temat wybrany: czemu na zdrowie
Czemu mówimy „na zdrowie”?
Często spotykamy się z sytuacją, kiedy ktoś kichnie lub kaszlnie w naszej obecności. Wtedy zazwyczaj słyszymy: „Na zdrowie!”. Ale skąd wzięło się to powiedzenie i co oznacza?
Pierwsze wzmianki na temat mówienia „na zdrowie” pochodzą z XIV wieku. Wówczas panowało przekonanie, że podczas kichania lub kaszlu dusza opuszcza ciało i wraca dopiero po chwili. Aby chronić się przed nieszczęściem, należało wyrazić życzenie zdrowia, aby dusza powróciła szybko i bezpiecznie.
Obecnie mówienie „na zdrowie” jest już raczej zwyczajem i formą grzecznościowego okazania troski o drugą osobę. Nie ma naukowych dowodów na to, że mówienie „na zdrowie” faktycznie pomaga w powrocie duszy do ciała.
Jeśli jednak zależy nam na tym, aby nasz rozmówca był zdrowy, warto pamiętać o innych sposobach na ochronę zdrowia. Przede wszystkim powinniśmy dbać o higienę, myjąc regularnie ręce i unikając kontaktu z chorobowymi osobami. Ważne jest także zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i unikanie stresu.
Mówienie „na zdrowie” jest pięknym zwyczajem, który warto pielęgnować. Nie zapominajmy jednak, że nasza troska o zdrowie innych powinna objawiać się także w codziennych czynach.