Czy jesień = depresja?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Okres jesienny to spadek formy psychicznej dla większości z nas. Towarzyszy mu zazwyczaj pogorszone samopoczucie fizyczne, senność, niewystarczająca ilość chęci do codziennego funkcjonowania lub zwyczajny brak energii. W skrajnych przypadkach możemy doświadczyć wszystkiego na raz. Ale czy jesteśmy na to skazani? Poniżej kilka wskazówek jak można przetrwać ten ciężki okres.

Sam okres czasu nie jest jedynym wyznacznikiem naszego samopoczucia, potęguje on jedynie słabości wynikające z naszych codziennych nawyków lub stylu życia. Idąc tym tropem, na nasz psychofizyczny odbiór rzeczywistości wpływa między innymi nasza dieta, ilość ruchu, formy spędzania wolnego czasu czy ilość snu jaki dostarczamy organizmowi na co dzień.

Poprawna dieta czyli nasze „paliwo”

Dostarczanie organizmowi pokarmów bogatych w zdrowe i poprawnie zbilansowane składniki odżywcze jest dobrym nawykiem na każda porę roku. Niemniej jednak w okresie jesiennym ma to kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia. Należy przede wszystkim pamiętać, że dobrze i zdrowo nie oznacza ani za mało ani oczywiście za dużo pokarmu. Przechodząc bezpośrednio do jego jakości, należy zwrócić szczególną uwagę na to aby wystrzegać się produktów przetworzonych, bogatych w duże ilości cukru, wzmacniacze lub polepszacze smaku czy tłuszcze utwardzone. Niewskazane są fast foody, wszelkiego rodzaju słodkości w postaci cukierków, batoników ale również mocno słodzonych napojów.

Elementami, które mogą poprawić nasze samopoczucie z punktu widzenia diety są jak zawsze warzywa i owoce, w zwiększonych w tym okresie czasu ilościach. Mile widziane są również ryby, chudy nabiał, ciemny ryż, kasze czy ziemniaki. Dobrze również do potraw dodawać oliwę z oliwek czy orzechy.

Witaminy

W okresie jesienno-zimowych istnieje zwiększone ryzyko niedoboru witaminy D3. Istotne braki tego związku mogą prowadzić do problemów z układem kostnym, ale również infekcjami górnych dróg oddechowych. Witamina D3 jest również sprzymierzeńcem osób walczących z nadwagą więc należy pamiętać o jej regularnym dostarczaniu do naszego organizmu. Dobrym źródłem witaminy D3 są ryby morskie czy zwykłe masło. Warto jednak rozważyć, dostarczanie tej witaminy w postaci suplementu diety w jesiennym i zimowym okresie zwiększonego zapotrzebowania.

Kolejnym ważnym składnikiem jest witamina B. Jest to ważny element z punktu widzenia poprawnego działania układu nerwowego. Jak bardzo ważną rolę pełni on w naszym codziennym życiu wie każdy z nas. Jego wzorowe funkcjonowanie jest kluczowym wyznacznikiem naszego codziennego samopoczucia i ilości chęci do życia. Dobrym medium dostarczającym nam witaminę B jest między innymi mięso, ryby, jajka ale też pełnoziarniste pieczywo czy płatki owsiane. Bogate w nią są również takie produkty jak szpinak, brokuły czy migdały.

Ruch to zdrowie – zwłaszcza jesienią

Wakacyjny okres naturalnie wzmożonej aktywności fizycznej zazwyczaj przeistacza się w jesienne zmniejszenie ilości ruchu dostarczanego naszemu organizmowi. Nieciekawa aura oraz krótsze dni motywują nas do szybkiego udania się w domowe pielesze i oddaniu się błogiemu lenistwu z paczką czipsów przed telewizorem. Tymczasem okres jesienno-zimowy powinien być dla nas czasem wzmożonej aktywności fizycznej. Jest wiele form aktywności niezależnej od aury na zewnątrz. Dobrym pomysłem jest basen, siłownia lub fitness. W obecnych czasach wszystkie obiekty związane z kultywowaniem zdrowego stylu życia prześcigają się w pomysłach, które mogą przyciągnąć do siebie ludzi z nowymi postanowieniami. Może czas zapisać się do szkoły tańca? Być może zawsze marzyłeś żeby zacząć treningi wspinaczki lub po prostu chcesz pobiegać po boisku za piłką jak za czasów szkolnych. Każda forma ruchu będzie dobrym pomysłem i będzie jak najbardziej wskazana nawet na świeżym powietrzu. Ważne jest jedynie to aby ruszać się regularnie.

Spij dobrze i regularnie

Bardzo dobrym nawykiem jest przestrzeganie punktualności w godzinach pójścia spać i pobudki. Należy pamiętać również aby jakość snu była jak najlepsza, czasem warto telefon zostawić podłączony do ładowarki niż zabierać go w pobliże łóżka. Starajmy się również nie spożywać pokarmów bezpośrednio przed snem.

Podsumowując, to czy poddamy się jesiennemu atakowi chandry zależy tylko i wyłącznie od naszego nastawienia i kilku drobnych nawyków, które pomogą nam dotrwać do cieplejszych i weselszych okresów w roku.

Zapisz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *