Jeśli szkodzi nam jakiś pokarm, możemy wyeliminować go z diety. Jeśli nie służy nam długa bezsenność, możemy unikać sytuacji, w których jesteśmy na nią narażeni. Jeśli niekorzystnie wpływa na nas zbyt długie siedzenie przed komputerem, czy telewizorem, możemy wybrać się na spacer lub jogging. Co jednak, gdy szkodzi nam … pogoda ?
Meteopatia to swego rodzaju nadwrażliwość organizmu na czynniki pogodowe, objawiająca się złym samopoczuciem. Skoki ciśnienia, bóle, rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne mogą mieć swe źródło w pogodzie. Meteopaci najczęściej skarżą się na niskie ciśnienie atmosferyczne, duże zachmurzenie i deszcz. W taką pogodę wielu ludzi czuje się ospale i słabo.
Wielu jest niezdolnych do koncentracji oraz skupienie uwagi. Równie źle meteopaci reagują na wysokie temperatury oraz parność w burzowe, letnie dni. Taka pogoda źle wpływa zwłaszcza na osoby z problemami układu naczyniowo-sercowego.
Meteopatia dotyka najczęściej osób, których organizm jest osłabiony.
Najtrudniejszy okres dla meteopatów to wczesna wiosna. To właśnie w marcu zdarza się ponoć najwięcej zawałów serca. Niekorzystna jest zwłaszcza marcowa zmienność pogody oraz ścieranie się różnych frontów.
Równie dotkliwe są dla meteopatów silne i porywiste wiatry. Chodzi tu zarówno o ich uciążliwość zmuszającą nas do większego wysiłku fizycznego oraz wydatkowania większej ilości energii, nadmiernego mrugania, powodującą rozdrażnienie i nerwowość, ale również o dodatnią jonizację powietrza. Ona również ma negatywny wpływ na kondycję osób wrażliwych na zmiany pogodowe.
Oczywistym jest, że nie możemy uniknąć pogody. Nie mamy na nią najmniejszego wpływu. Czy zatem wobec dolegliwości wywołanych pogodą jesteśmy całkowicie bezradni. Otóż nie. Meteopatia dotyka najczęściej osób, których organizm jest osłabiony. Przyczyną osłabienia mogą być choroby fizyczne, infekcje, ale również na przykład przewlekły stres.
Warto więc zatroszczyć się o siebie zawczasu. Tym co zawsze się sprawdza jest sport i aktywność fizyczna połączona ze zdrową zbilansowaną dietą. Nie bez znaczenia jest także kontakt z naturą. Warto wiedzieć, że drzewa iglaste, ujemnie jonizują powietrze, zatem ich otoczenie może być bardzo korzystne dla meteopatów. Warto korzystać z tych prostych rozwiązań, by nie stać się więźniem pory roku oraz człowiekiem przewlekle chorym na … pogodę.