Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry na tle alergicznym. Najczęściej towarzyszy innym chorobom atopowym, do których zalicza się astmę oskrzelową, alergiczne zapalenie spojówek czy katar sienny. Choroba zwykle atakuje niemowlęta i dzieci, ale może również występować u osób dorosłych. Obecnie AZS zaliczane jest do chorób cywilizacyjnych, związanych z zanieczyszczeniem środowiska.
Jakie są objawy AZS?
Pierwsze objawy AZS mogą wystąpić już w drugim miesiącu życia. Najpierw pojawia się swędzenie, które nie pozwala dziecku spokojnie spać, czyni je niespokojnym i płaczliwym. Policzki stają się czerwone, pokryte wysypką, która z czasem pojawia się także pod kolanami i w zgięciach łokci. Plamy przypominają liszaj i w skrajnych przypadkach mogą pokryć całe ciało.
Skóra przy AZS przypomina pergamin, a po każdym zadrapaniu pozostają na niej wyraźne ślady. Zmiany bardzo swędzą, dlatego dziecko nie może powstrzymać się od drapania, które powoduje nasilenie świądu. U osób dorosłych skóra może intensywnie się łuszczyć, co praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Do tej pory nie wynaleziono leku, który pozwalałby zupełnie zlikwidować tę chorobę. Można jednak skutecznie zapobiegać emisjom, stosując odpowiednią dietę i pielęgnując skórę za pomocą emolientów. Przede wszystkim trzeba starać się wyeliminować czynnik wywołujący alergię – u niemowląt jest to zazwyczaj krowie mleko.
Skórę należy intensywnie nawilżać i natłuszczać dostępnymi bez recepty emolientami w postaci emulsji, płynów do kąpieli, kremów czy balsamów. Preparaty te stworzone są na bazie olejów mineralnych, które skutecznie eliminują ogniska zapalne, redukują świąd i zaczerwienienie zwiększają elastyczność naskórka i zapobiegają utracie wody. Do kąpieli można stosować wyłącznie specjalne płyny i emulsje, a ciało wycierać delikatnie przykładając ręcznik do skóry. Pielęgnację emolientami należy kontynuować nawet po ustąpieniu objawów, aby zapobiec nawrotom choroby. Więcej informacji na temat AZS można znaleźć na stronie www.zdrowemaluchy.pl.
1 thought on “Czym jest atopowe zapalenie skóry?”