Co pić czyli, które napoje są najzdrowsze?

Co pić czyli, które napoje są najzdrowsze?

Na rynku obecnych jest obecnie bardzo wiele napojów do wyboru. Jak jednak wybrać taki, który będzie pozytywnie wpływał na nasze zdrowie?

Wybór jest duży, ale nie każdy wie, jakie napoje i w jakich ilościach są zdrowe. Na przykład herbata zielona powinna być parzona krótko, jeśli chcemy uzyskać efekt pobudzający, natomiast wydłużone zaparzanie, wpływa na pijącego relaksująco. Nie zalewamy herbaty zielonej wrzątkiem, tylko wodą o temp. 60-70 st. C, inaczej całe bogactwo w niej zawarte zginie. Kawa, wbrew pewnym mitom, nie odchudza, a woda nie powinna mieć jednak za dużo minerałów.

Każdy element naszego ciała składa się właśnie z wody. Bardzo duża część społeczeństwa wypija za mało płynów dziennie. Nie zdajemy sobie sprawy, że już 2-3-procentowy niedobór wody w organizmie prowadzi do znacznego obniżenia wydolności fizycznej. To, dlatego możemy być ciągle zmęczeni. Oczywiście pamiętajmy jednak o umiarze. Żadnego płynu, także wody, nie powinniśmy pić zbyt dużo naraz, jak wiadomo, co za dużo, to niezdrowo. Najlepszy wybór to picie wody mineralnej bądź źródlanej, na podstawie przeprowadzonych badań wynika, że najbezpieczniej jest pić wodę średnio zmineralizowaną, o zawartości minerałów 1000-1500 mg/l.

Słodkie napoje, jak z nich zrezygnować?

Napoje gazowane, zwane popularnie wodami sodowymi, to nic innego jak napoje zawierające rozpuszczony w wodzie dwutlenek węgla. Substancje, zawarte w takich napojach, powodują, że pierwszy łyk smakuje najlepiej i dodatkowo pobudzają nasze kubki smakowe, dlatego po każdym łyku czujemy chęć wypicia jeszcze więcej. Słodkie napoje gazowane, pite w dużych ilościach są na pewnie nie zdrowe, a mogą być nawet niebezpieczne. Mała puszka coli dostarcza nam 30 gram cukru, co w przeliczeniu na łyżeczki, daje nam około 2-3 czubate łyżki cukru. Jeśli uwielbiamy soki lub inne słodkie napoje gazowane i nie wyobrażamy sobie bez nich życia, warto znaleźć jakąś alternatywę. Zamiast kupować kolejną butelkę coli lub innego wysoko słodzonego napoju, zainwestujmy w kilogram cytryn i zróbmy sami w domu lemoniadę. Taka domowa lemoniada to najlepszy orzeźwiający napój, który zaspokoi pragnienie w czasie upału, a na dodatek zawiera sporą dawkę witamin i jest słodka, dzięki zastosowaniu na przykład miodu.

Czy słodziki są gorsze niż cukier?

Jesteśmy bardzo łatwowierni i dajemy się łatwo nabrać, albo czasem nawet wręcz sami się świadomie oszukujemy. „Napój o obniżonej zawartości cukru – zdrowy i bezpieczny dla zdrowia”. Konsumenci powinni wiedzieć, że niskocukrowe „dietetyczne” napoje, rzeczywiście oferują mniej kalorii, ale za to są napakowane substancjami podobnymi do cukru. Jedną z nich jest aspartam. Uważany za silną neurotoksynę i czynnik zakłócający działanie układu dokrewnego. Poza związkiem z szeregiem niekorzystnych efektów ubocznych, takich jak guzy mózgu i padaczka. Aspartamu używa się bardzo często, jest on na przykład stosowany do produkcji gum do żucia popularnych marek.

Uważajmy na to, co wybieramy ze sklepowych półek, warto czytać etykiety. Czasem lepsze artykuły z krótkim składem kosztują nawet mniej.