Nadmiar tkanki tłuszczowej w określonych miejscach to problem, z którym obecnie zmaga się coraz większa liczba kobiet, jednak warto wiedzieć o tym, iż taki nadmiar tłuszczu można wykorzystać, wszczepiając go np. w piersi. Zabieg, dzięki któremu można powiększyć piersi, przeszczepiając w nie własny tłuszcz to lipotransfer, który zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością wśród wielu kobiet. Na czym jednak polega zabieg przeszczepu tłuszczu do piersi i co należy o nim wiedzieć?
Table of Contents
ToggleCzym jest lipotransfer?
Lipotransfer zwany również lipofillingiem to bardzo skuteczny i bezpieczny zabieg, przy pomocy którego można dokonać powiększenia piersi przy pomocy własnej tkanki tłuszczowej. Z uwagi na fakt, iż własna tkanka tłuszczowa stanowi naturalny wypełniacz, zabieg jest bardzo bezpieczny, gdyż ryzyko ewentualnych powikłań czy też reakcji alergicznych praktycznie nie występuje. Warto również wiedzieć o tym, iż tkanka tłuszczowa zawiera w sobie żywe komórki macierzyste, dzięki czemu skóra po przeszczepie staje się jędrna i sprężysta a efekty zabiegu są w pełni naturalne.
Na czym polega lipotransfer?
Każda kobieta, która chciałaby przeszczepić sobie w piersi własny tłuszcz, w pierwszej kolejności powinna wybrać się do lekarza na wizytę konsultacyjną, dzięki której specjalista będzie mógł ocenić ogólny stan zdrowia, a także zakwalifikować pacjentkę do zabiegu. W sytuacji, gdy wyniki przeprowadzonych badań będą pozytywne, dochodzi do zabiegu, który przeprowadzany jest w trzech etapach. W pierwszym etapie konieczne jest pobranie z okolicy brzucha lub ud tłuszczu, co zazwyczaj odbywa się w znieczuleniu miejscowym przy pomocy kaniuli, czy tępo zakończonej igły. Dzięki nowoczesnym metodom pobierania tłuszczu nie trzeba martwić się o to, iż w miejscu przeszczepu pojawi się obwisła skóra, dlatego też zabiegowi zaczyna obecnie poddawać się coraz większa liczba kobiet. Gdy materiał zostanie już pobrany, konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie. W tym celu pobrany tłuszcz zostaje umieszczony w wirówce, czyli w specjalnym urządzeniu, które pomaga nie tylko oczyścić materiał, ale również wyeliminować z niego jego płynną frakcję. W ostatnim etapie lekarz przy pomocy specjalnej kaniuli wstrzykuje w piersi pobrany i odwirowany uprzednio tłuszcz. Jeśli chodzi o ilość komórek, jaka zostaje jednorazowo wszczepiona w piersi, to jest ona ograniczona, ponieważ podanie jej w zbyt dużej ilości może doprowadzić do nierównomiernego rozmieszczenia tkanki. Podczas jednego zabiegu do każdej piersi wszczepia się od 100 do 150 ml tłuszczu, dlatego też kobiety, które chciałyby powiększyć piersi o więcej niż jeden rozmiar, powinny powtórzyć zabieg po kilku miesiącach.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Pomimo tego, iż przeszczep tłuszczu do piersi to całkowicie bezpieczny zabieg dający bardzo dobre efekty, to warto jednak wiedzieć o tym, iż nie w każdym przypadku może zostać przeprowadzony. Wśród głównych przeciwwskazań można wymienić przede wszystkim okres ciąży i karmienia piersią, zaburzenia krzepliwości krwi, nowotwór piersi, uczulenie na leki stosowane podczas znieczulenia, a także choroby tkanki łącznej. Okres rekonwalescencji Rekonwalescencja po lipotransferze trwa zazwyczaj około 4 tygodni.
Tuż po zabiegu piersi mogą być obrzęknięte oraz zasinione, jednak objawy te w ciągu kilku tygodni powinny ustąpić. W ciągu pierwszych siedmiu dni po zabiegu nie należy stosować żadnych kosmetyków, a miejsca wkłuć należy odkażać, aby gojenie przebiegało bezproblemowo. Niezwykle ważne jest również to, aby przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu nosić specjalny biustonosz, który może być ściągnięty wyłącznie podczas kąpieli lub zmiany opatrunku. Po lipotransferze nie należy uprawiać żadnej aktywności fizycznej, dźwigać ciężkich przedmiotów, a także wykonywać ciężkich prac domowych. Oprócz tego nie jest również wskazane opalanie się na słońcu lub w solarium, a także korzystanie z sauny i basenu.
Patronem artykułu jest chirurg plastyczny Dr Raczkowska z Krakowa.