Przynajmniej raz w życiu każdy z nas potrzebuje adwokata. W większości przypadków specjalista z tej dziedziny jest nam niezbędny do załatwienia błahej sprawy, dużo rzadziej potrzebujemy sprawnego obrońcy lub osoby, która jest nas w stanie uchronić przed bankructwem. Bez względu na sytuacje i powód, dla którego znaleźliśmy się w sądzie, warto zadbać o wybór właściwego adwokata, który będzie nas reprezentował.
Czym się kierować przy wyborze adwokata?
Jak zacząć poszukiwania?
Teoretycznie nie w każdej sprawie potrzebujemy adwokata, ale istnieje wiele spraw natury prawnej, które wymagają porady lub nawet ingerencji dobrego, skutecznego adwokata. Do takich spraw należą wszelkie konflikty prawne, rozwody, sprawy majątkowe i sporo innych. W większości tych przypadków adwokat musi być fizycznie obecny przy nas na rozprawie i sama porada prawna, może tu być niewystarczająca. Sam wybór adwokata należy zacząć od eliminacji. Nie szukajmy zatem kancelarii, które nie mają w swojej specjalizacji spraw dotyczących naszej osoby. Musimy mieć świadomość, że sam fakt bycia doskonałym adwokatem jeszcze nic nie znaczy. Specjalista z zakresu prawa pracy, nie przyda się nam bowiem jeśli chcemy się rozwieść lub jesteśmy oskarżeni o przywłaszczenie czy inne przestępstwo.
Szukamy zatem adwokata ze specjalizacją, która dotyczy naszego przypadku. Do wyboru mamy dwa rozwiązania. Szukać za pośrednictwem tak zwanej poczty pantoflowej lub kierować się informacjami znalezionymi w sieci. W pierwszym przypadku musimy zaufać opinii naszych znajomych, którzy korzystali z pomocy tego właśnie adwokata. W przypadku samodzielnego poszukiwania adwokata za pośrednictwem Internetu warto poszukać opinii na jego temat.
Osobiste relacje
Kiedy znajdziemy już kilka ofert pochodzących z różnych kancelarii, powinniśmy je na spokojnie porównać i sprawdzić, która z nich jest bardziej dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Przede wszystkim wyeliminujmy te oferty, na które nas nie stać. I nie chodzi tu o same „wpisowe” czy pojedynczy koszt prowadzenia sprawy. Musimy obliczyć ile trwać może dana sprawa i tym samym przemnożyć przez ten czas wynagrodzenie adwokata. Sytuacja, w której w połowie rozpatrywania sprawy zabraknie nam odpowiednich funduszy na opłacenie adwokata, jest bardzo niekomfortowa. Następnie zastanówmy się jak ważny i jak groźny jest nasz przypadek. Kiedy chodzi o sytuacje zagrażające naszemu bytowi czy wolności, to lepiej jest wybrać doświadczonego prawnika, który nie tylko ma odpowiednią wiedzę, ale też doskonale wie, jak zastosować ją w praktyce na sali sądowej. Najczęściej osoby tego typu pracują w dużych kancelariach. Jeśli jednak nasz przypadek nie jest tak skomplikowany, to możemy poszukać mniej doświadczonego adwokata, co jednocześnie wiążę się z oszczędnościami. Paradoksalnie możemy na tym zyskać, bo mniej oblegany adwokat, będzie miał więcej czasu na zajęcie się naszym przypadkiem. Kiedy już dokonamy wyboru, czas na wizytę osobistą. I tu olbrzymie znaczenie ma pierwsze wrażenie. Kiedy czujemy, że nie układa nam się komunikacja z adwokatem, to bez wahania szukajmy osoby, która bardziej przypadnie nam do gustu.
Artykuł powstał przy współpracy z gautier.com.pl |