Czy botoks odmładza?

Czy botoks odmładza?

Medycyna estetyczna oferuje nam wiele zabiegów, jednak największą popularnością cieszy się terapia toksyną botulinową. Dzięki zastosowaniu botoksu kurze łapki czy zmarszczki poziome czoła znikają nam z oczu na dłuższy czas pozwalając cieszyć się odmłodzonym wyglądem. Czy wiecie że botoks to inaczej jad kiełbasiany czyli silna trucizna, ale do celów kosmetycznych stosowana jest bezpieczna dawka tysiąckrotnie mniejsza od tej zagrażającej zdrowiu.

Czym właściwie jest?
Botoks (ang. botox) jest to oczyszczona toksyna botulinowa, produkowana przez bakterie jadu kiełbasianego ( Clostridum Botulinum). Ma ona niesamowitą zdolność blokowania bodźców nerwowych czyli poprzez zatrzymywanie połączeń między zakończeniem nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami uzyskuje się efekt rozluźniania, i ten właśnie aspekt wykorzystuje się w medycynie estetycznej uzyskując zabieg wygładzania zmarszczek.
Jest to metoda bezpieczna i skuteczna, głównie dlatego że do zabiegu stosuje się niewielką i dobrze dobraną dawkę, która co najważniejsze działa tylko w miejscu podania.

Botoks jest to oczyszczona toksyna botulinowa, produkowana przez bakterie jadu kiełbasianego

Botoks jest to oczyszczona toksyna botulinowa, produkowana przez bakterie jadu kiełbasianego

Wskazania do zabiegu
Lekarze zajmujący się wstrzykiwaniem toksyny botulinowej, posiadający w tej dziedzinie duże doświadczenie potrafią szybko stwierdzić czy pacjentowi jest to potrzebne i czy pomoże, muszą wziąć pod uwagę fakt czy u danego pacjenta osiągnięty zostanie pożądany efekt czyli usunięcie zmarszczek, zmniejszenie i zahamowanie powstawania nowych, czy jednak należy wykonać inny zabieg bo ten może nie odnieść skutku.
Kosmetyczne wskazania do zastosowania botoksu:

 • „kurze łapki”
 • zmarszczki poziome czoła, zmarszczki w obrębie górnej wargi, zmarszczki skóry nosa
 • fałdy podbródka
 • korekcja kącików ust i linii żuchwy, korekta blizn
 • pionowe zmarszczki szyi
 • pionowe fałdy mięśnia szerokiego szyi.

Najlepsze rezultaty osiągane są w przypadku zmarszczek o charakterze dynamicznym tj. takich które pojawiają się w czasie śmiechu lub marszczenia skóry. Gdy w grę wchodzi walka ze zmarszczkami np. wynikającymi z podeszłego wieku lub uszkodzeniami słonecznymi należy liczyć się z tym, że może udać się je zmniejszyć ale mało prawdopodobne by udało się je całkiem usunąć.

 

Przeciwwskazania do zabiegu
Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są:
– zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
– stosowanie leków takich jak: aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna), aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina), D-penicylamina
– okres ciąży i laktacji
– zaburzenia krzepnięcia
– przyjmowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryna)
Bardzo ważne jest to by przed zabiegiem poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach!

 

Jak wygląda zabieg?
Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest strzykawką za pomocą bardzo cienkiej igły podskórnie lub śródmięśniowo. Wstrzykiwana jest mała ilość substancji w kilka miejsc na twarzy. Zabieg nie trwa długo, jest to uzależnione od liczby leczonych miejsc, zazwyczaj od 15 do 20 minut, ból jest mało odczuwalny, porównywalny do ugryzienia przez komara. Śladem po wstrzyknięciu mogą być ziarniniaki lub guzki rumieniowe, które dość szybko zanikają.
Lekarz powinien poinformować pacjenta o tym, że w razie zastrzeżeń lub wątpliwość może zgłosić się na wizytę kontrolną, najwcześniej 1 tydzień po zabiegu, nie później niż 3 tygodnie od wstrzyknięcia botoksu.

 

Efekt po wstrzyknięciu botoksu
Efektu należy spodziewać się po 7,10 dniach od zabiegu. Skóra twarzy pozbawiona jest zmarszczek całkowicie lub częściowo, mimika twarzy stopniowo powraca. Taki stan utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy, po tym czasie toksyna botulinowa przestaje działać i należy zabieg ten powtórzyć, chociaż już jeden zabieg sprawia że skóra na dłużej zachowuje młody wygląd. Dzieje się tak dzięki dodatkowemu działaniu toksyny, skóra odpoczywa bo przez pół roku nie wykonujemy np. ruchów marszczących czoło, dzięki temu już po upływie 6 m-cy skóra nadal wygląda młodziej.
Stosowanie toksyny botulinowej w celach estetycznych jest proste i bezpieczne, nie potrzebne są wcześniejsze badania, zaraz po zabiegu możemy wrócić do swoich codziennych zajęć.

 

Skutki uboczne zabiegu
Działania niepożądane rzadko, ale mogą się pojawić, głównie przez nieprawidłowe wstrzyknięcie botuliny. Mogą to być:
– ból w momencie wstrzykiwania
– małe krwiaki w miejscu wkłucia (gdy igła trafi w naczynie)
– niewielki obrzęk i uczucie lekkiego mrowienia w miejscu wstrzyknięcia
– ból głowy, który mija po przyjęciu leku przeciwbólowego.
Reakcje te mają charakter przejściowy, ustępują zazwyczaj po kilku dniach.

 1. Tomma
  16 października 2012 o 10:21 ()

  Nie wiem co za kobieta jest w stanie uwierzyć że botox jej coś pomoże, to opcja naprawdę dla bogatych i zdesperowanych 50-tek. Wiem, że przyjdzie kiedyś czas, ze będę miała kurze łapy i cellulit nad którym za choine nie zapanuje i tyle co poradzić? :)