Obecnie coraz więcej dzieci i dorosłych ma problem z otyłością. Związane to jest z siedzącym trybem życia i złymi nawykami odżywiania. Warto wiedzieć, jak kontrolować swoją wagę, by uniknąć nieprzyjemnych skutków, takich jak choroby sercowo-wieńcowe czy cukrzyca. Czym jest wskaźnik BMI i jak go obliczyć?
1. Nadwaga w obecnym świecie
2. Obliczanie BMI
3. BMI a zdrowie
4. Inne wskaźniki
Nadwaga w obecnym świecie
Nadwaga i później otyłość dotyka coraz więcej dzieci, której biorą przykład ze swoich rodziców. Powodami są nieprawidłowa dieta, zawierająca cukry proste i mało ruchu. Spędzamy dużo czasu zamknięci przed komputerem i dzieci powielają ten przykład. Powinniśmy jeść zdrowiej i mniej, niż w przypadku normalnej aktywności fizycznej. Skutkiem siedzącego trybu życia jest gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Do najczęstszych chorób cywilizacyjnych zaliczamy: miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę, które spowodowane są otyłością.
Obliczanie BMI
Wskaźnik BMI (z angielskiego body mass index) powstał, aby pomóc wyliczyć wskaźnik masy ciała. Szacuje on, czy nasza masa jest prawidłowa, mamy nadwagę, czy poszczególny typ otyłości. Wzór pokazuje zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, porównując proporcję masy ciała w kilogramach do liczonego w centymetrach wzrostu. Taki wzór stosuje się tylko dla dorosłych, w przypadku dzieci dostosowuje się go do siatek centylowych.
Kalkulator BMI pomaga w sposób szybki i łatwy obliczyć nasze BMI. Wystarczy tylko wpisać wzrost w cm i wagę, po czym system automatycznie pokazuje tabelę wyjaśniającą rezultat. Jeśli BMI wynosi poniżej 18,5 mamy do czynienia z niedowagę, jeśli między 18.5 i 24.9 nasza waga jest prawidłowa. Od 25 wzwyż mamy do czynienia z nadwagą i od 30 wzwyż mamy problem z różnymi stopniami otyłości. Jest to idealne narzędzie do pierwszego rozeznania się i diagnozy stanu zdrowia.
BMI a zdrowie
Wynik BMI warto skonsultować z lekarzem, gdyż nie uwzględnia czy waga osoby składa się z mięśni, czy z tłuszczu. W przypadku sportowców z dużą ilością tkanki mięśniowej BMI będzie o wiele wyższe, ale nie świadczy to o otyłości. Dlatego warto kierować się zdrowym rozsądkiem przy analizie wyniku. Wskaźnik BMI zależy także od płci. Kobiety posiadają więcej tłuszczu, który jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania hormonalnego, a także mniej mięśni. Tłuszcz jest rzadszy i lżejszy od mięśni, dlatego ważna jest różnica w proporcjach masy mięśni do tłuszczu. Ważną różnicą jest także masa kości i stopień ich mineralizacji i warto wiedzieć, że ich masa zmniejsza się z wiekiem. Dlatego BMI warto traktować jako wskazówkę i sygnał o zadbanie o siebie. Powinniśmy martwić się o nasze zdrowie, gdy wynik wynosi ponad 30. Kierując się do specjalisty, możemy wcześniej wykryć choroby związane z otyłością. Konieczne będzie zmiana tryby życia, aby nie pogorszyć stanu zdrowia. Ważne, aby ograniczyć pokarmy i aktywnie spędzać czas, co pomoże wrócić do zdrowej wagi.
Inne wskaźniki
Oprócz BMI istnieją inne wskaźniki, które pomogą nam w dbaniu o sylwetkę i poszerzą naszą wiedzę. Jednym z nich jest BAI, który informuje o stopniu odtłuszczenia ciała. Wyliczamy go na podstawie stosunku obwodu bioder do wzrostu. ABSI wylicza się na podstawie wzrostu, obwodu talii i wagi. SBSI bierze pod uwagę różne typy sylwetki, dlatego też potrzebne są: obwód talii i długość tułowia. Ostatnim z nich jest WHR, który oblicza się na podstawie stosunku obwodu pasa do obwodu bioder. Informuje nas o typie otyłości, np. o brzusznej lub gynoidalnej.
17 thoughts on “Co warto wiedzieć o BMI?”