Co zrobić z koprofagią u psa – Wiemy, że psy mają czasem skłonności, by zjadać co popadnie. Z punktu widzenia właściciela doprowadza to nieraz do niepokojących odkryć, na przykład że pies zaczął zjadać… odchody. Pies pachnie potem okropnie, nie wspominając już o higienie jego organizmu… Co należy wiedzieć o koprofagii u psów, by móc jej zapobiegać?
Co zrobić z koprofagią u psa
Różne powody koprofagii psów
Analizując nawyki swojego psa, trzeba najpierw zwrócić uwagę na jego wiek. O ile bowiem nikt z nas raczej nie chciałby pozwalać psu na skrajnie paskudną dietę, to w przypadku psów liczących sobie mniej niż rok nie jest ona objawem żadnej choroby, a jedynie naturalnej ciekawości młodego zwierzęcia, które jest w stanie wziąć się za jedzenie praktycznie wszystkiego, co je zainteresuje…
W takim przypadku na pewno będzie trzeba wykazać się posiadaniem umiejętności treserskich. Warto z psem przećwiczyć komendę „zostaw” na zakazanych przedmiotach, które jednak nie stanowią zagrożenia dla jego zdrowia. Za każdym razem, gdy pies zostawi przedmiot, którego nie powinien był w ogóle wkładać sobie do ust (czy nawet dotykać), dajemy mu nagrodę.
Zjadanie odchodów zdarza się również sukom wychowującym szczeniątka. Matki szczeniąt zjadają ekskrementy swoich dzieci, by chronić je przed chorobami; raczej nie powinno się w tym przypadku próbować na siłę suki oduczyć tego zachowania.
Koprofagia u psów dorosłych, które nie karmią potomstwa to zupełnie oddzielna kwestia. W takim przypadku prawdopodobnie można mówić o występowaniu zaburzeń, jeśli chodzi o mikroflorę zwierzęcia. Innymi słowy – w jego układzie pokarmowym znajduje się niewystarczająca ilość korzystnych bakterii i pies próbuje ten brak uzupełnić poprzez jedzenie odchodów. Takie sytuacje zdarzają się szczególnie, gdy pies bierze antybiotyki lub w jego diecie brakuje części składników.
Walka ze złym nawykiem
Sposobem na uzupełnienie bakterii w układzie pokarmowym psa będzie zastosowanie żwacza wołowego, który jest jedną z komór żołądka krowy, sprzedawanym jako przekąska dla psów. Żwacze są wyjątkowo bogate w niezbędne dla prawidłowego działania układu pokarmowego bakterie i są bardzo dobrym uzupełnieniem psiej diety.
Gdy podanie psu żwaczy nie zadziała, można podejrzewać, że nieprzyjemny dla nas nawyk żywieniowy ma podłoże behawioralne – prawdopodobnie pies po prostu się do odchodów przyzwyczaił. Wtedy przyda się wspomniany już trening (który czasem trzeba stosować nie tylko wobec szczeniaków, ale i psów dorosłych, choć w przypadku tych drugich można też zastosować nieco ostrzejsze środki – na przykład używając straszącego urządzenia za każdym razem, gdy pies zbliży się do odchodów). Należy też zastosować obrożę, która przynajmniej w trakcie spacerów po prostu uniemożliwi psu zjadanie ekskrementów.
Znajdź źródło problemu
Gdy zauważamy, że nasz pies ma skłonności do zjadania odchodów innych zwierząt, nie należy wpadać w panikę, a raczej spokojnie przeanalizować możliwe przyczyny tej sytuacji i opracować sposoby poradzenia sobie z nią. Jeżeli pies po prostu przyzwyczaił się do jedzenia odchodów, można go tego oduczyć, jednak jeżeli przyczyną są problemy zdrowotne, trzeba zaradzić tej kwestii poprzez uzupełnienie jego diety o pełne niezbędnych bakterii żwacze.
W przygotowaniu artykułu Co zrobić z koprofagią u psa pomógł serwis żwacze-dla-psa.pl