Cellulit to problem, z którym boryka się bardzo wiele kobiet, bez względu na wiek, budowę, tryb życia. Jako przedstawicielki „płci pięknej”, jesteśmy na niego narażone w dużo większym stopniu niż mężczyźni, z uwagi na zupełnie inną gospodarkę hormonalną kobiecych organizmów. Cellulit nie jet chorobą, a jedynie pewnym nieestetycznym defektem urody. Poważne problemy z cellulitem, mogą jednak alarmować o niepożądanych zmianach zachodzących w organizmie.
Cellulit, popularnie nazywany „skórką pomarańczową” zmiany w tkance tłuszczowej o charakterze obrzękowym, włóknistym oraz stwardnieniowym. Najczęściej zmiany te występują w okolicach pośladków, ud, brzucha, piersi i ramion. Efekt „skórki pomarańczowej” to jednak jedynie „czubek góry lodowej”, gdy idzie o problem cellulitu. Najważniejsze i najbardziej szkodliwe procesy zachodzą bowiem wewnątrz tkanek. Chodzi przede wszystkim o zastój chłonki, zaburzenia ukrwienia i odżywiania komórek, brak lub nieprawidłowe usuwanie z tkanek szkodliwych produktów przemiany materii.
Rozróżnia się cztery fazy zaawansowania problemu cellulitu, ze względu na obraz kliniczny skóry. Są to następujące etapy:
- „0” – „skórka pomarańczowa” pojawia się po ujęciu w fałd skóry w miejscach najbardziej narażonych na występowanie cellulitu, na tym etapie nie można mówić o zaawansowanym problemie, a jedynie o dyskomforcie spowodowanym ujawnieniem się niepożądanych zmian.
- „1” – „skórka pomarańczowa” uwidacznia się bez naszej pomocy, na przykład podczas napięcia mięśni, takie zmiany świadczą o tym, że nie należy bagatelizować problemu i zacząć przeciwdziałać jego rozwojowi.
- „2” – tzw. „skóra leoparda” w tkance podskórnej pojawiają się zgrubienia, mogące sprawiać ból, ten stan wymaga podjęcia zdecydowanych działań.
- „3” – guzków jest znacznie więcej niż w fazie „2”, łączą się one w tzw. zraziki, taki stopień zmian, może świadczyć o innych zaburzeniach i schorzeniach organizmu, wymaga konsultacji ze specjalistą.
Do najczęstszych przyczyn występowania cellulitu zalicza się:
- Czynniki dziedziczne – w dużym stopniu to one predestynują nas do pojawienia się bądź nie cellulitu
- Zaburzenia gospodarki hormonalnej – nadmiar estrogenów i niedobory progesteronu również mają wpływ na występowanie cellulitu
- Zaburzenia przemiany lipidowej – u których podłoża mogą znajdować się przyczyny genetyczne, ogólne zaburzenia przemiany materii w organizmie lub nadmierne spożycie tłuszczów w diecie
- Budowa ciała – cellulit częściej pojawia się u osób z nadwagą o krępej budowie ciała
- Niewłaściwa dieta – za najbardziej szkodliwą uznaje się nadmierną ilość cukrów, tłuszczów zwierzęcych oraz białego pieczywa w diecie
- Siedzący tryb życia – ruch w jakiejkolwiek formie, powoduje lepsze ukrwienie komórek oraz szybsze spalanie tłuszczu
- Korzystanie z używek – które osłabiają organizm i czynią go podatnym na różnego rodzaju zaburzenia i schorzenia
- Zbyt ciasny ubiór – który zakłóca swobodny przepływ krwi w tkankach, a także przesadnie napina i zniekształca ciało.
W leczeniu cellulitu zalecane są:
- zmiana sposobu odżywiania
- przywrócenie właściwej masy ciała i kontrolowanie jej
- aktywność fizyczną
- stosowanie środków farmaceutycznych oraz suplementów, uzupełniających niezbędne składniki i bogatych w jod
- stosowanie specjalistycznych kosmetyków, których celem jest usprawnienie lipazy oraz zapobieganie gromadzeniu lipidów w tkankach, a tym samym wygładzenie oraz nawilżenie miejsc dotkniętych cellulitem
- stosowanie zabiegów medycyny estetycznej takich jak na przykład: drenaż limfatyczny, masaże, guam, elektrostymulacja, laseroterapia, mezoterapia, karboksyterapia, elektrolipoliza czy liposukcja.
W leczeniu cellulitu bardzo ważne jest całościowe podejście do problemu. Poszczególne, pojedyncze działania dają raczej mały efekt. Skuteczną redukcję cellulitu może zapewnić tylko kompleksowe podejście do zmian zachodzących w organizmie. Z pewnością szereg podjętych działań przyniesie korzyść nie tylko naszej urodzie, ale i zdrowiu.