Leczenie stomatologiczne jest dla wielu osób źródłem ogromnego stresu. Powoduje to unikanie wizyt w gabinecie stomatologicznym, co w dłuższej perspektywie ma fatalne skutki dla zdrowia. Warto pamiętać, iż oblicze współczesnej stomatologii zmienia się dzięki zastosowaniu różnych innowacyjnych technik.
Ból i dyskomfort – z tym najczęściej kojarzy się leczenie u stomatologa. Czy da się tego uniknąć? Tak – za sprawą rozmaitych rozwiązań stosowanych przez lekarzy. Jednym z nich jest znieczulenie ogólne u dentysty. Poprzez znieczulenie ogólne należy rozumieć czasowe stłumienie aktywności ośrodkowego układu nerwowego. Po zaaplikowaniu środka znieczulającego pacjent zasypia, dzięki czemu nie odczuwa żadnych dolegliwości związanych z zabiegiem. Zabieg pod narkozą jest przeprowadzany przez dwa zespoły lekarskie – stomatologiczny i anestezjologiczny. Wymaga nie tylko wykwalifikowanych specjalistów, ale również właściwego zaplecza.
Znieczulenie ogólne – kiedy i dla kogo?
Znieczulenie ogólne stosuje się przy usuwaniu zębów oraz podczas leczenia chirurgicznego i implantologicznego, w niektórych przypadkach nieodzowne jest nawet przy leczeniu zachowawczym. Znieczulenie te zalecane jest osobom z dentofobią – czyli panicznym, trudnym do opanowania strachem przed leczeniem stomatologicznym. Ponadto wskazaniem do zastosowania tego rodzaju znieczulenia jest utrudniony kontakt z pacjentem lub brak współpracy z nim – tak dzieje się np. w przypadku osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, niedorozwój umysłowy czy inne choroby uniemożliwiające standardowe przeprowadzenie leczenia. Znieczulenie ogólne wykonywane jest także wtedy, gdy zabieg jest rozległy i ciężko oszacować czas jego trwania. Coraz popularniejsze staje się też leczenie zębów u dzieci pod narkozą.
Znieczulenie ogólne – przeciwwskazania
Decyzję o zastosowaniu znieczulenia ogólnego podejmuje lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem. Istotne są informacje o przebytych i aktualnych chorobach, alergiach, ciąży i karmieniu piersią oraz o przyjmowanych lekach. Niekiedy lekarz zleca wykonanie dodatkowych badań. Choroby dróg oddechowych, niewydolność krążenia, cukrzyca, niektóre choroby nerek i serca, nadciśnienie, ciąża, niewydolność tarczycy itp. – to wszystko może okazać się przeciwwskazaniem do leczenia stomatologicznego pod narkozą.
Przed znieczuleniem i po – ważne zasady
Do zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym pacjent musi się przygotować. Na 5-6 godzin przed zabiegiem nie wolno przyjmować pokarmów stałych (w tym mleka), a na 3-4 godziny przed – napojów. W dniu zabiegu można pić jedynie herbatę i wodę niegazowaną. Jeśli ktoś przyjmuje leki doustne, powinien powiedzieć o tym lekarzowi. Na 2 godziny przed zabiegiem zaleca się wypicie 100 ml wody – ma to na celu oczyszczenie żołądka z zalegających kwasów. Po zabiegu pacjent pozostaje pod opieką medyczną do chwili, gdy całkowicie nie odzyska świadomości. Przez dobę powinien mieć zapewnioną opiekę osób trzecich oraz nie prowadzić pojazdów. Czasem ubocznymi skutkami znieczulenia ogólnego są czasowe mdłości i bóle głowy.