Zakup mieszkania lub domu to bez wątpienia bardzo duże wyzwanie, przed którym staje mnóstwo osób. Jest to przecież niezwykle ważna decyzja oraz inwestycja, w którą często wkładamy całe oszczędności naszego życia, lub też zaciągamy na ten cel wieloletni kredyt. W momencie zatem, gdy stajemy przed takim wyborem, możemy odczuwać ogromny stres. Warto zatem dowiedzieć się, na co zwracać szczególną uwagę, wybierając nieruchomość, która stanie się naszym domem.
Czym się kierować przy wyborze nieruchomości?
Rynek pierwotny czy wtórny?
Pierwsze pytanie jakie muszą sobie postawić przyszli inwestorzy, to czy interesuje nas nieruchomość z rynku pierwotnego, czy też z wtórnego? Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na przemyślenie tej kwestii i podjęcie decyzji.
Zakup nieruchomości od dewelopera cieszy się rzecz jasna dużym zainteresowaniem. Otrzymujemy bowiem klucze do zupełnie nowego mieszkania lub domu, którego projekt sami wybraliśmy, a więc spełnia przynajmniej większość naszych wymagań. Minusem może być tu jednak często lokalizacja, gdyż tego typu inwestycje powstają zazwyczaj w dalszej odległości od centrum. Ceny takich mieszkań również bywają wyższe.
Z kolei mieszkania i domy z rynku wtórnego często położone są w doskonałych miejscach, gdzie rozwinięta jest również cała infrastruktura. Z reguły są one także nieco tańszą alternatywą dla nowego budownictwa, ale co za tym idzie, mogą przy tym wymagać przeprowadzenia gruntownego remontu. A to generuje dodatkowe koszty. Zanim zatem zdecydujemy się na taką inwestycję, powinniśmy dokładnie obliczyć szacowany koszt całkowity zakupu.
Lokalizacja
Jak już wspomniano w poprzednich akapitach, lokalizacja ma dla wielu osób bardzo duże znaczenie. Zwłaszcza, gdy chodzi o duże miasta, w których pojawia się problem korków w godzinach szczytu, może być to tak naprawdę kluczowa dla nas kwestia. Nikt przecież nie chce spędzać kilku godzin dziennie w samochodzie czy komunikacji miejskiej, przedzierając się na drugi koniec miasta. Dlatego też, rozglądając się za nieruchomością do nabycia, weźmy pod uwagę jej położenie i zastanówmy się, czy będzie ono sprzyjało dobrej komunikacji z miejscem naszej pracy, czy innymi obiektami w mieście, w których często bywamy.
Infrastruktura
Każdy z nas ma nieco inne potrzeby na co dzień, dlatego kiedy wybieramy mieszkanie lub dom, będzie nam zależało na łatwym dostępnie do innych miejsc. Sprawdźmy zatem, jak wygląda infrastruktura danego miejsca pod kątem naszych potrzeb. Jeśli chcemy mieć możliwość zrobienia szybkich zakupów w pobliżu domu, dowiedzmy się czy znajdują się tam sklepy lub bazarki. W przypadku rodzin, duże znaczenie może mieć natomiast bliskość szkół, przedszkoli, czy żłobków.
Rozkład pomieszczeń
Metraż i ilość pokoi mogą nam sporo powiedzieć o nieruchomości, którą planujemy nabyć. Warto jednak dowiedzieć się także jak dokładnie wygląda rozkład wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu, otrzymamy pełen obraz mieszkania lub domu i będziemy mogli zdecydować o tym, czy jego rozkład jest praktyczny oraz czy odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom.
Artykuł powstał we współpracy z Inwestuj w nieruchomości |