Mezoterapia to najskuteczniejszy i jeden z popularniejszych zabiegów estetycznych. Ten zabieg niweluje oznaki upływu czasu wydłuża młodość i pielęgnuje skórę przywracając jej świeży wygląd. Na czym polega, kto może z niego korzystać, jakie są jego wady i zalety, a przede wszystkim, czy jest to zabieg dla wszystkich?
Mezoterapia to metoda od lat wykorzystywana zarówno w dermatologii jak i medycynie estetycznej – podają specjaliści ze studia urody Angel –Polega na bezpośrednim dostarczeniu do skóry właściwej substancji leczniczej, regenerującej lub odżywczej. Ich rodzaj zależy od tego, z jakimi problemami boryka się pacjent – tłumaczą.
W zależności od problemu i wymagań zabieg mezoterapii może poprawić nawilżenie, uzupełnić niedobory minerałów i witamin, poprawić mikrokrążenie, zwiększać napięcie i elastyczność skóry. Głębokość przenikania oraz szybkość uzyskiwanych efektów będzie zależna od rodzaju mezoterapii, jaki wybierzemy.
Pierwszym typem jest mezoterapia igłowa. Polega na aplikowaniu w skórę substancji leczniczych za pomocą mikronakłuć. Dzięki nim substancje lecznicze w szybki sposób dotrą do głębszych warstw skóry: skóry właściwej lub tkanki podskórnej. W ten sposób pokonana bariera naskórka (który chroni skórę, ale z drugiej strony hamuje wchłanianie się odżywczych substancji zawartych w kremach i balsamach) pomoże w uzyskaniu jak najszybszego i spektakularnego efektu. Mezoterapię można wykonać za pomocą igły i strzykawki, specjalnego aparatu (pistoletu).
Alternatywą dla mezoterapii igłowej jest opcja bezigłowa. Polega ona na użyciu specjalnej fali elektromagnetycznej, która w postaci impulsów dociera do najgłębszych warstw skóry (terapia dociera do wnętrza komórki skóry, z tego względu jest bardzo efektywna). Impulsy elektryczne można regulować – ich długość, zasięg i częstotliwość zależy od charakterystyki i problemu z jakim walczymy. Równocześnie z mezoterapią wykonujemy mikrodermabrazję za pomocą diamentowej końcówki. Dzięki temu w tym samym czasie przygotowujemy skórę do lepszego wchłaniania substancji.
Swoje zastosowanie mezoterapia znajduje zarówno przy odmładzaniu, wypełnianiu zmarszczek i ogólnemu odświeżeniu wyglądu cery oraz przy terapii antycellulitowej. To także jedna z najbezpieczniejszych form pozbycia się rozstępów czy blizn potrądzikowych i pourazowych. Mezoterapię stosuje się, kiedy nasza skóra jest szara i zmęczona, a zastosowana na cebulki włosów wzmacnia je i zapobiega wypadaniu.
Do zalet mezoterapii należy przede wszystkim poprawa wyglądu skóry widoczna już po pierwszym zabiegu i trwałe efekty, jeżeli poddamy się całej serii terapii. Jest przeznaczony dla każdego typu cery, istnieje przy nim małe ryzyko wystąpienia alergii czy późniejszej wrażliwości na światło. Zabieg mezoterapii jest komfortowy również ze względu na czas gojenia się skóry – wynosi on maksymalnie kilka dni, a trwałe uszkodzenia praktycznie się nie zdarzają.
– Aby osiągnąć pełny efekt należy poddać się całej serii zabiegów. W zależności od potrzeb powinny to być co najmniej cztery zabiegi powtarzane co siedem, dwanaście dni. Następnym punktem terapii są sesje utrwalające, czyli poddawanie się zabiegowi raz w miesiącu przez jakiś czas – radzą pracownicy ze studia urody Angel.
Planując poddanie się mezoterapii warto mieć na względzie przeciwwskazania. Zabiegu nie powinny stosować kobiety w ciąży, osoby z chorobami nowotworowymi oraz immunologicznymi, mającym alergię na wstrzykiwany składnik lub miejscowe stany zapalne skóry.