Grusza należy do gatunku drzew z rodziny różowatych. Ogrodnicy wyliczają około 60 odmian gruszy, której uprawa sięga blisko 30 wieków wstecz. Aby doczekać się owoców z tego drzewa, należy sadzić je na glebie żyznej i przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie. Żywotność gruszy określa się aż na 150 lat. Oprócz słodkich i soczystych owoców drzewo wykorzystywane jest także w przemyśle stolarskim do wyrobu różnych narzędzi m.in. instrumentów muzycznych. Poniżej kilka wskazówek jak zadbać o dobry stan gruszy i uniknąć niechcianych szkodników.
Table of Contents
ToggleKilka zasad pielęgnacji gruszy.
Podstawą właściwej pielęgnacji gruszy jest regularne podcinanie pędów i gałęzi oraz odpowiednia gleba. Podłoże powinno być bogate w składniki mineralne i najlepiej, kiedy znajduje się na uboczu i w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Glebę można dodatkowo wzmocnić odpowiednimi preparatami, które można nabyć w sklepach ogrodniczych. Należy unikać obfitego nawadniania, ale w okresie bezdeszczowym zaleca się systematyczne podlewanie w celu obfitych zbiorów. Aby pielęgnacja przynosiła jak najlepsze skutki, nie wolno zapomnieć o usuwaniu chwastów.Najprostszym sposobem jest usuwanie ręczne, które zapobiegnie stosowaniu oprysków chemicznych.
Dojrzałe owoce można delikatnie zrywać z drzewa, uważając na gałęzie. Twardsze gruszki można przechowywać w skrzynce okrytej gazetą, do momentu zmięknięcia.
Choroby atakujące gruszę.
Choroby gruszy mogą mieć różne przyczyny. W ogrodnictwie wymienia się trzy podstawowe podłoża chorób: grzybowe, bakteryjne i wirusowe. Choroba spowodowana grzybami to biała plamistość gruszy. Symptomem chorobowym są białe plamy widoczne na liściach, które pojawiają się w związku z większą wilgotnością. W początkowej fazie plamy przybierają kolor brunatny, który przechodzi w szarość aż do bieli. W kulminacyjnej fazie choroby pojedyncze plamy łączą się ze sobą, powodując nawet opadanie liści. Najlepszym środkiem zaradczym jest Miedzian 50WP albo Miedzian 50 WG stosowany w formie oprysku przed kwitnieniem, w trakcie albo podczas opadania płatków kwiatowych.
Choroba o podłożu bakteryjnym to brunatna plamistość gruszy. Groźna szczególnie w szkółkach dla podkładek, rzadko atakuje drzewa w domowych ogrodach. Pierwsze objawy choroby maja miejsce na początku czerwca lub około kwietnia i maja. Symptomem chorobowym są pojawiające się brunatne plamy widoczne z obu stron liścia. Średnica plam zwiększa się z czasem, pokrywając w końcu całą powierzchnię liścia i doprowadzając do jego opadnięcia. Skuteczność w walce z chorobą wykazuje oprysk środkiem Sadoplon75 WP.
Pozostałe choroby to m.in. parch gruszy czy rdza gruszy.
Szkodniki atakujące grusze.
Wśród najbardziej popularnych szkodników atakujących grusze wymienia się m.in. miodówki, czyli pluskwiaki, które wysysają sok powodując zatrzymanie wzrostu liścia a w konsekwencji zamieranie drzewa. Skutecznym środkiem w walce z miodówkami jest Karate Zeon 050 CS. Innym szkodnikiem jest paciornica gruszowianka, która bytuje we wnętrzu zawiązki owocu, powodując zahamowanie jego rozwoju.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych. |