Przywykliśmy do tego, że piękne, zgrabne i zadbane nogi są jednym z atrybutów kobiecości. Przyczyną, dla której w modzie zaistniały spódniczka mini, buty na obcasach, czy obcisłe leginsy, była właśnie chęć wyeksponowania tej części kobiecego ciała. Aby móc w pełni korzystać z tych elementów kobiecej garderoby oraz by cieszyć się pięknymi i zdrowymi nogami, należy o nich zawczasu pomyśleć.
Nasze nogi często są pozostawione „same sobie”, z racji tego, że uważamy, iż jedynym koniecznym dla nich ćwiczeniem jest codzienne poruszenie się na nogach. Nic bardziej mylnego. Nasze nogi to co najmniej kilka partii mięśni, które wymagają ćwiczeń i wzmocnienia, jeśli chcemy, aby były sprawne, a do tego piękne.
Pocieszające jest to, że gimnastyka nóg nie jest ani specjalnie forsowna ani wymagająca niebywałych nakładów czasu i energii. Gimnastykę nóg możemy wykonywać wszędzie, bez żadnego specjalnego sprzętu. Wystarczy odrobina samozaparcia, chęci i dobrej woli.
Ćwiczenia nóg zawsze rozpoczynajmy od krótkiej rozgrzewki, by przygotować mięśnie do pracy, jaka je czeka. Możemy wykonać kilka wymachów, pobiegać w miejscu, poskakać i porozciągać się nieco. Po tym przystępujemy do właściwych ćwiczeń.
Najprostszym, ale skutecznym ćwiczeniem jest marsz w miejscu. Należy pamiętać, aby wykonywać go dość dynamicznie i stosunkowo wysoko unosić kolana, cały czas pracując rękoma. Możemy nasz marsz urozmaicać na przykład wykonując w trakcie kilka następujących po sobie wykroków lewą a następnie prawą nogą.
Stajemy w lekkim rozkroku, ręce opieramy na biodrach i w kilku ruchach, uginamy nogi w kolanach, utrzymując prosto górną część ciała. Następnie w kilku ruchach wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy kilkanaście powtórzeń.
Stajemy w lekkim rozkroku i uginamy nogi w kolanach, nie odrywając stóp od podłoża, pośladki wysuwamy nieco do tyłu, plecy utrzymujemy proste. Możemy pomagać sobie ruchem rąk do przodu, tak, jakbyśmy symulowali jazdę na nartach, odpychając się kijkami. Wykonujemy kilkanaście powtórzeń.
Uginamy nogi w kolanach, ręce wysuwamy do przodu. Wytrzymujemy chwilę w tej pozycji, po czym rozluźniamy ciało w podskoku. Wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy kilkanaście powtórzeń.
Dłonie krzyżujemy na wysokości klatki piersiowej, łokcie unosimy, tak by ręce były ułożone równolegle do podłoża.. Stajemy w lekkim rozkroku i lekko po skosie unosimy prawą nogę tak, by dotknąć kolanem dłoni – 2 razy, wykonujemy przysiad po czym wracamy do pozycji wyjściowej i to samo ćwiczenie wykonujemy prawą nogą, kończąc przysiadem. Wykonujemy kilkanaście powtórzeń.
Ręce opieramy na biodrach. Wysuwamy do przodu prawą nogę i wykonujemy przysiad, przenosząc ciężar ciała na wysuniętą nogę. Wracamy do pozycji wyjściowej i to samo wykonujemy lewą nogą. Wykonujemy kilkanaście powtórzeń.
Ręce obieramy na biodrach. Wysuwamy w prawą stronę prawą nogę do lekkiego rozkroku i wykonujemy przysiad, przenosząc ciężar ciała na wysuniętą nogę. Wracamy do pozycji wyjściowej i to samo wykonujemy, wysuwając lewą nogę w lewą stronę. Wykonujemy kilkanaście powtórzeń.
Wysuwamy lewą nogę do przodu tak, by opierała się całą stopą o podłoże. Prawą nogę wysuwamy do tyłu, tak, by dotykała podłoża palcami. Powoli opadamy w dół, przenosząc ciężar ciała na wysuniętą do przodu nogę, tak, aby noga z tyłu dotknęła kolanem podłoża, utrzymując pionową pozycję górnej części ciała. Czynność powtarzamy wysuwając do przodu prawą, a do tyłu lewą nogę.
Wykonujemy kilkanaście powtórzeń.
Stoimy prosto, z rękami swobodnie opuszczonymi. Uginamy kolana i przesuwamy ciężar ciała do tyłu, tak, by ułożenie naszego ciała przypominało stołek. W tej pozycji wytrzymujemy przez chwilę, po czym kilkakrotnie opuszczamy biodra i tułów w dół i unosimy do góry. Wykonujemy kilkanaście powtórzeń.
Leżymy na prawym boku, z nogami wyprostowanymi wzdłuż tułowia. Lewą rękę opieramy o podłoże przed klatką piersiową. Lewą nogę, wyprostowaną w kolanie unosimy do góry. Następnie podnosimy prawą nogę, dostawiając ją do lewej. Wykonujemy kilkanaście powtórzeń, po czym kładziemy się na lewym boku i znowu analogicznie wykonujemy kilkanaście powtórzeń.