Osoba, z którą śpisz w jednym pokoju głośno chrapie, a ciebie czeka kolejna nieprzespana noc. Próby z poduszką na głowie nie działają, a stopery w uszach się niewygodne w łóżku. Zapowiada się długa noc dla was dwojga. Pamiętaj jednak, że chrapanie jest problemem nie tylko dla ciebie. Może ono wiązać się z bezdechem sennym, który oznacza niebezpieczeństwo dla zdrowia. Warto w tym kierunku zacząć działać.
Table of Contents
ToggleDlaczego chrapiemy w nocy?
W czasie snu nasze mięśnie ulegają zwiotczeniu. Podczas wdychania, powietrze na swojej drodze ma rozluźniony układ oddechowy. Poprzez wibrację ścian gardła powstaje tak niechciany przez nas dźwięk. Jest to nic innego, jak drgające podniebienie. Warto pamiętać, że chrapanie może być też powodowane przez inne czynniki. Jednym z nich jest przepływ powietrza natykającego się na utrudnienia. Może to być nieprawidłowo zrośnięta przegroda nosowa lub zwiększone migdałki. Poziom głośności chrapania może być zmienny, a wpływ mają np. alkohol, który rozluźnia ludzkie mięśnie bądź medykamenty. Pozycja śpiącego również ma znaczenie. Sposób spania na wznak utrudnia prawidłowe oddychanie przez zapadające się podniebienie, a głównym sprawcą jest nasz język. Nieprawidłowa waga, czyli odkładający się tłuszcz wokół twarzy też nie pomaga w zwalczaniu chrapania.
Kto chrapie w nocy?
Statystyki jasno wskazują, że wśród osób, które chrapią podczas spania znacząco przeważają mężczyźni. Badania udowodniły, że problemy z chrapaniem zwiększają się wraz z wiekiem. Przed 30-stką dolegliwość ta dotyczy niecały 10 procent mężczyzn i mniej niż 5 procent kobiet. Liczby w bardzo zauważalny sposób zwiększają się w grupie badawczej osób po 60-stce, gdzie wyniki wynoszą już 60 i 40 proc. W kobiecej grupie chrapanie tłumaczy się w głównej mierze poprzez zmianę ilości progesteronu w ciele, co wiąże się z menopauzą.
W jaki sposób chrapanie może być niebezpieczne dla zdrowia?
Chrapanie przestaje być denerwującą czynnością dla domowników z chwilą, gdy zauważą niepokojące objawy bezdechu. Obserwując chrapiącego, powinniśmy sprawdzić, czy donośnym odgłosom chrapania nie towarzyszy następująca po nich cisza. Przerywana jest ona gwałtownym chrapnięciem po krótkiej chwili. Długość takich cichych momentów może trwać nawet do minuty i jest groźna dla zdrowia. Ich powtarzalność w ciągu nocy może doprowadzić do problemów z sercem, ciśnieniem, a w konsekwencji do zawału. Takie niepokojące objawy powinny być stanowczo skonsultowane z lekarzem laryngologiem. Podczas badań ma on możliwość sprawdzenia układu oddechowego, a w ostateczności skierować na polisomnografię.
Jak można ograniczyć chrapanie?
Na chrapanie pomoże zrzucenie wagi. Odchudzenie fałdów szyi sprawi, że zmniejszy się nacisk na drogi oddechowe. Prawidłowa dieta przed snem. Zero alkoholu i rezygnacja z medykamentów na sen. Zadbaj o poprawną pozycję spania. Niech to będzie to ułożenie na boku lub brzuchu, mając pod głową wygodną poduszkę. Co ważne, musi być ona płaska, ponieważ wysokość ułożenia głowy ma znaczenie przy zwężaniu się dróg oddechowych. W aptekach istnieją też dostępne bez recepty krople do nosa, płukanki do ust i gardła, które usprawniają działanie dróg oddechowych. Ich skuteczność może się jednak różnić u każdej osoby. W sytuacji, gdy przyczyna okaże się być znacznie poważniejsza i dotyczyć będzie wad anatomicznych, jedynym rozwiązaniem zostanie zabieg operacyjny.
źródło: (wylecz chrapanie .pl)
1 thought on “Czy można wyleczyć chrapanie?”
Chrapanie jest uciążliwym schorzeniem na które cierpi wielu ludzi.
Dostępnych jest wiele metod mniej lub bardziej skutecznych do pomocy ludziom cierpiącym
na tą przypadłość. Po wypróbowaniu większości metod i
preparatów dostępnych na rynku polecam zapoznanie
się z preparatem dostępnym na witrynie http://leknachrapanie.pl , on naprawdę nam pomógł.