Czym kierować się przy wyborze materaca?

Czym kierować się przy wyborze materaca?

Każdy z nas spędza w sypialni znaczną część swojego życia. Statystycznie człowiek przesypia nawet 8 godzin dziennie. Jeśli dodać do tego czas, który spędzamy na odpoczynku, to stanie się dla nas jasne, dlaczego materac do łóżka powinien zostać starannie i dobrze dobrany.

Czym kierować się przy wyborze materaca?

O tym, jaki materac będzie dla nas dobry, w znacznym stopniu decyduję waga. Jeśli ważymy poniżej osiemdziesięciu kilogramów, to możemy zakupić materac o twardości średnio twardej, średniej lub średnio miękkiej. Jeżeli nasza waga znacznie przekracza osiemdziesiąt kilogramów, to lepszy będzie materac od twardości średnich i wyżej. Natomiast gdy nasza waga jest większa niż sto kilogramów, wybierajmy materace twarde i wysokie, które bez problemu podtrzymają nasze ciało we właściwym ułożeniu. Zbyt miękkie materace odpadają, ze względu na efekt zapadnięcia się. Istotne jest także to czy śpimy spokojnie, czy też mamy tendencje do wiercenia się w nocy. W tym drugim przypadku wybierajmy materac z jedną strefą twardości. Dzięki temu bez względu na to, w którym miejscu materaca się obudzimy, to zapewni on nam prawidłowe podtrzymanie ciała. Dla osób, które zazwyczaj zasypiają i budzą się w tej samej pozycji, korzystnym wyborem będzie materac z siedmioma strefami twardości. Każda taka strefa jest specjalnie dopasowana pod różne części naszego ciała. Mamy inne podłoże na barki, inne na część lędźwiową i inną twardość na nogi. Zwiększa to komfort leżenia.

Zupełnie inne czynniki muszą wziąć pod uwagę te osoby, które zmagają się z problemami zdrowotnymi w obrębie kręgosłupa. W takim przypadku właściwy będzie materac ortopedyczny lub termo elastyczny. Podpiera on prawidłowo nasz kręgosłup, rozluźnia mięśnie pleców i powoduje, że ciało leży we właściwym ułożeniu. Materac taki powinien też mieć dobre właściwości w zakresie cyrkulacji powietrza. To zresztą dotyczy każdego z nas. Spanie na takim materacu jest dużo bardziej komfortowe i wygodne. Oddychające materace szybko odprowadzają nagromadzone przez ciało ciepło, wentylują podłoże, a wszystko to dzięki zastosowaniu kanalików cyrkulacyjnych. Z kolei osoby, które są uczulone lub cierpią na alergię oraz łuszczycę, lub atopowe zapalenie skóry, powinny zdecydowanie rozejrzeć się za materacami z właściwościami antyalergicznymi. Najczęściej są to materace wykonane z lateksu. Ten bowiem nie pozwala rozwijać się grzybom oraz bakteriom. Z kolei materac z bawełny właściwie „zaopiekuje” się naszą skórą, kiedy ona jest wyjątkowo wrażliwa. Wskazane są one zwłaszcza dla osób, które zmagają się z łuszczycą.

Sam materac powinien być też dostosowany do naszych potrzeb. Inny materac bowiem kupujemy, kiedy ma on służyć tylko nam, a inny, gdy spać na nim będą dwie osoby. Dla par polecane są materace, które pracują wyłącznie pod indywidualnym naciskiem. Wtedy zmiany pozycji jednej osoby nie wpływają na drugiego śpiącego. Materac taki powinien być też odpowiednio większy. Często kupując materac, wychodzimy z założenia, że jakoś się zmieścimy. To błąd, który bardzo szybko zrozumiemy.

Artykuł powstał we współpracy z selene.pl