Czym jest decoupage?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Czym jest decoupage?

Istnieje wiele technik zdobienia, które były popularne dawniej i są popularne nadal. Dawniej jednak zajmowali się tym głównie specjaliści – w tej chwili liczne dekoracje możemy wszyscy wykonać sami. Istnieją specjalne poradniki internetowe czy książki, a także wiele pomocy, które można zakupić w sklepach papierniczych i które przydadzą się amatorom takich ozdób. Już od jakiegoś czasu głośno jest o technice decoupage, która podbiła serca milionów ludzi! Produkty zdobione w ten sposób są powszechnie dostępne w sklepach, a spora część utalentowanych hobbystów czy profesjonalnych artystów zajmuje się wykonywaniem dekoracji właśnie w ten sposób. Jeśli i Ty jesteś zainteresowany podobnymi zdobieniami, alb po prostu chcesz dowiedzieć się na czym to wszystko polega, dobrze trafiłeś/trafiłaś! Artykuł powstał właśnie dla Ciebie!

Decoupage – wyjaśnienie nazwy

Nazwa „decoupage” brzmi bardzo obco. Niektóre osoby, które dopiero co się z nią zetknęły, nie są czasem w stanie nawet jej powtórzyć. Słowo pochodzi z języka francuskiego, gdzie czasownik „decouper” znaczy tyle co „wycinać”. Rzeczywiście, nazwa bardzo pasuje do sytuacji, gdyż w technice tej wycinanie odgrywa wielką rolę.

Decoupage – kilka słów o technice

Decoupage to technika zdobienia, w ramach której najpierw przygotowuje się odpowiednio wybraną powierzchnię, a następnie nakleja na nią wycięty z papieru lub serwetki papierowej wzór. Jak już wspomniano wcześniej, w tej chwili mamy dostęp do naprawdę prześlicznych papierów i serwetek, przeznaczonych właśnie w celu tworzenia takich zdobień. W zależności od tego jaki wzór się wybierze, taki styl zyskuje później dana powierzchnia. Może więc ona prezentować się starodawnie, wręcz antycznie (są nawet specjalne techniki postarzania), ale równie dobrze może być radosna i nowoczesna, w mocnym, żywym kolorze. Powierzchnią użytkową może być zaś dosłownie wszystko. Większość zdobień powstaje na drewnie, ale można użyć także i metalu, szkła, ceramiki, plastiku czy nawet tkaniny. Do przyklejenia wszystkiego używa się specjalnego kleju, a następnie powleka przylepiony wzór kilkoma warstwami lakieru, żeby się nie zdarł. W efekcie powierzchnia jest błyszcząca i naprawdę dobrze się prezentuje.

Decoupage – kilka słów o historii

W tej chwili zdobi się w ten sposób wiele różnych rzeczy – począwszy od kasetek na biżuterię, aż po ramy luster. Dawniej decoupage także był popularny, chociaż uznawano go raczej za styl zdobienia przeznaczony dla biedaków. Dobrze że powstał, ponieważ biedniejsze warstwy społeczne nie były na tyle zamożne, by zamawiać inne dekoracje, a jednak każdy lubi piękne rzeczy. Decoupage stało się znane głównie jako kobiece hobby, gdyż wiele pań zdobiło liczne produkty właśnie w ten sposób. W tej chwili także panie głównie zajmują się tego rodzaju zdobieniami. W samych swych początkach ten styl zdobienia przywędrował jednak do Europy ze wschodu. Uważa się, że narodził się na terenach wschodniej Syberii. Piękne rzeczy zdobione tą techniką można znaleźć na inspirello.pl.

Artykuł powstał we współpracy z Inspirello
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *