Wycieczki szkolne są nieodłącznym elementem edukacji. Dla większości uczniów najważniejsze jest to, że nie ma 'normalnych’ lekcji. Jednak wycieczki szkolne są tak samo ważne, jak inne zajęcia w szkole
Table of Contents
ToggleCzego mogą nauczyć dziecko wycieczki szkolne?
Czy wycieczki szkolne mają sens?
Ze względu na konieczność realizacji programu edukacyjnego zawartego w podręcznikach szkolnych wycieczki odbywają się najczęściej raz w semestrze. Zwykle są to jednodniowe wyjazdy, najczęściej do muzeum czy teatru.
Czy ten system się sprawdza?
Siedzenie w sali lekcyjnej i słuchanie nauczyciela może być nudne. Uczniowie, nawet jeśli chcą, nie potrafią się zbyt długo skoncentrować. Ma to niestety negatywny wpływ na przyswajanie wiedzy. Nieuważne słuchanie nauczyciela sprawia, że dziecko nie pamięta zbyt wiele ze szkoły i musi więcej czasu poświęcić na naukę w domu. Jednak kojarzenie przedmiotu z nieciekawymi zajęciami utrudnia naukę, bo skoro na lekcji było nudno to temat wydaje się niewarty uwagi.
Wycieczki szkolne są zupełnie inną formą przekazywania wiedzy. Uczniowie nie muszą siedzieć i słuchać, ale na własne oczy oglądają to, o czym jest mowa. Mogą dokładniej przyjrzeć się architekturze z danej epoki, czy bliżej poznać styl literacki dzięki obejrzanej sztuce. Jest to z pewnością ciekawszy sposób na naukę.
Dlatego, choć nauczyciele nie chcą tracić godzin lekcyjnych, wycieczki szkole są bardzo istotne. Zaciekawienie ucznia tematem zwiększa szansę, że zapamięta on więcej informacji i, być może zainteresuje się tematem i będzie chciał poszerzyć swoją wiedzę.
Co zrobić, by wycieczka szkolna była ciekawa?
Mimo że podczas wycieczki nie przebywa się na terenie szkoły, to jednak jej głównym celem jest edukacja.
W związku z tym wycieczki szkolne najczęściej odbywają się w miejsca, w których można się czegoś nauczyć. Najczęściej są związane z różnymi okresami historycznymi, ważnymi wydarzeniami, bitwami, ale są też takie, które skupiają się na pokazaniu geograficznego położenia ciekawych miejsc, czy aspektach biologicznych.
Ponieważ wycieczka ma być oderwaniem od klasycznej nauki (w klasie, z podręcznika), powinna przedstawiać najważniejszy przedmiot wyjazdu w interesujący sposób. Uczniowie powinni chcieć dowiedzieć się więcej.
Jak zainteresować dzieci tematem wycieczki szkolnej?
Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Od muzeum, gdzie nie można niczego dotykać, lepszy jest wyjazd na zwiedzanie zamku, czy innego budynku o historycznym znaczeniu. W przypadku wycieczek skupiających się na innych dziedzinach nauki, dobrym wyborem mogą okazać się centra naukowe. Młodzi ludzie mogą tam sami przeprowadzać różne eksperymenty (w całkowicie kontrolowany i bezpieczny sposób). Zachęcanie do samodzielnego angażowania się w naukę ma większą szansę powodzenia niż pokazywanie. Dzięki temu można na własnej skórze doświadczyć działania różnych przedmiotów, co skłania do zastanowienia się, dlaczego tak się dzieje. A ciekawość sprawia, że chętniej dowiadujemy się pewnych rzeczy i szybciej przyswajamy wiedzę.
Wycieczki szkolne są ważne, niezależnie od ich formy i wieku uczniów. By spełniły swoje zadanie warto jednak zadbać o to, by były dla młodych ludzi inspiracją i zachęcały do poszerzania wiedzy.
Artykuł powstał przy współpracy z bus-transport.eu |