są to jednak skomplikowane operacje, bardzo rozległe, wymagające właściwego przygotowania i długotrwałej rekonwalescencji. Obecnie wykonuje się je stosunkowo rzadko, przy wyraźnych do tego wskazaniach. W obrębie całej twarzy częściej wykonuje się zabiegi mniej inwazyjne takie jak np. dermabrazja, czy laseroterapia. Dermabrazja to bardzo głęboka chemiczna ingerencja w głębokie warstwy skóry, mające ją regenerować, a także spłycać drobne zmarszczki i pobudzać skórę do samoistnych procesów odnowy.
Laseroterapia również działa w głębokich warstwach skóry, oddziałując światłem i ciepłem. Obie terapie stosuje się w kilku sesjach i dopiero po ich zakończeniu można mówić o efektach i zmianach, jakie przyniosły. W obrębie twarzy coraz częściej stosuje się przeszczepy tkanki tłuszczowej, uzyskanej podczas liposukcji z brzucha lub ud. Tym sposobem możliwe jest modelowanie owalu twarzy oraz likwidacja nawet bardzo głębokich bruzd, pokrywających twarz.
Jak widać, nie jesteśmy wobec zmarszczek zupełnie bezradni. Należy jednak pamiętać, że każda operacja plastyczna, to poważna interwencja chirurgiczna, Zanim zdecydujemy się na jej wykonanie, zawsze powinniśmy wraz z lekarzem rozważyć wszystkie za i przeciw oraz ustalić, czy możliwe korzyści przeważają nad ryzykiem powikłań. Powinniśmy także pamiętać, że żaden zabieg nie zawróci biegu czasu. Może jedynie nieco zniwelować jego objawy, widoczne na naszej twarzy