Pasy klinowe od dawna wykorzystywane są przy różnych maszynach i pojazdach zmechanizowanych. Współcześnie najczęściej stosowane są w rolnictwie.
Czym są pasy klinowe?
Najczęściej pasy klinowe są stosowane jako element przenoszący napęd. Jednak ich wykorzystanie zależy w dużej mierze od naszych indywidualnych potrzeb. Dlatego właśnie producenci oferuje nam różne rodzaje pasów klinowych. Do najpopularniejszych i znajdujących najszersze zastosowane należą pasy klinowe ze ściętymi bokami i okryte. Ich charakterystyczne cechy to stosunkowo niewielki poślizg, a także większa wartość mocy przenoszonej niż w przypadku zastosowania pasów okrytych o zbliżonych wymiarach. Z kolei pasy z uzębieniem mają na celu zwiększenie elastyczności powierzchni bocznych pasa. Tym samym pas podnosi trwałość materiału poprzez zmniejszenie tarcia wewnętrznego w warstwie ściskanej. Przylegając do powierzchni rowka, ów typ pasów może pracować z mniejszymi kątami opasania. Samo uzębienie może być zewnętrzne lub wewnętrzne.
Pasy zespolone, to po prostu konstrukcja, która składa się z połączenia dwóch lub większej liczby pasów klinowych. Wszystko złączone jest ze sobą elastyczną taśmą. Taka konstrukcja pozwala nam na przenoszenie wyższych mocy niż w przypadku pojedynczych pasów klinowych oraz wykorzystywanie mniejszej wielkości kół pasowych. Najczęściej pasy tego typu stosowane są w rozmaitych pojazdach roboczych, często właśnie tych, które są wykorzystywane w szeroko rozumianym rolnictwie. W wykorzystaniu maszyn przemysłowych energetycznych, takich jak choćby sprężarki czy pompy bardzo często udział biorą pasy normalno profilowe. Ostatecznie wyróżnia się także pasy wieloklinowe, które łączą w sobie zalety pasów klinowych i płaskich. Stosowane są przede wszystkim w przekładniach napędowych ulokowanych w pojazdach ciężarowych, a także w urządzeniach domowych AGD. Ich największą zaletą jest to, że zostały zaprojektowane tak, aby przenosić bardzo duże moce wraz z dużą prędkością.
To jaki pasek klinowe powinien być w danym urządzeniu zamontowany, zależy od wymaganej wytrzymałości. Dlatego, jeśli samodzielnie decydujemy się na montaż i nie mamy pewności co do tego, który pasek klinowy wykorzystać, to należy tę decyzję skonsultować wcześniej ze specjalistami. W innym przypadku możemy stanąć przed koniecznością wcześniejszej wymiany paska. Dużo też zależy od tego, jak pas jest zbudowany. Najczęściej składają się one z kilku warstw. Pierwsza z nich nazywana warstwą nośną przenosi siłę rozciągającą. Do jej budowy wykorzystuje się powszechnie poliamid. Z kolei warstwa trąca, zbudowana jest z gumy. Jej zadaniem jest zmniejszenia poślizgu na kole pasowym. Z kolei warstwa kryjąca, wykonana jest z gumy lub z połączenia jej z tkaniną. Jej głównym zadaniem jest ochrona paska klinowego przed działanie czynników wewnętrznych. To oznacza, że jej znaczenie dla trwałości paska jest decydujące. Im zatem z lepszych materiałów zostanie wykonana, tym rzadziej zmuszeni będziemy zmieniać pasek klinowy i narażać się na dodatkowe koszty.
Artykuł powstał we współpracy z Agrolas.com |