Błonnik jest niczym innym, jak roślinnym włóknem pokarmowym. Jest ono niezbędne dla prawidłowej pracy układu trawiennego człowieka, dlatego warto zadbać o odpowiednią jego ilość w codziennej diecie. Kiedy warto pomyśleć o dodatkowej suplementacji i jak wybrać dobry suplement?
Table of Contents
ToggleSkąd brać błonnik?
Najpopularniejszym źródłem dietetycznym błonnika jest zboże, pod warunkiem jednak, że jest ono nieoczyszczone z zewnętrznej łuski (czyli tzw. pełne ziarno).
Oprócz produktów pełnoziarnistych dużą zawartością błonnika charakteryzują się także:
- kasze (gryczana, jęczmienna),
- brązowy ryż,
- płatki zbożowe,
- otręby,
- rośliny strączkowe,
- owoce i warzywa.
- suplementy diety (np. Colon C).
Błonnik, pęczniejąc w przewodzie pokarmowym, wywołuje i podtrzymuje uczucie sytości, zmniejszając apetyt i wspierając utratę wagi oraz utrzymanie prawidłowej masy ciała. Sprawia on również, że mniejsza ilość tłuszczu zawartego w posiłku zostaje przyswojona w procesie trawienia. Wiążąc wodę w przewodzie pokarmowym, błonnik reguluje rytm wypróżnień, zapobiegając zaparciom.
Dodatkowo, pektyny i celulozy wchodzące w skład błonnika ograniczają wchłanianie zawartych w żywności metali ciężkich, toksyn i pestycydów. Dzięki temu, że błonnik opóźnia opróżnianie żołądka, wpływa on również na zmniejszenie tempa wydzielania insuliny po posiłku, regulując poziom glikemii, co zapobiega nagłym wahaniom stężenia cukru i związanymi ze spadkami glikemii napadom głodu.
Ile błonnika należy spożywać?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca utrzymanie spożycia błonnika na poziomie 20 do 40 g na dobę. Trzeba jednak pamiętać o tym, by dawka całościowa rozłożona była na kilka posiłków.
Szacuje się, że w Polsce dzienne spożycie włókna roślinnego kreuje się na poziomie zaledwie 15 g, dlatego warto rozważyć dodatkową suplementację tego składnika.
Z pomocą przychodzi Colon C – suplement diety zawierający nie tylko wysokiej jakości błonnika, ale również probiotyki i prebiotyki, wspomagające utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej jelit lub przywrócenie jej do poprawnego stanu (np. po antybiotykoterapii).
Dlaczego warto wybrać Colon C?
Suplement diety Colon C zawiera naturalne składniki, tj. łupinę nasienną babki jajowatej, będącej wspaniałym źródłem błonnika pokarmowego. Inulina z cykorii, także zawarta w preparacie to wielocukier, będący prebiotykiem, stymulującym rozwój pożytecznych bakterii zasiedlających układ pokarmowy. Z kolei dodatek żywych kultur bakterii Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis wzbogaca florę bakteryjną jelit, zapewniając prawidłową pracę układu trawiennego.
Błonnik pokarmowy jest składnikiem istotnym dla prawidłowej pracy jelit, utrzymania poprawnej masy ciała i przeciwdziałania zaparciom. Dlatego przy zbyt niskiej jego zawartości w codziennej diecie dobrze jest zastosować sprawdzony i skuteczny suplement, który wesprze pracę jelit i dodatkowo pomoże utrzymać prawidłową mikroflorę przewodu pokarmowego.
Bibliografia:
- Kołodziejczyk, P., & Michniewicz, J. (2018). ZIARNO ZBÓŻ I PRODUKTY ZBOŻOWE JAKO ŹRÓDŁA BŁONNIKA POKARMOWEGO. Zywnosc, 25(3).
- Bienkiewicz, Maciej, Ewa Bator, and Monika Bronkowska. „Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej.” Probl Hig Epidemiol 96.1 (2015): 57-63.
- Górecka, D. (2009). Błonnik pokarmowy–korzyści zdrowotne i technologiczne. Przemysł Spożywczy, 12(63).