Labioplastyka to zabieg polegający na zmniejszeniu lub wymodelowaniu kształtu warg sromowych. Obecnie wykonuje się go techniką laserową, która jest bezpieczniejsza i gwarantuje lepsze efekty niż operacja skalpelem. Labioplastykę poleca się kobietom, dla których przerost warg sromowych stanowi problem medyczny lub estetyczny.
Table of Contents
ToggleWskazania do zmniejszenia warg sromowych
Przerośnięte wargi sromowe to wstydliwy problem wielu kobiet. Defekt może powodować stany zapalne, ból i dyskomfort psychiczny. Labioplastyka pozwala na korektę warg sromowych mniejszych i większych, dzięki czemu krępujące dolegliwości ustają. Zabieg zaleca się kobietom, które:
- cierpią na anatomiczny przerost warg sromowych mniejszych,
- odczuwają problemy medyczne związane z za dużymi wargami sromowymi, takie jak podrażnienia, obtarcia, obrzęki i stany zapalne,
- nie mogą nosić dopasowanej bielizny i ubrań ze względu na dolegliwości bólowe i zapalne,
- odczuwają dyskomfort psychiczny związany z nieestetycznym wyglądem przerośniętych warg sromowych.
Labioplastyka laserowa – dlaczego warto?
Laserowy zabieg zmniejszania warg sromowych jest mniej inwazyjny i zapewnia lepsze efekty niż tradycyjna labioplastyka z użyciem skalpela. Przy zabiegu laserowym nie występuje krwawienie, co skraca czas gojenia, zapobiega powstawaniu obrzęków i blizn pooperacyjnych. Dyskomfort po zabiegu jest więc minimalny. Dodatkowo laser stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu tkanki stają się bardziej zwarte i elastyczne.
Labioplastyka – jak wygląda zabieg?
Zabieg labioplastyki metodą laserową przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym. Procedura trwa około 30-40 minut, a następnie pacjentka pozostaje w szpitalu na obserwacji przez kolejne kilka godzin. Jeśli nie nastąpią komplikacje, kobieta może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. Przez około 7 dni po zabiegu powinna prowadzić spokojny tryb życia, a przez 4 tygodnie zachować abstynencję seksualną.
Przeciwwskazania do wykonania labioplastyki
Przeprowadzenie zabiegu korekty warg sromowych nie zawsze jest możliwe. Nie można go przeprowadzić u kobiet w ciąży, podczas miesiączki i w trakcie leczenia infekcji intymnych. Do stałych przeciwwskazań zalicza się cukrzycę, choroby nowotworowe i zaburzenia krzepliwości krwi.