Chirurgiczne usunięcie zęba – kiedy jest konieczne?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Chirurgiczne usunięcie zęba - kiedy jest konieczne?

Usunięcie zęba nie należy do czynności przyjemnych, jednak często jest koniecznością. Bywa, że usunięcie go przysparza problemów i musi się tym zająć chirurg stomatolog, zachowując odpowiednie procedury. Warto wiedzieć, w jakich okolicznościach wykonuje się chirurgiczną ekstrakcję i kiedy nie powinno się wykonać tego zabiegu.

Chirurgiczne usunięcie

Kiedy tradycyjna forma wyrwania nie jest możliwa, do działania wkracza skalpel. Wiele osób drży na myśl o chirurgii, jednak tak naprawdę jest to nowoczesny i bezbolesny sposób na usunięcie kłopotliwego zęba. Polega na nacięciu dziąsła, odpreparowaniu trzonu od otaczających tkanek, a następnie na wydobyciu go z zębodołu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w określonych przypadkach możliwe jest również zastosowanie ogólnego. Tego typu usługi standardowo wykonywane są w gabinetach w mieście Warszawa, Kraków czy każdym innym, gdzie przyjmuje stomatolog dysponujący odpowiednim zapleczem medycznym.

Kiedy konieczny jest zabieg?

Wykonuje się go wówczas, gdy tradycyjna ekstrakcja nie jest możliwa. Często wykonuje się chirurgiczne usuwanie ósemek, do których dostęp w jamie ustnej jest utrudniony. Usuwanie ich może być związane również z ich zatrzymaniem, kiedy zęby znajdują się w dziąsłach a widać je tylko na zdjęciu rentgenowskim. Mogą powodować dolegliwości bólowe i wady zgryzu. Ósemki mają również tendencję do krzywego wzrostu i ich korzenie mogą uciskać na korzeń siódemki.

Chirurgiczną ekstrakcję stosuje się także przy zaawansowanej próchnicy, która wręcz zniszczyła uzębienie i standardowa forma zabiegu nie jest możliwa z powodu np. ryzyka pęknięcia zęba. Operację wykonuje się także przy występowaniu chorób przyzębia czy silnego stanu zapalnego. Każdorazowo to stomatolog decyduje o tym, czy zostanie wykonane chirurgiczne usunięcie zęba.

Przeciwwskazania do zabiegu

Operacja nie pozostaje obojętna dla zdrowia pacjenta i należy zachować specjalne środki ostrożności. Nie zawsze chirurg jest w stanie wykonać swoją pracę. Przeszkodami są choroby takie jak białaczka, nadciśnienie, cukrzyca czy schorzenia serca. Nie powinno się wykonywać również usunięcia zęba, który położony jest blisko guza nowotworowego. Jeśli jest taka możliwość, należy przesunąć operację na późniejszy termin w przypadku kobiet w ciąży lub przechodzących menstruację.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *