Co zrobić, aby nogi w butach nie bolały?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Co zrobić, aby nogi w butach nie bolały?

Co zrobić, aby nogi w butach nie bolały? Najprościej – wybrać odpowiednio wygodne buty. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Jest to związane m.in. z koniecznością noszenia obuwia ochronnego, które w pierwszej kolejności powinno chronić nasze stopy, a wygoda jest kwestią drugorzędną. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym buty staną się zdecydowanie wygodniejsze, a stopy przestaną nas boleć.

Jakie? Wkładki do butów. Jednak nie byle jakie, a dostosowane do rodzaju obuwia, własnych preferencji oraz ewentualnych dolegliwości stóp, na przykład płaskostopia lub ostróg piętowych. Bardzo często to właśnie nieprawidłowa budowa lub choroby stóp odpowiadają za bóle – i wówczas nawet najwygodniejsze buty mogą powodować cierpienie. Jak dobrać idealne wkładki do butów?

Ból związany z dolegliwościami stóp. Wybierz odpowiednie wkładki

Ostrogi piętowe, haluksy, płaskostopie poprzeczne lub podłużne oraz inne dolegliwości stóp mogą powodować ból. I to niezależnie od tego, jak wygodne buty dobierzemy. Wkładki są najlepszym, a jednocześnie najskuteczniejszym rozwiązaniem. Warto jednak dokładnie poznać rodzaj dolegliwości udając się do fizjoterapeuty, który oceni stan naszych stóp oraz zaproponuje najlepsze rozwiązania.

W przypadku ostróg piętowych najlepszym rozwiązaniem będą miękkie podpiętki lub podkładki z wyjmowanym elementem, dzięki któremu guz piętowy zostanie odciążony – jak w przypadku silikonowych podpiętek z niebieskiej linii marki FOOTMATE. Silikon medyczny, z którego są wykonane zapewni odpowiednią amortyzację. Rozwiązaniem na haluksy będą opaski osłaniające, a w przypadku płaskostopia sprawdzą się wkładki, kliny lub peloty wspierające sklepienie podłużne lub zmieniające rozkład nacisków w przedniej części stopy – również dostępne w ofercie.

Zadbaj o amortyzację. Wkładki absorbujące wstrząsy

Jeśli nie cierpimy na choroby stóp, a mimo to bolą nas nogi (co może być związane z przebywaniem przez długi czas w pozycji stojącej) warto zapewnić stopom odpowiednią amortyzację. W tej sytuacji sprawdzą się silikonowe, żelowe lub wypełnione komorami powietrznymi wkładki do butów, które zapewnią odpowiednie podparcie, a jednocześnie zamortyzują wstrząsy. Dzięki otworom wentylacyjnym i specjalnym materiałom, którymi pokryte są wkładki możliwy jest przepływ powietrza, a tym samym odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Dodatkowo odpowiednie ukształtowanie komór powietrznych we wkładkach zapewnia efekt masażu, a tym samym poprawę krążenia.

Ból nóg w butach na obcasie. Rozwiązanie: półwkładki

W butach na obcasie nogi bolą szczególnie. Ich konstrukcja sprawia, że ciężar ciała opiera się głównie na przedniej części stopy. Jak temu zapobiec? Idealnie dla stóp byłoby nie nosić tego typu butów lub decydować się na jak najniższe obcasy. Kiedy jednak nie ma wyboru warto zastosować półwkładki silikonowe lub żelowe, które umieszcza się w bucie pod przednią częścią stopy. Dzięki temu stopa otrzymuje dodatkowe wsparcie oraz amortyzację, a ból zdecydowanie się zmniejsza. Dodatkowo stopy nie przesuwają się do przodu, co ma szczególne znaczenie w przypadku butów na obcasie z odkrytymi palcami.

Łagodzenie bólu stóp związanego z odciskami, pęcherzami oraz obtarciami

Nawet najwygodniejsze buty mogą obcierać, powodować pojawienie się odcisków lub pęcherzy. Wyjątkowo wrażliwe stopy mogą boleć w każdych butach. Co zrobić, aby uśmierzyć ból? Oczywiście można zastosować jednorazowe plastry, jednak ich wadą jest krótka trwałość – zazwyczaj dość szybko odklejają się i nie spełniają dobrze swojej roli. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są silikonowe lub żelowe osłony na palce, poduszeczki ochronne na odciski wykonane z lateksowej pianki lub zapiętki zapobiegające obcieraniu stóp w okolicy pięty, przyklejane bezpośrednio do buta. Trwalsze, a także do wielokrotnego zastosowania – aby zapobiegać pojawieniu się otarć lub odcisków.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *