Przekrwione gardło, któremu towarzyszy ból i drapanie, to męcząca dolegliwość. Utrudnia nie tylko funkcjonowanie w ciągu dnia, ale także zakłóca nocny odpoczynek. Rozpoznanie objawów tej choroby i wdrożenie odpowiednich metod leczenia pomaga przywrócić życie do normy. Czy rzeczywiście przekrwione gardło może tak mocno wpływać na komfort snu? Jak zwalczyć silny ból gardła w nocy? Sprawdź.
Jak wygląda przekrwione gardło?
O przekrwieniu gardła świadczy wyraźnie widoczne zaczerwienienie migdałków i tylnej ściany gardła. Błona śluzowa w tych miejscach jest czerwona, obrzęknięta, wysuszona. Może też pojawić się biały nalot włóknikowy [1]. Pogrubienie i zaczerwienienie obserwuje się również na błonie śluzowej podniebienia. Powiększeniu mogą ulec migdałki oraz węzły chłonne, które bolą pod dotykiem (zwłaszcza u dzieci) [2].
Czy przekrwione gardło utrudnia sen?
Przekrwienie błony śluzowej gardła powoduje ból. Może też prowadzić do odczuwania pieczenia i uczucia palenia w gardle [1]. Obrzęknięta śluzówka szybko wysycha, więc może powodować potrzebę pochrząkiwania lub ataki suchego kaszlu. Te wszystkie dolegliwości znacząco wpływają na jakość snu. Odczuwany ból utrudnia zasypianie. Uczucie dyskomfortu może nasilać się w pozycji leżącej. Jeśli dodatkowo w sypialni powietrze jest suche, pojawia się drapanie w gardle, które wymaga podniesienia się i napicia się wody. Zachowanie ciągłości snu w nocy jest jeszcze bardziej utrudnione, jeżeli tym dolegliwościom towarzyszą objawy ogólne, wskazujące np. na anginę (gorączka, odczynowe i bolesne powiększenie węzłów chłonnych szyi, silny ból przy przełykaniu śliny) lub infekcję wirusową (zapalenie spojówek, chrypka, wodnisty katar) [2].
Co oznacza przekrwione gardło?
Zaczerwienione gardło często jest oznaką infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Rzadziej ostry stan zapalny powodują grzyby [3]. Zdarza się, że do przekrwienia gardła dochodzi na skutek innych czynników niż infekcja. Mogą to być takie przyczyny, jak [2, 3]:
- zakrztuszenie się śliną lub pokarmem;
- alergia z męczącym kaszlem;
- narażenie na dym tytoniowy, alkohol, substancje chemiczne w miejscu pracy;
- wysuszenie błony śluzowej (np. przez klimatyzację, gorące powietrze lub niedostateczną podaż wody);
- zawodowe nadużywanie głosu;
- choroby wieku dziecięcego: szkarlatyna, różyczka, odra;
- choroby ogólnoustrojowe: cukrzyca, choroby serca i nerek, zaburzenia hormonalne, refluks żołądkowo-przełykowy;
- przyjmowanie niektórych , np. obniżających ciśnienie krwi.
Jak poprawić jakość snu, gdy boli gardło?
Bolące, czerwone gardło może utrudniać zasypianie oraz przerywać sen w nocy. To z kolei zaburza procesy regeneracji organizmu i osłabia odporność. Poza tym niewystarczająca ilość snu negatywnie wpływa na funkcjonowanie w ciągu dnia. Dlatego, gdy gardło jest przekrwione i boli, należy wykorzystać dostępne metody, by poprawić jakość snu.
W przypadku potwierdzonej u lekarza infekcji bakteryjnej lub wirusowej trzeba stosować się do zaleceń specjalisty. Antybiotyki przyjmuje się jedynie w przypadku choroby wywołanej przez bakterie (np. w anginie paciorkowcowej). Infekcje wirusowe leczy się objawowo, wykorzystując do tego leki przeciwbólowe i przeciwzapalne [4].
Na ból gardła i odczuwany dyskomfort w wyniku przekrwienia jego błony śluzowej można stosować leki o działaniu miejscowym. Są to dostępne w aptekach bez recepty środki antyseptyczne w postaci aerozoli, tabletek do ssania lub płynów do płukania gardła. Ich działanie znieczulające, przeciwzapalne i odkażające pozwala zwalczyć przyczynę bólu gardła. Zaleca się również dbanie o nawadnianie organizmu w ciągu dnia [1] i nawilżanie powietrza w sypialni w nocy oraz wietrzenie jej w dzień. Jeżeli przyczyną przekrwienia gardła są alergeny, należy w miarę możliwości wyeliminować je ze swojego otoczenia.
Przekrwione gardło może utrudniać sen w nocy. Warto zająć się jego przyczyną, bo może mieć ona związek ze stanem chorobowym lub być wynikiem spania w klimatyzowanym pomieszczeniu. Ustalenie czynników związanych z powodem odczuwanych dolegliwości pomaga szybciej wrócić do zdrowia.
Na zlecenie marki Chlorchinaldin
Bibliografia:
[1] Skotnicka B., Zapalenie gardła i migdałków podniebiennych (witryna internetowa: https://podyplomie.pl/wiedza/pediatria/1426,zapalenie-gardla-i-migdalkow-podniebiennych (dostęp 09.04.2024)). [2] Zagor M., Czarnecka P., Janoska-Jaździk M., Ostre i przewlekłe zapalenie gardła, 2018 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-jamy-ustnej-i-gardla/179684,ostre-i-przewlekle-zapalenie-gardla (dostęp: 09.04.2024)). [3] Zieliński R., Zakrzewska A., Ostre infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci – podział morfologiczny, diagnostyka i terapia, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 5, 366–371. [4] Gowin E., Horst-Sikorska W., Leczenie zapalenia gardła bez antybiotyku – czy to możliwe?, Farmacja Współczesna 2012; 5: 83-89.