czemu na zdrowie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

temat wybrany: czemu na zdrowie

Czemu mówimy „na zdrowie”?

Często spotykamy się z sytuacją, kiedy ktoś kichnie lub kaszlnie w naszej obecności. Wtedy zazwyczaj słyszymy: „Na zdrowie!”. Ale skąd wzięło się to powiedzenie i co oznacza?

Pierwsze wzmianki na temat mówienia „na zdrowie” pochodzą z XIV wieku. Wówczas panowało przekonanie, że podczas kichania lub kaszlu dusza opuszcza ciało i wraca dopiero po chwili. Aby chronić się przed nieszczęściem, należało wyrazić życzenie zdrowia, aby dusza powróciła szybko i bezpiecznie.

Obecnie mówienie „na zdrowie” jest już raczej zwyczajem i formą grzecznościowego okazania troski o drugą osobę. Nie ma naukowych dowodów na to, że mówienie „na zdrowie” faktycznie pomaga w powrocie duszy do ciała.

Jeśli jednak zależy nam na tym, aby nasz rozmówca był zdrowy, warto pamiętać o innych sposobach na ochronę zdrowia. Przede wszystkim powinniśmy dbać o higienę, myjąc regularnie ręce i unikając kontaktu z chorobowymi osobami. Ważne jest także zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i unikanie stresu.

Mówienie „na zdrowie” jest pięknym zwyczajem, który warto pielęgnować. Nie zapominajmy jednak, że nasza troska o zdrowie innych powinna objawiać się także w codziennych czynach.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *