Czym jest konsolidacja pożyczek? Jak to działa?
Konsolidacja – zespolenie, połączenie
Z definicji słownikowej wynika, że konsolidacja nie jest niczym innym, jak połączeniem i zespoleniem czy zintegrowaniem. W kontekście finansowym jest to połączenie kilku źródeł długów ze sobą w jedno, większe zobowiązanie pożyczkowe. Konsolidacja długów realizowana jest wbrew powszechnemu przekonaniu nie tylko w bankach, w ramach kredytów konsolidacyjnych, ale również można zdecydować się na konsolidację pożyczkową.
Konsolidacja bankowa polega na skonsolidowaniu – połączeniu ze sobą w ramach jednego kredytu takich zobowiązań jak kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, kredyt mieszkaniowy, limit w koncie bankowym czy dług na karcie kredytowej i pożyczka chwilówka. Natomiast konsolidacja pożyczkowa łączy zwykle ze sobą kilka pożyczek, zaciągniętych z reguły w różnych firmach pozabankowych, bez względu na to, na jaki okres i w jakiej kwocie zostały zaciągnięte.
Do czego prowadzi konsolidacja?
Konsolidacja prowadzi do zamiany kilku pożyczek czy kredytów na jedno, większe zobowiązanie, które najczęściej ma mniejszą wysokość raty niż suma wcześniej spłacanych rat kapitałowo-odsetkowych. Mniejsza rata wynikać może z lepszych warunków wynegocjowanej pożyczki konsolidacyjnej, ale najczęściej związane jest to z wydłużeniem okresu kredytowania. Dlatego pożyczkobiorca powinien mieć świadomość, że z dłuższym okresem spłaty pożyczki wiąże się konieczność poniesienia wyższych kosztów całkowitych pożyczki.
W niektórych przypadkach, przy pozytywnej ocenie wiarygodności i zdolności kredytowej klienta, firmy pożyczkowe oferujące konsolidację pożyczek, proponują również dodatkową kwotę pożyczki do dowolnego wykorzystania. Pożyczka konsolidacyjna nie tylko wystarcza wówczas na spłatę dotychczasowych długów, ale również na pozyskanie ekstra gotówki.
Procedura konsolidacji długów
Jeśli chcemy dokonać konsolidacji pożyczek, musimy zebrać najpierw kilka ofert od firm pożyczkowych czy banków skłonnych do udzielenia nam takiego zobowiązania. Do wyboru w bankach są kredyty konsolidacyjne gotówkowe i kredyty konsolidacyjne hipoteczne wymagające zabezpieczenia w postaci hipoteki ustanawianej na nieruchomości mieszkalnej. W firmach pożyczkowych konsolidacja także jest dostępna, w ramach pożyczek pozabankowych. To zobowiązanie, które nie wymaga zabezpieczenia i można je uzyskać w dużo krótszym czasie niż kredyt konsolidacyjny w banku, zwłaszcza jeśli ma on mieć hipoteczne zabezpieczenie.
Zanim pożyczka konsolidacyjna zostanie udzielona wnioskującemu o nią klientowi, firma pożyczkowa z reguły sprawdzi, czy nie jest on dłużnikiem wpisanym do takich baz danych jak BIG Info Monitor czy KRD.
Artykuł powstał we współpracy z Pozyczkolog.pl |