Czym są suwnice mobilne i gdzie się ich używa?

Czym są suwnice mobilne i gdzie się ich używa?

Suwnice są urządzeniami, które należą do grupy sprzętów dźwigowo-transportowych, nazywanych też po prostu dźwignicami. Pracują one w ruchu przerywanym, a w zależności od rodzaju suwnicy, mogą być wyposażone we wciągarki albo wciągniki, które służą do podnoszenia oraz opuszczania. Za pomocą suwnic możliwe jest przemieszczanie różnego typu ładunków w pionie oraz w poziomie.

Czym są suwnice mobilne i gdzie się ich używa?

Obecnie, istnieje kilka najważniejszych rodzajów suwnic, do których należą suwnice pomostowe (inaczej natorowe), podwieszane, oraz suwnice mobilne, nazywane także bramowymi.

Suwnice mobilne – najważniejsze informacje

Suwnice mobilne to niezwykle popularne oraz wyjątkowo funkcjonalne urządzenia. Cechują się one między innymi tym, iż ich konstrukcja jest jednocześnie lekka oraz bardzo wytrzymała. Ich największą zaletą jest jednak to, iż jak sama nazwa wskazuje, są to urządzenia mobilne, które nie mają specjalnych wymagań montażowych. Dzięki temu, suwnice mobilne mogą być tak naprawdę zainstalowane niemalże wszędzie i nie są w żaden sposób uzależnione od pracy wyłącznie w jednej lokalizacji. Gdziekolwiek zatem jest nam potrzebny sprzęt tego typu, bez problemu możemy skorzystać z suwnicy bramowej.

Suwnice mobilne są zbudowane z poziomego mostu, który jest wspierany przez dwa mosty pionowe. Całość konstrukcji może być oparta na podwoziu kołowym lub szynowym, dzięki któremu urządzenie to jest mobilne. Nośność oraz rozpiętość takiego sprzętu może być dostosowana do indywidualnych potrzeb kupującego. Udźwig niektórych suwnic tego typu może wynosić nawet 5 ton, a ich rozpiętość 5 metrów.

Suwnice mobilne najczęściej są wykorzystywane do tego, aby w wygodny sposób podnosić, rozładowywać oraz przeładowywać ciężkie elementy.

Suwnice mobilne – gdzie się ich używa?

Suwnice mobilne są bardzo często używane w takich miejscach, w których dokonuje się rozładunku, naprawy, albo też montażu najróżniejszych urządzeń. Doskonale sprawdzają się one w miejscach, w których towar musi zostać przetransportowany na większe odległości, na przykład pomiędzy dwoma halami. Wybór suwnic mobilnych jest też oczywisty, gdy firma nie ma czasu na załatwianie formalnością związanych z badaniami oraz odbiorem budowlanym, które są wymagane przy instalacji suwnic stacjonarnych.

W większości przypadków konstrukcje tego rodzaju, montowane są na zewnątrz. Jest to bowiem idealne rozwiązanie w przypadku, gdy z jakichkolwiek powodów, nie ma szans na dostosowanie budynku firmy do suwnicy stacjonarnej, lub też gdy takie działanie jest zupełnie nieopłacalne. Suwnica mobilna jest zatem świetnym wyborem, gdy firma jedynie wynajmuje hale magazynowe czy przemysłowe, albo też gdy planuje przeniesienie swojej siedzimy lub jej rozbudowę.

Suwnice mobilne są bardzo często wykorzystywane na najróżniejszego rodzaju składowiskach, ale także w portach czy w stoczniach, na przykład na pochylniach stoczniowych.

Suwnice kołowe, które są odmianą tych urządzeń, są również maszynami, których używa się podczas budowy dróg, stawiania wiaduktów oraz innego rodzaju prac z ciężkimi ładunkami.

Artykuł powstał we współpracy z Heavy Lift