Czy dieta bez laktozy oznacza ciągłe wyrzeczenia? Sprawdź!

Czy dieta bez laktozy oznacza ciągłe wyrzeczenia? Sprawdź!

Nietolerancja laktozy to jedna z najpopularniejszych nietolerancji pokarmowych. Objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, występującymi po spożyciu produktów mlecznych. Może się wydawać, że przygotowanie posiłków dietetycznych bez laktozy jest trudne, ale rzeczywistość jest zupełnie inna.

Dieta bez laktozy a zdrowe posiłki

Laktoza to cukier mleczny znajdujący się w największej ilości w mleku owczym i krowim. Osoby unikające jej w diecie mają do wyboru szereg produktów, które nie będą powodowały przykrych dolegliwości i doskonale zastąpią popularne składniki posiłków. Dzięki temu dieta bez laktozy nie oznacza konieczności rezygnowania z ulubionych potraw – wystarczy poszukać na sklepowych półkach produktów oznaczonych jako niezawierające laktozy.

Czym zastąpić popularne produkty

Producenci żywności coraz częściej wychodzą naprzeciw osobom z nietolerancjami pokarmowymi, dzięki czemu produkty takie jak mleko czy jogurty pozbawione laktozy są powszechnie dostępne. Konsumenci mają również szeroki dostęp do produktów pochodzenia roślinnego, jak na przykład mleka ryżowe, sojowe czy kukurydziane, które z powodzeniem zastąpią standardowe krowie mleko.

Dieta bez laktozy a zdrowie

Eliminując produkty zawierające laktozę ograniczamy również podaż innych składników odżywczych, dlatego bardzo ważne jest, aby dietetyczne posiłki były odpowiednio zbilansowane. Organizm może czerpać wapń, którego głównym źródłem jest mleko, również z produktów takich jak jarmuż, fasola, otręby pszenne czy kasza gryczana lub jęczmienna. Białko dostarczą z powodzeniem także nasiona roślin strączkowych, mięso, ryby i jaja.

Dieta bez laktozy bez wyrzeczeń

Duża dostępność zamienników produktów mlecznych sprawia, że przygotowanie dietetycznych posiłków bez laktozy jest znacznie ułatwione. Z dużej popularności nietolerancji laktozy zdają sobie również sprawę restauratorzy – coraz więcej z nich oferuje w swoim menu posiłki dietetyczne, osobom przeznaczone dla osób cierpiących na nietolerancje pokarmowe. Ponadto dieta bez laktozy nie wyklucza korzystania z usług takich jak catering dietetyczny– wystarczy wybrać odpowiednią opcję czyli dietę Lactose Free.