Czego nasza skóra potrzebuje zimą?

Czego nasza skóra potrzebuje zimą?

Większość z nas w szczególny sposób pielęgnuje swoją skórę latem. Słońce wysusza skórę dość mocno i oczywiście bardziej ją odsłaniamy, tak więc ilość balsamów i zabiegów jakie fundujemy naszemu ciału jest dużo większa niż w innym sezonie. Niestety jest to dość błędne myślenie gdyż w okresie jesienno zimowym, wiele czynników wpływa negatywnie na stan skóry i jej pielęgnacja jest bardzo wskazana. Nasza skóra posiada dużo więcej receptorów zimna niż receptorów ciepła i prawdopodobnie dlatego dotkliwiej odczuwamy mróz.


Mimo tego że zimą ubieramy dużo więcej warstw, niezbędna jest jej systematyczna pielęgnacja. Zimą największym zagrożeniem dla naszej skóry jest nadmierne wysuszenie. Jest ono spowodowane częstym przebywaniem w pomieszczeniach zamkniętych, ocieplanych  centralnym ogrzewaniem.

 

Zimą największym zagrożeniem dla naszej skóry jest nadmierne wysuszenie

Zimą największym zagrożeniem dla naszej skóry jest nadmierne wysuszenie

Kolejnym czynnikiem wysuszającym naszą skórę jest spowolnienie pracy gruczołów łojowych spowodowane minusowymi temperaturami. Nasza skóra traci wówczas elastyczność, gdyż tłuszczowy płaszcz ochronny robi się coraz cieńszy. W czasie zimy skóra traci aż dwa razy więcej wody niż w okresie letnim, dlatego też jest dużo bardziej narażona na podrażnienia i wysuszenia. Bardzo niekorzystnym czynnikiem jest zbyt mała ilość mikroelementów i witamin, dostarczanych do organizmu. Przyczynia się to do dodatkowego osłabienia kondycji naszej skóry zimą.
Jakie są zatem sposoby, aby nasza skóra była odpowiednio nawilżona i elastyczna, i by wiosną nie przeżyć rozczarowania spowodowanego jej złym stanem?
Przede wszystkim natłuszczanie, przez które musimy zapewnić skórze odpowiednią dawkę wilgoci. Nasz krem powinien być gęsty i bogaty w składniki odżywcze. Kremy tego typu tworzą warstwę izolacyjną. Wzmacniają również barierę lipidową wewnątrz naskórka. Używane przez nas w zimie kremy powinny zawierać filtry, chroniące przed promieniowaniem UV. Fakt, że słońca jest w tym czasie dużo mniej, ale to nie znaczy że nie jest dość ostre by było niebezpieczne.

Ważne by troszczyć się o całe swoje ciało, nie tylko o twarz. Po każdej kąpieli powinniśmy wcierać w skórę delikatne, głęboko nawilżające balsamy. Kupując balsam warto sprawdzić, czy w jego składzie są: proteiny, lipidy oraz tzw. czynnik nawilżający NMF. Wybór kremów i balsamów dostępnych w drogeriach jest bardzo bogaty, dlatego warto zapamiętać składniki, które są konieczne by w sposób kompleksowy i właściwy nawilżyć skórę i kupić produkt który całkowicie nas zadowoli i sprawi że skóra będzie jedwabiście gładka i elastyczna.